Niemowlęta połykają 13 razy więcej mikroplastików niż dorośli

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańscy lekarze odkryli, że w kale rocznych dzieci jest 13 razy więcej mikroplastików niż w kale dorosłych. Eksperci zbadali zawartość politereftalanu etylenu i poliwęglanu w próbkach kału od dziesięciu osób dorosłych, sześciolatków i trzech noworodków. Autorzy badania uważają, że mikroplastik dostaje się do jelit niemowląt z butelek do karmienia, a także z syntetycznych dywanów. Wyniki badań zostały opublikowane w Environmental Science & Technology Letters.

 

Cząstki plastiku o średnicy mniejszej niż pięć milimetrów (mikroplastik) powstają, gdy większe fragmenty są niszczone, na przykład podczas ogrzewania. Ponadto w składzie niektórych kosmetyków plastik jest już zawarty w postaci mikrocząsteczek. Ludzie połykają takie cząstki nie zauważając ich ze względu na ich bardzo mały rozmiar.

 

W stolcu ludzkim znaleziono mikrocząstki polipropylenu, politereftalanu etylenu (PET) i innych tworzyw sztucznych. Ponadto w łożysku, zarówno w tkankach matki, jak i w tkankach płodu, znaleziono mikrodrobiny plastiku. Wiadomo już, że niemowlęta otrzymują plastik podczas karmienia z plastikowych butelek. W ich kale znaleziono mikroplastik, a następnie hipotezę potwierdził eksperyment z działaniem butelek polipropylenowych.

 

Amerykańscy naukowcy pod kierunkiem Kurunthachalam Kannan z University of New York postanowili porównać ilość mikroplastików w kale dorosłych i dzieci. Pobrali próbki kału od dziesięciu dorosłych, sześciolatków i trzech noworodków. Wykorzystując spektrometrię mas, naukowcy określili zawartość dwóch rodzajów tworzyw sztucznych w stolcu, tj. politereftalanu etylenu i poliwęglanu.

 

Zawartość PET w kale dzieci była 13 razy wyższa niż w kale dorosłych. Średnie stężenie PET w kale dzieci wynosiło 36 tys. nanogramów na gram kału, a w kale dorosłych 2600 nanogramów na gram kału. Różnica w zawartości poliwęglanów nie była tak znacząca. Mikroplastik znaleziono również w próbkach smółki noworodków, ale w stężeniach poniżej progu oznaczalności.

 

Na podstawie znalezionych wartości naukowcy obliczyli, że dzieci spożywają 83 tys. nanogramów PET na kilogram masy ciała dziennie, podczas gdy dorośli spożywają 5 800 nanogramów PET na kilogram masy ciała. Lekarze uważają, że mikroplastik dostaje się do jelit niemowląt podczas podgrzewania butelek do karmienia, a także z syntetycznych dywanów. Autorzy dodają, że połykanie mikroplastików może być niebezpieczne, ponieważ małe cząsteczki mogą dostać się do krwiobiegu i wywołać stan zapalny tkanek i śmierć komórek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

... 83 tyś. nanogramów ...

... 83 tyś. nanogramów ...

Istnieją jeszcze mniejsze jednostki , są: piko , femto i atto .. dlaczego więc nie napisać 83 miliony pikogramów ?? To jeszcze bardziej "przemówi do wyobraźni" . A powinno być napisane 83 ug (83 mikrogramy) ! To takie trudne ? 

Każdy dzieciak nieustannie styka się z "plastikiem" choćby ssąc smoczek i tego się nie uniknie dopuki nie zrezygnujemy z tych syntetyków , powracając do naturalnych materiałów tam gdzie się da . A póki co pozostaje nam najczęstsze odkurzanie i unikanie podgrzewania czegokolwiek w "plastikowych" opakowaniach .

Portret użytkownika inzynier magister

teraz to jest globalna

teraz to jest globalna depopulacja i do roku 2033 ma nie być niczego co państwowre i narodowe ale mają być obozy koncentracyjne lozy iluinackich 666 synów ciemności !

UWAGA! Likwidacja Polski do 2025? Polacy chcą POLEXITU!? UE gorsza od ZSRR? Prof. Krysiak u Roli!

https://www.youtube.com/watch?v=qS0Stp4v63I

a w roku 2033 czyli roku ordo ab chao ma w Watykanie objąć władzę antryhryst z loży ewariatów opętańców sankt gallen !

