Niepełnosprawny Rosjanin zrezygnował z historycznego zabiegu przeszczepu głowy

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Włoski neurochirurg dr Sergio Canavero zapowiadał, że przeprowadzi pierwszy w historii udany przeszczep głowy człowieka. Temat został mocno rozkręcony medialnie, a naukowiec przeprowadził kilka eksperymentów na zwierzętach. Jednak sprawa stanęła na samych zapowiedziach i nic nie wskazuje na to, aby zabieg miał się w ogóle odbyć. Co więcej, sytuacja nieco skomplikowała się, gdyż pacjent, który wcześniej zgodził się na przeszczep głowy, nabrał wątpliwości i zrezygnował z tej nietypowej terapii.

 

Walery Spiridonow, który choruje na dziecięcy rdzeniowy zanik mięśni liczył, że zabieg, jedyny w swoim rodzaju, odmieni jego życie. Dr Sergio Canavero był podobnego zdania, ale coraz więcej wskazuje na to, że przeszczep głowy u ludzi jest po prostu niemożliwy do wykonania - przynajmniej na dzień dzisiejszy. Włoski neurochirurg miał przeprowadzić historyczny eksperyment pod koniec 2017 roku, ewentualnie na początku 2018 roku.

Walery Spiridonow

Naukowcy i media w większości krytycznie podchodzą do planów „włoskiego Frankensteina”. Nawet sam pacjent nabrał wątpliwości. Okazało się bowiem, że Walery Spiridonow zrezygnował z udziału w tym ryzykownym zabiegu. Jak donoszą media, Rosjanin zakochał się i znalazł sobie żonę, która urodziła mu dziecko. Jest to więc kolejny powód, dla którego Spiridonow nie ma zamiaru ryzykować swojego życia.

 

Tymczasem dr Sergio Canavero we współpracy z naukowcem Xiaopingiem Renem kontynuują badania w Chinach. Niestety nie wiadomo obecnie nic na temat przeszczepu głowy – kiedy odbędzie się zabieg i kto będzie pierwszym pacjentem.

Dwaj naukowcy prowadzili dotychczas eksperymenty na zwierzętach, jednak żadne z nich nie przeżyło operacji. Tylko w jednym przypadku, Canavero i Ren faktycznie dokonali przeszczepu głowy na człowieku, lecz obiektem badań były ludzkie zwłoki. Ich badania wywołują liczne kontrowersje na Zachodzie, dlatego też naukowcy przenieśli się do Chin.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Przeszczep, jak przeszczep..

Przeszczep, jak przeszczep...ale jak on w takim stanie dziecko swojej żonie zrobił, to cud na miarę poczęcia Jezusa Lol poproszę ZnZ o artykuł na ten temat, będzie hit!

Albo jak w dowcipie o zabiciu lwa strzałem z parasolki "...proszę księdza, ale to niemożliwe, musiał strzelić ktoś z boku..." Lol

Portret użytkownika Jajko

Dzisiaj czytałam o Hunzach.

Dzisiaj czytałam o Hunzach. Mając krystalicznie czyste powietrze i niewyjałowione gleby, jedząc bardzo prosto i zdrowo (mięso nawet raz w roku, posty nawet do 2 miesięcy w roku (na przednówku, nie mieli wtedy co jeść) dożywali nawet do 145 lat. Kobiety w wieku 50 lat rodziły dzieci, 80-letni mężczyźni zostawali ojcami. Nie chorowali w ogóle, pracowali do końca, nie mieli stróżów prawa (nie potrzebowali, zero agresji). Bardzo pielęgnowali relacje międzyludzkie...

Na kija nam ta obecna cywlizacja?

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Ractaros96

Ludzie ludziom zgotowali ten

Ludzie ludziom zgotowali ten los, a nie żadna "istota". Choć są tacy, którzy obarczają "Stwórcę" za swoje niedoskonałości, co jest samo w sobie bzdurą, bo postępowanie człowieka nie jest zapisane w genach.

W momencie, gdy ludzkość porzuci te wyimaginowane twory, zwane religią i zobaczy, że jedyne co jest, to inni ludzie i otoczenie w którym żyjemy, to dopiero wtedy będziemy mogli zacząć się rozwijać, a tak jesteśmy tylko dziećmi we mgle.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Max 1983

A kogo obarczać jak nie

A kogo obarczać jak nie stwórce??Jak samochód wyjedzie z fabryki i będzie miał zje...e hamulce to kogo mam za to obwiniać, siebie??Oczywiście że duża cześc naszych zachowan jest zapisana w genach.To czy mamy skłonnosci do agresji ,czy depresji i tysiące innych spraw jest zapisane w genach.Już rodzimy się z pewnymi zdolnościami albo ich brakiem .Możesz się 50 lat uczyć grać na pianinie i nie zagrasz tak jak 5 letnie dziecko które mam ten talent "wgrany"w siebie niczym program komputerowy.Ja już pomijam że nasza płec ,wygląd ,stan zdrowia(przynajmniej w początkowej fazie)narodowośc ,miejsce w którym przychodzimy na świat, nie mamy na to żadnego wpływu, a jest to większości przypadków decydujące dla tego kim się stajemy i jakie mamy życie.

Dlatego mówienie o tak zwanej wolnej woli jest głupotą ,bo jesteśmy jak najbardziej bez swojej woli rzucani do konkretnego ciała w jakimś miejscu i ch..a możemy na to poradzić.Bóg rzuca kostką, a my się poruszamy tak jak nam kazał.Ten człowkek powyginany na wózku to nie jest efekt ludzkiego działania, a specyficznego poczucia humoru pana Boga.

Masz racje że nalezy porzucić religie, bo to tylko zinstytucjolizowana forma wyzysku człowika,zarabiania na jego lękach i nadziejach.Ale jak już się zburzy te wszystkie kościoły ,meczety itp to należy też zapomniec o Bogu, bo najpewniej nigdy go nie było, a jeśli jest to ma nas tak głęboko w poważaniu że warto odpowiedzieć tym samym.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Ractaros96

Skłonności nie oznaczają

Skłonności nie oznaczają jeszcze, że człowiek taki będzie. Ja mam skłonność do depresji i jeśli stracę poczucie dążenia do celu każdego dnia, to nie jestem w stanie funkcjonować. Mimo to nigdy nie brałem leków, ani nie byłem u psychiatry i jestem emocjonalnie stabilniejszy od wielu ludzi w moim wieku. Zawdzięczam to pracy nad sobą i wsparciu niektórych ludzi.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika warawfaw

taki przeszczep jest mało

taki przeszczep jest mało możliwy ze względu braku korelacji energetycznej między ciałem do pszeszczepu a głową (mogłoby dojść do wielu zaburzeń energetycznych w organizmie), poza tym mózg reaguje z organizmem więc organizm by miał wpływ na neuroplastyczność mózgu przeszczepianego a mózg na ciało przeszczepiane więc doszłyby dodatkowe reakcje na poziomie fizycznym, pojawiłyby się powikłania zdrowotne na poziomie fizycznym co i by mogło sie przeniesc na psychike, nie za bardzo jest to możliwe na tą chwile trzeba by było korelować oba organizmy energetycznie przed przeszczepem a i tak wyjdą powikłania bo jeden organ ma wpływ na drugi co się neuroplastycznością latami objawia w gwałtowny sposób naniesione mogłoby miec katastrofalne skutki, nie opłaca się, prędzej chodowanie organów albo całych ciał na podstawie komórek macierzystych przejdzie, mniejsza szansa na powikłania

Strony

Skomentuj