Niemiecki eksport broni do krajów Zatoki Perskiej wzrósł dwukrotnie

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Niemiecki eksport uzbrojenia dla krajów z Zatoki Perskiej podwoił się w 2012 roku, co spowodowało  rosnące międzynarodowe zaniepokojenie w kwestii łamania praw człowieka w regionie. Niemiecki rząd został oskarżony przez opozycję i obserwatorów praw człowieka o brak rozsądku i skrupułów w sprzedaży broni.

    

Ostatni raport opublikowany w lutym 2013 przez Suddeutche Zeitung  wskazuje, że Niemicy eksportując sprzęt wojskowy do sześciu krajów, należących do Rady Współpracy Państw Arabskich Zatoki Perskiej, podwoiły zyski z 570 milionów euro do 1,42 miliarda euro w 2012 roku.

 

Raport cytuje niemieckiego ministra gospodarki, który nazywa Arabię Saudyjską  największym kupcem broni wyprodukowanej przez niemieckie koncerny zbrojeniowe, która zakupiła w zeszłym roku warty 1,24 miliarda euro sprzęt wojskowy.

 

Pozostałe kraje, do których jest eksportowany militarny sprzęt to Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wszystkie te kraje zostały wielokrotnie oskarżane o łamanie praw człowieka. W Arabii Saudyjskiej  demonstracje są po prostu nielegalne, a działacze praw człowieka często są sądzeni za zamkniętymi drzwiami.

 

W Bahrajnie policja brutalnie tłumi demonstracje pokojowe gazem łzawiącym i granatami ogłuszającymi, w szczególności przez ostatnie dwa lata, w związku z częstymi antyrządowymi protestami odbywającymi się od lutego 2011. Wiele ludzi zginęło w protestach, a jeszcze więcej zostało aresztowanych. Gabinet kanclerz Angeli Merkel dał zielone światło koncernom zbrojeniowym na kontrakty z krajami Zatoki Perskiej, co było głównie spowodowane przez rosnące zapotrzebowanie w czasie trwającej „arabskiej wiosny ludów”.

 

Większość niemieckiej opozycji – SPD, Zieloni, lewica – oraz także działacze ruchu pokojowego potępili rząd za przyzwolenia sprzedaży zaawansowanej broni krajom Zatoki Perskiej. Z raportu opublikowanego przez Amnesty International w 2012 wynika, że niemiecka broń, amunicja oraz pojazdy wojskowe były często używane przez reżimy na Bliskim Wschodzie i północnej Afryce do tłumienia pokojowych demonstracji.

 

W lipcu 2012 niemiecka opozycja było oburzona decyzją o sprzedaży 200 zaawansowanych czołgów typu Leopard dla Kataru,  któremu wielokrotnie udowodniono naruszanie praw człowieka. Przeciwnicy kanclerz Merkel oskarżają ją o „bankructwo moralne” oraz wspieranie dyktatury. Wielu ekspertów twierdzi, że decyzja nie spełnia niemieckich przepisów eksportowych, uzasadniając, że Berlin nie ma gwarancji, że broń nie zostanie prze-eksportowana do krajów postronnych.

 

Regulacje dotyczące sprzedaży broni w Niemczech są bardzo restrykcyjne – aby firmy zbrojeniowe mogły sprzedawać broń za granicę, musza mieć zgodę Federalnej Izby Bezpieczeństwa oraz zgodę rządu z kanclerz na czele. W lutym 2013, Federalna Izba Bezpieczeństwa zatwierdziła sprzedaż statków patrolowych dla Arabii Saudyjskiej, gotowej  zapłacić łącznie 1,5 miliarda euro za statki wyprodukowane i uzbrojone w niemieckich stoczniach. Z powodu zachowania poufności, kontrakt był trzymany w tajemnicy aż do ostatniej chwili.

 

„To jest wielki polityczny skandal i proceder ten jest sprzeczny z prawem” powiedział weteran Reiner Braun, wyjaśniając, że niemieckie prawo zabrania sprzedaży broni i sprzętu do stref konfliktów, podczas gdy większość świata arabskiego jest w konflikcie. Uważa on, że Niemcy wspierają militarnie reżimy w celu zabezpieczenia swoich własnych interesów w regionie.

