Nieoczekiwane odkrycie na Marsie zwiększa szanse na jego kolonizację

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nowe odkrycie astrofizyków  wskazuje na to, że promieniowanie słoneczne nie dociera do powierzchni Marsa z taką ilością jak nam się wydawało. Wiadomo, że Czerwona Planeta nie posiada pola magnetycznego, które w naturalny sposób chroni nas przed wpływem promieni z kosmosu, ale zachodzą tam inne procesy, które dają szansę podejrzewać, że ludzie przebywający na powierzchni nie będą musieli tylko kryć się w korytarzach lawowych, ale będą też mieli szansę przetrwać na powierzchni nawet podczas burzy słonecznej.

 

Dziś Mars to zimny, lodowaty i suchy pustynny świat z bardzo rzadką atmosferą, ale 3-4 miliardy lat temu, Czerwona Planeta miała na powierzchni dużo wody w stanie ciekłym i działającą cyrkulację atmosferyczną. To wskazuje na to, że atmosfera była kiedyś gęstsza, zachowywała wilgoć i zapewnienia odpowiednią temperaturę ze względu na stały efekt cieplarniany. Uważa się, że problem Marsa leży w małych rozmiarach jądra, oraz braku warstwy płynnego żelaza i niklu, które mogłoby poprzez ruch wytworzyć efekt dynama skutkujący wytworzeniem pola magnetycznego.

 

Prawdopodobnie wewnętrzne dynamo Marsa zatrzymało się, co skutkowało zanikiem silnego pola magnetycznego. W rezultacie planeta szybko straciła najpierw gęstą atmosferę, a wkrótce również wodę. Jednak nowa praca szwedzkich astronomów sugeruje nieco inny obraz. Wydaje się, że Czerwona Planeta nie jest aż tak bezbronna przed wiatrem słonecznym. Uważa się, że część promieniowania słonecznego jonizuje cząsteczki w górnej cześci pozostałości marsjańskiej atmosfery. Prądy wywoływane przez jony z kolei indukują pole magnetyczne. Wcześniej założono, że pola te nie wytwarzają żadnej znaczącej ochrony przed wiatrem słonecznym, ale Robin Ramstad i jego koledzy ze szwedzkiego Instytutu Fizyki Kosmicznej wykazali, że tak nie jest.

 

Naukowcy wykorzystali dane czujnika cząstek ASPERA-3, która działa na pokładzie sondy ESA w ramach misja Mars Express. Strumień jonów został zarejestrowany, a obserwacje te korelowały z aktywnością słoneczną. Okazało się, że poziom promieniowania ultrafioletowego silnie wpływa na natężenie przepływu jonów, ale wiatr słoneczny prawie w ogóle. Według astronomów, wymaga to ponownego rozpatrzenia możliwego tempa utraty marsjańskiej atmosfery.

 

Z nowych danych wynika, że marsjańska atmosfera przez 3,9 mld lat mogła stracić nie więcej niż 0,01 bar ciśnienia. Więc skoro obecnie atmosfera Marsa ma ciśnienie na poziomie właśnie 0,01 bara to trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że istniał tam efekt cieplarniany, którego skutki geologiczne dostrzegamy skoro wiadomo, że do jego powstania potrzebne jest ciśnienie atmosferyczne przynajmniej o wielkosci 1 bar. Zatem jak to wszystko zniknęło skoro nie jest to robota wiatru słonecznego? Odpowiedz na to pytanie może być kluczowa dla powodzenia śmiałych planów kolonizacji Marsa przez ludzi.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Teraz będą podawać fałszywe,

Teraz będą podawać fałszywe, lub półprawdziwe informacje na temat marsa. To, co tam odkryli nie może być podane do opinii publicznej, ponieważ zrujnowało by to cały system kłamstw elit. Być może już nawet byli na marsie ,nikt nie może tego zweryfikować. Prawdy pewnie i tak sie nigdy nie dowiemy ,jak z księżycem .Niby wszyscy coś wiedzą, a nikt nie może tego potwierdzić.Są tylko małe poszlaki. Pewnym jest ,że wszystkiego się nam nie mówi i nigdy prawda nie wyjdzie na jaw.

Portret użytkownika ono mat opeja

To parcie na Marsa ostatnimi

To parcie na Marsa ostatnimi czasy, poparte zaklamanymi uzywaczami imienia Tesli i jego idei, polityczna wola, i propaganda hollyzludna wyglada na rozpoczecie wysylania ludzi na Marsa, jak na Ksiezyc, tylko ze teraz hurtowo. Nowy cel dla ludzkosci. Wspolny. Bo korna innych problemow na Ziemi brak.

 

Portret użytkownika ono mat opeja

cyt.: -"Wiadomo, że Czerwona

cyt.: -"Wiadomo, że Czerwona Planeta nie posiada pola magnetycznego, które w naturalny sposób chroni nas przed wpływem promieni z kosmosu, ..."

Czy Mars potrafi sciagnac dwie satelity "naturalne" bez zasad rzadzacych polem elektromagnetycznym? Grawitacja? Fizyka kwantowa? Kwarki? itd...

Kosmos, wg tego co nam daje wiedza to swiat, w ktorym przenikaja sie czastki energatyczne. Kwestia jak sa indukowane. I tu spiny dodatnie, spiny ujemne, czasteczki elementarne, badane w CERNie, i inne hocki klocki na MITach, czy darpach. Mars nie mial magnetyzmu i......... sie korwa sie przyciagnelly. Bez magnetyzmu. Bez jaj... Wink

Soczewkowanie grawitacyjne.... Sygnal radiowy, niewazne jakiej bedzie freklencji, bazuje na impulsach elektrycznych odpowiedniej czestotliwosci i modulacji. Teorie, teoriami, a nauka swoje mowi. Ze to wciaz teorie. Wink

 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj