Nieoczekiwanie rok 2015 wcale nie okazał się rekordowo ciepły

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu 2015 roku zwolennicy teorii globalnego ocieplenia prawie co miesiąc alarmowali, że wystąpiły następne rekordy temperaturowe. Po najcieplejszym w historii maju, przyszedł najcieplejszy w historii czerwiec i tak dalej. Naukowcy spodziewali się, że teraz będą mogli ogłosić, że cały rok 2015 był rekordowo ciepły, jednak dane satelitarne wskazują na co innego.

 

Okazało się, że dane wskazują na to, iż zeszły rok był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów satelitarnych, czyli od 1979 roku. Najcieplejszym rokiem pozostaje 1998 i kolejno 2010 a dopiero potem 2015. Wyniki wskazują na to, że wcześniejsze estymacje wskazujące na nieuchronny rekord, dokonane na podstawie pomiarów naziemnych były nieco przesadzone.

Rzeczywiście doszło do anomalii temperaturowej w grudniu zeszłego roku, kiedy globalna temperatura była o 0,44°C wyższa od średniej wieloletniej. Utrzymywało się to zresztą od listopada, który z kolei był o 0,33°C. Jednak w skali 12 miesięcy wystarczyło tylko na 0,21°C powyżej normy, co pozwoliło na osiągnięcie trzeciego miejsca na podium rekordowo ciepłych lat z punktu widzenia pomiarów satelitarnych.

Naukowcy nie są w stanie powiedzieć, co dzieje się z ziemskim klimatem. Niektórzy sugerują antropogeniczne przyczyny ocieplenia, ale pojawia się też coraz więcej głosów przeciwnych. Najprawdopodobniej za anomalie temperaturowe pod koniec ubiegłego roku odpowiada szalejące na Pacyfiku zjawisko El Nino, które bynajmniej nie słabnie. Powoduje to przypuszczenia, że rok 2016, przynajmniej do czasu osłabnięcia anomalii temperaturowych na Oceanie Spokojnym, może być równie chimeryczny meteorologicznie jak ubiegły.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika grawitacja

EL-NINIO NIE JEST ANOMALIĄ I

EL-NINIO NIE JEST ANOMALIĄ I JUŻ WIADOMO JAK POWSTAJE. PROPONUJĘ BY ADMIN POFATYGOWAŁ SIĘ DO ŁAŃCUTA PÓKI ŻYJE NAJWIEKSZY OKRYWCA METEOROLOGICZNY PAN MARIAN GŁUSZEK. MOŻNA PROGNOZOWAĆ PROGNOZĘ NA PRZYSZŁOŚĆ NA DOWOLNĄ DATĘ.
WYŻE INDUKOWANE SĄ PRZEZ ZEWNETRZNE SIŁY GRAWITACYJNE PODOBNIE JAK RUCHY MAGMY KTÓRA ZACHOWUJE SIĘ JAK OCEAN OGNISTEJ CIECZY.
 
PAN MARIAN GŁUSZEK POWINIEN NOBLA DOSTAĆ ZA SWOJE ODKRYCIE ALE OBECNY KOMITET NOBLOWSKI PRZYPOMINA KCP ZSRR I INTERESUJE SIĘ FAŁSZYWĄ IDEOLOGIĄ OCIEPLENIA KLIMATU WYWOŁANEGO PRZEZ CZYNNIKI ANTROPOGENICZNE.

Skomentuj