 

Niemiecki parlamentarzysta Jan van Aken dodał: „najgorsze naruszenia praw człowieka najwyraźniej nie są już powodem do odrzucenia akceptacji eksportu broni”. Lecz Angela Merkel oraz jej gabinet są nieustępliwi. Jak dotąd raport opublikowany przez Suddeutche Zeitung nie doczekał się oficjalnego komentarza.

 

 

Źródło: http://rt.com/news/germany-arms-sales-arabs-407/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston

Komentarze

Portret użytkownika poll

podsumujac kazde fakty to

podsumujac kazde fakty to dochodzi jakby do 3 nieuniknionej, nieuchronnej wojny swiatowej, podobno bedzie trwac krotko, (zwracajac uwage na cywilizacje broni atomowych roznego typu) mozliwe dlugo, skoro 3-ci antychryst ma byc ostatnim i najbrutalniejszym ze wszystkich Wink

Portret użytkownika kausz

z 500 mln do 1.5 mld to jest

z 500 mln do 1.5 mld to jest trzykrotne zwiekszenie Smile
Pozatym to mam w D bo i tak nie ma co sie pocic.... widze ze admin korzysta z RT.com i bardzo dobrze no nic powodzenia i zycze zeby strona byla bardziej powazna jesli chodzi o tematy ciekawym by bylo gdyby rozwijac te historie a nie tylko rzucic haslo i poczytac ludzi klotnie w formie wpisow Smile
 
Pozdrooooooo

Portret użytkownika danielov

tylko Niemcy...w nich

tylko Niemcy...w nich ostatnia nadzieja ze NWO nie zapanuje w Europie. To jest jedyny kraj europejski który potrafi sie zjednoczyc nie jak juz jest za pózno (tak jakw przypadku Polski) ale w odpowiednim momencie. Jak narazie Niemcy sá zbyt slabe i zbyt uzaleznione od rzádu swiatowego  aby podskakiwac na arenie miedzynarodowej...ale kto wie...

Portret użytkownika SurvivorMan

Zaraz zaraz... Pogubiłem się

Zaraz zaraz... Pogubiłem się już... Może mi ktoś z łaski swojej wyjaśnić trzy kwestie?
1. Dlaczego demonstracje antyrządowe w takich krajach jak Syria są nielegalne, a ich uczestników nazywa się terrorystami, podczas gdy w krajach leżących z drugiej strony tego samego półwyspu, takie same demonstracje antyrządowe, nazywa się pokojowymi, a ich uczestników, brutalnie traktowaną ludnością???
2. Dlaczego tłumienie demonstracji w Bahrajnie, za pomocą gazu łzawiącego i granatów hukowych, nazywa się BRUTALNYM TŁUMIENIEM, a w tłumienie demonstracji w Syrii, za pomocą czołgów samolotów i helikopterów, przerabiających hurtowo ludzi na papkę, nazywa się WALKĄ Z TERRORYSTAMI, CHCĄCYMI OBALIĆ LEGALNY RZĄD???
3. Dlaczego zrobi się w mediach szum z powodu niemieckiego sprzętu sprzedawanego bogatym krajom arabskim, a nie robi się szumu wokół największego handlarza bronią na Świecie, którego zaledwie jeden typ broni (o reszcie nie wspomnę) czyli AK-47, jest w powszechnym użyciu w każdym zakątku Świata???
Tylko proszę... Bez chorych teorii, typu że żydzi sprzedają ruską broń itp...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika FuBBu

W Niemczech jest pełno

W Niemczech jest pełno muslimów, arabów i całej maści ludów z tamtych regionów. Sami ich wpuścili, a teraz być może to jest na zasadzie "albo nam sprzedajecie broń, albo nasi ludzie zrobią u was (w niemczech) rozpierduche" Nietrudno sobie wyobrazić co by się stało, gdyby jakiś obłożony ładunkami wybuchowymi gość, wyszedł w godzinach szytu na miasto i się zdetonował.
W takim wypadku, rząd Merkel może nie mieć wyboru i może być zmuszony do takich kroków. Oczywiście jestem przeciwny polityce pani Angeli, ale to może być jedna z tych sytuacji, z których nie ma tak naprawdę racjonalnego wyjścia, żadnej alternatywy.

Strony

Skomentuj