Iluminacki schizmatyk paczamamowy Bergolio ogłosił ostateczne rozwiązanie kwesti katolickiej !

https://youtu.be/Mz4UeB_H2aY

tylko Jezus Chrystus nas uratuje od demonów z loży iluminackich ! Nech nas ochrania Duch Święty Chrystusa i Jego aniołowie !

Siostrzenica Marine Le Pen o sytuacji w Polsce i we Francji. Wywiad z Marion Marechal

https://www.youtube.com/watch?v=euZ88sze7ns

Dyrektorzy Pfizera, Moderny: Szczepionki będą aplikowane w nieskończoność, co najmniej raz w roku

Dyrektor generalny koncernu farmacetycznego Pfizer, Albert Bourla w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC powiedział, że „najbardziej prawdopodobny scenariusz to coroczne szczepienia” jako element „walki z koronawirusem”.

Na pytanie prowadzącego program w niedzielnym (26 września) wydaniu „This Week”, czy zgadza się z twierdzeniem dyrektora Moderny, który powiedział, że „pandemia jest na ścieżce wygaśnięcia w ciągu roku”, szef Pfizera odpowiedział: „Zgadzam się, że w ciągu roku będziemy mogli wrócić do normalnego życia. Nie oznacza to, że warianty nie nadejdą. Nie wydaje mi się, że oznacza to, iż będziemy mogli prowadzić nasze życie bez szczepień, ale zobaczymy co będzie”. Dodał następnie, że „Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla mnie jest to, że wirus rozprzestrzeni się na cały świat i będziemy musieli się szczepić co najmniej raz w roku.”

Warto przypomnieć, że ten sam szef (CEO) Pfizera, jeszcze w kwietniu br. mówił, że wierzy w powrót do normalności na jesieni br. (czyli teraz). „Widzimy to na przykładzie Izraela .. Tam pokazaliśmy całemu światu, że jest nadzieja.” Bourla mówił to pół roku temu, gdy trwała intensywna kampania wyszczepiania ludności, co zemściło się dzisiaj lawinowym wzrostem zachorowalności, szczególnie w Izraelu, gdzie w ramach „środków zaradczych”… zaaplikowano trzecią partię „szczepionki”, a teraz promuje się już czwartą. Oczywiście ku uciesze właścicieli akcji firm farmaceutycznych.

Koncern Moderna nie pozostaje w tyle i jej szef (CEO) Stéphane Bancel również właśnie oznajmił, iż pandemia będzie trwała przez co najmniej kolejny rok, aż do momentu gdy będzie wystarczająco tyle szczepionek aby – cytat dokładny – „wyszczepić każdego na tej Ziemi” (“so that everyone on this Earth can be vaccinated”). Bancel dodał, że życie wróci do normy „w ciągu roku”, ale to ma zależeć od tego czy ludzie będą kontynuowali regularne otrzymywanie przypominaczy szczepionkowych.

 

„Teorie konspiracji”

Warto przypomnieć, że szefowie głównych firm farmaceutycznych promujących tzw. szczepionki przeciwko Covid-19: Albert Bourla (Pfizer, CEO), Stéphane Bancel (Moderna, CEO) i Leif Johansson (AstraZeneca, Chairman) są Żydami. Wskazywnie jednak tego faktu jest… antysemityzmem. Tak przynajmniej twierdzi Unia Europejska, która w swoim specjalnym opracowaniu o „Antysemityzmie w czasie pandemii” przyznaje, że choć te kluczowe osoby są Żydami – z czym zresztą oni sami nie kryją się – jednak przypominanie tej oczywistości jest już gorszącym i kryminalnym uprzedzeniem. (Zob. „The Rise of Antisemitism Online during the Pandemic”, Prepared by the Institute for Strategic Dialogue, European Commission)

Czy mamy do czynienia z czystym przypadkiem, czy reprezentacja na kluczowych stanowiskach pewnych grup to efekt doboru najbardziej zdolnych osobników, czy można mówić o nadreprezentacji, a może w grę wchodzą jeszcze inne przyczyny – pozostawiamy te zagadnienia do dalszych badań oraz do własnych przemyśleń.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj