Niepokalane poczęcie anakondy? Samica urodziła dwoje dzieci pomimo przebywania w zamknięciu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Ogród zoologiczny w amerykańskim stanie Massachusetts ogłosił, że anakonda żyjąca na wystawie tylko i wyłącznie z innymi samicami, urodziła dwoje dzieci bez kontaktu z męskim osobnikiem.

Ogród zoologiczny w Bostonie poinformował, że anakonda o imieniu Anna urodziła dwoje dzieci, które wydają się być genetycznie identyczne z ich matką. Pracownicy zoo zapewniają, że Anna nigdy nie miała styczności z osobnikiem płci męskiej.

 

Badania DNA potwierdziły, że młode węże nie są produktem tradycyjnego rozmnażania. Prawdopodobnie doszło do bardzo rzadkiego procesu zwanego partenogenezą, co w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza dosłownie "poród dziewicy".

 

Partenogeneza rzadko występuje wśród stworzeń, które nie są owadami lub roślinami, więc wydarzenie należy zakwalifikować do tych z rangi naprawdę niecodziennych. Początkowo na świat przyszły trzy żywe węże, ale jeden z nich zmarł wkrótce po urodzeniu. 

Mimo, iż dzieci prawdopodobnie są genetycznie identyczne do matki, to mają różne osobowości. Pracownicy ogrodu zauważyli, że jedno jest bardziej "wyluzowane", a drugie "bardziej skłonne do odkrywania otoczenia poprzez badanie przedmiotów językiem".

Partenogeneza to całkowicie unikalna i niesamowita strategia reprodukcyjna, ale ma niską żywotność w porównaniu z reprodukcją seksualną. Jak widać, natura zawsze znajdzie sposób na powstanie nowego życia.

Podobne przypadki nieseksualnego rozmnażania udokumentowano w przeszłości chociażby w przypadku jaszczurek, rekinów czy ptaków. W 2014 roku zoo w Wielkiej Brytanii również poinformowało o partenogenezie zielonej anakondy.

 

Nie wszystkie przypadki tego procesu prowadzą jednak do powstania dokładnych klonów genetycznych matki. Jak zaznacza rzecznik ogrodu w Bostonie, Tony LaCasse, partenogeneza może również występować w środowisku naturalnym, jednak rozmnażanie w ten sposób jest genetycznie "wrażliwe":

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Margus

Zarówno autor wpisu, jak i

Zarówno autor wpisu, jak i jeden z komentatorów, używają sformułowania "niepokalane poczęcie", pokazując że nie mają pojęcia, o czym piszą!!!!!!!!! Douczcie się!!!!!!!!!!!!!!!

Dlaczego tak wielu "komentatorów" ma za nic zasady ortografii!!!???.

Portret użytkownika minoduesp

Nie piszę się "....

Nie piszę się ".... genetycznie identyczne do matki ..." tylko jak matka . Po za tym co ma wspólnego genom do osobowości - nawet węża ? Przecież klon jest identyczny JEDYNIE biologicznie a psychika jest całkowicie odmienna ,bo czy widział kto bliźniaki jedno jajowe ,które uważałyby się za jedną i tą samą osobę ? Swoją drogą ciekawe czy coś podobnego przydażyło się kiedyś ludzkiej samicy ... ? Bo jeśli tak to na pewno nikt w to nie uwierzył .

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Adrem

Część gadów jest

Część gadów jest jajożyworodna.

Nie mają macicy, bo to cecha ssaków, ale jajo rozwija się w jajowodzie a młode opuszczają ciało matki  już zdolne do samodzielnego życia.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj