Niepodległościowy marsz w Edynburgu – Szkoci ponownie chcą odłączyć się od Wielkiej Brytanii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Tysiące osób przemaszerowało w sobotę ulicami Edynburga, by zamanifestować poparcie dla niepodległości Szkocji i jej separacji od Wielkiej Brytanii. Według nacjonalistów, marsz był odpowiedzią na dążenia Brytyjczyków do opuszczenia Unii Europejskiej.

Uczestnicy marszu zgromadzili się w parku nieopodal budynku szkockiego parlamentu. Przebywający na miejscu dziennikarze oszacowali, że w manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy dumnie machali olbrzymimi flagami Szkocji. W tłumie można było dostrzec jedynie garstkę protestujących, dzierżących flagę Wielkiej Brytanii.

Warto przypomnieć, że w 2016 roku Szkocji zagłosowali za pozostaniem w Unii Europejskiej, lecz Wielka Brytania jako całość opowiedziała się za opuszczeniem wspólnoty. Brexit doprowadził więc do wyraźnej różnicy zdań pomiędzy nacjonalistycznym rządem Szkocji a konserwatywnym brytyjskim przywództwem.

W ostatnim referendum niepodległościowym, które odbyło się w 2014 roku, większość szkockich obywateli zagłosowała za pozostaniem w strukturach Wielkiej Brytanii. Najnowsze sondaże wykazują jednak, że Szkoci są coraz bardziej niezadowoleni z Brexitu, a poparcie dla niepodległości stale rośnie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.Komentarze

Portret użytkownika Zefel

Nie ma żadnych niepodległych

Nie ma żadnych niepodległych ani suwerennych państw. Zresztą Państwa, Narody religie to twór władców i elit by sprawować władzę nad szaraczkami którzy mają tak sprane mózgi że są gotowi oddać za te wymyślone w celu ich niewolenia twory życie i jeszcze nazywaja to bohatestwem.

„Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.”

Portret użytkownika inzynier magister

Może kiedy Polska też uzyska

Może kiedyś Polska też uzyska niepodległość, choć nie wiadomo bo już w harcerstwie działają tajni współpracownicy sorosa i niszczą młodzież robiąc z nich zboków ! "Serce się raduje widząc, że mamy tak wspaniałą młodzież. Tym bardziej żal, że pewna część zajęć na zlocie Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018 zaprzeczała wartościom chrześcijańskim i skautowym. Ktoś tę piękną młodzież chce nam skraść. Organizatorzy dopuścili do udziału w zlocie, przeprowadzanym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ludzi którzy z wartościami „Bóg, Honor, Ojczyzna”, delikatnie mówiąc, niewiele mieli wspólnego. Czy zna ksiądz przypadki homopropagandy wdzierającej się w harcerskie szeregi?  Była ona obecna na zlocie „Gdańsk 2018”. Również jeden z moich kolegów księży opowiadał mi o harcerskim rajdzie, którego organizatorzy prezentowali 10 - letnim dzieciom filmy z scenami całujących się chłopców. Dzieci były przestraszone i nie dziwię się, bo takie gorszenie „najmniejszych”, nawet dorosłego może przerazić.Skąd tak duże działania propagandowe ruchów neoliberalnych wśród harcerstwa?Najwyraźniej trwa wojna o umysły najmłodszego pokolenia Polaków. Propagandystom ruchów neoliberalnych nie podoba się postawa tych młodych naszych rodaków, którzy swoimi idolami czynią Witolda Pileckiego, Niezłomnych czy Powstańców Warszawskich. Nawet jeden z „ważniejszych” w Polsce druhów, powiedział, że „trzeba od nowa uczyć harcerzy patriotyzmu, bo teraz panuje nacjonalizm i faszyzm”.Przez wpuszczanie w harcerstwo szkodliwych, antychrześciajńskich nurtów myślenia, rodzice mogą bać się teraz posyłać swoje pociechy do organizacji skautowskich. Czy byłoby to słuszne postępowanie?Te obawy mają swoje racjonalne podstawy, więc się im nie dziwię. Natomiast do rodziców, którzy mają już swoje dzieci w harcerstwie, chciałbym zaapelować, aby zainteresowali się jakie wartości przekazuje się im w czasie zbiórek.: http://www.pch24.pl/harcerski-zlot-czy-odlot-od-wartosci--trwa-walka-o-dusze-harcerstwa,63314,i.html#ixzz5TLClcNim

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj