Nieoczekiwany problem z energią słoneczną – nadchodzące zaćmienie Słońca mocno wpłynie na produkcję energii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Nagle stało się jasne, że energia słoneczna może zostać poważnie uszkodzona przez tak rzadkie, ale powszechne zjawisko, jak zaćmienie słońca. Według prognoz nadchodzące zaćmienie słońca, które nastąpi 14 października, zmniejszy dzienną produkcję energii słonecznej w poszczególnych stanach USA o co najmniej 17%. Im bardziej konsumenci będą polegać na energii słonecznej, tym większa będzie skala problemów, od masowych przerw w dostawie prądu po uszkodzenia sprzętu.

 

 

Nowoczesne sposoby śledzenia i prognozowania aktywności Słońca umożliwiają wcześniejsze przygotowanie się do zaćmień poprzez dostosowanie bilansu zużycia i wytwarzania w systemie energetycznym. Jest to konieczne i ważne, ponieważ mikrozarządzanie pozwala uniknąć przerw w dostawach energii elektrycznej nawet na granicy zbilansowania systemu energetycznego, co staje się powszechne, gdy system zaczyna opierać się na odnawialnych źródłach energii. Inteligentne sieci dystrybucyjne i dane satelitarne razem mogą zapobiec problemom z dostawami energii.

 

Świeże dane z Solcast, będącej częścią firmy certyfikującej i konsultingowej DNV, pozwalają nam spodziewać się 14 października w niektórych stanach USA strat w dziennej produkcji energii słonecznej aż do 17%. Najbardziej ucierpi Teksas, gdzie wdrożono znaczną moc energii słonecznej, tj. 13 046 GW z 80 368 GW całkowitej wymienionej mocy fotowoltaicznej na dużą skalę w USA. Ogólnie rzecz biorąc, zaćmienie słońca będzie miało wpływ na 40,756 GW aktywnych wielkoskalowych aktywów fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie zauważamy, że zaćmienie nie będzie całkowite. Księżyc jedynie częściowo zakryje dysk słoneczny.

 

Amerykę Środkową najbardziej ucierpi zaćmienie 14 października, podczas którego aktywność Słońca spadnie o 20%. W Teksasie i krajach Ameryki Środkowej, takich jak Meksyk, okres zaćmienia zbiega się z najbardziej produktywnymi godzinami dnia, kiedy wytwarzanie jest zwykle maksymalne. Tam, gdzie zaćmienie nastąpi w godzinach porannych i wieczornych – w bardziej północnych stanach Stanów Zjednoczonych oraz w krajach Ameryki Południowej spadek dziennego zapotrzebowania będzie mniejszy.

 

Na szczęście szczyt zaćmienia trwa sekundy, choć cały proces trwa aż do trzech godzin. Jednak nawet ten czas wystarczy, aby w niektórych miejscach pojawiły się zauważalne problemy z dostawą energii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika syriues

No to chinczycy musza

No to chinczycy musza polecieć na księżyc i zamontować z drugiej strony księżyca panele,tak tak.pod warunkiem, ze jest ta druga strona .bo przecież to kulka,a kulka umie sie obracać. Powinna z fizycznego punktu widzenia sie obracać. Niemożliwe, ze jest to Anomalie,w fizyce nie ma Anomalie.

Portret użytkownika QooT

Gdyby się nie obracał, to z

Gdyby się nie obracał, to z drugiej strony ziemi widzilabyś zawsze tylko te druga stronę księżyca. Tyle że ruch obrotowy księżyca jest zsynchronizowany z jego ruchem do okoła ziemi. Poza tym przyjrzy się dokładniej, wystarczy lornetka, i poczytaj o libracji księżyca.

Portret użytkownika spokoluz

Zaraz , zaraz - czy to

Zaraz , zaraz - czy to zaćmienie słońca będzie trwać 17% dnia słonecznego ?  Podają jakieś wyliczenia bez podania metodologii wyliczeń i danych , na których te wyliczenia się opierają. 17% dnia to ok 2 h czyli ok 120 minut. Jeśli to będzie  w południe przy największym nasłonecznieniu przyjmijmy 10% czyli 72 minuty.

Jak żyję nie widziałem tak długiego zaćmienia no ale w usmanii i kacapii wszystko jest większe i dłuższe to być może też mają dłuższe zaćmienia słońca przez księżyc.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Staruszek Sam 1

Pełne zaćmienie w danym

Pełne zaćmienie w danym miejscu trwa kilka minut. Ale na dużym obszarze jest zaćmienie częściowe. I ten cień przesuwa się zmniejszając emisję energii, nie działa punktowo. Natomiast w artykule jest babol, bo zaćmienie w żaden sposób, nie wpływa na aktywność słoneczną, tylko na ilość dostarczonej energii.

Skomentuj