Niemiecka marynarka wojenna zakończyła pomyślnie testy broni laserowej o mocy 100 kW

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Rozwój technologii laserowej w kontekście zastosowań militarnych zyskuje na znaczeniu, co zostało zaakcentowane przez niedawne testy przeprowadzone przez niemiecką marynarkę wojenną. Testy te, obejmujące demonstrator broni laserowej o mocy 20 kW, stanowią przełomowy moment dla struktur NATO. Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw) zorganizował testy, które zostały przeprowadzone przez grupę roboczą ds. demonstratorów broni laserowej wysokiej energii (ARGE), w skład której wchodzą MBDA Deutschland i Rheinmetall.

 

Testy te miały miejsce na fregacie Sachsen, okręcie wojennym o wyporności 5800 ton, na której zainstalowano modułowy system broni laserowej. System ten składa się z 12 modułów laserowych o mocy 2 kW każdy, które generują wysokiej jakości wiązki laserowe. Następnie wiązki te są łączone w jedną, mocniejszą wiązkę przy użyciu technologii sprzęgania widmowego, umożliwiając ewentualne zwiększenie mocy systemu do 100 kW.

 

Przez okres roku, marynarka wojenna przeprowadziła sześć testów tego nowatorskiego systemu laserowego, skierowanego przeciw różnorodnym celom, w tym także manewrującym. System laserowy współpracował z czujnikami okrętu, umożliwiając detekcję, śledzenie oraz atakowanie celów zgodnie z zasady programowanego ataku i interakcji z innymi systemami umieszczonymi na pokładzie fregaty Sachsen.

 

Podczas testów demonstrator broni laserowej wykazał swoją skuteczność w zwalczaniu dronów, rojów dronów, łodzi motorowych oraz rakiet na krótkich dystansach, wystrzeliwując ponad sto pocisków. Kulminacyjnym momentem testów były dwa dni prezentacji dla VIP-ów, podczas których wysocy urzędnicy niemieccy oraz NATO zostali zapoznani z potencjałem broni laserowej.

Zgodnie z opinią Rheinmetall, producenta systemu, dalsza modernizacja pozwoli na zwalczanie rakiet naddźwiękowych, rakiet, a także pocisków moździerzowych i artyleryjskich. Podkreśla to znaczenie broni laserowej w kontekście zaawansowanej obrony przed szerokim spektrum zagrożeń. Dr Marco Nörenberg, dyrektor ds. technologii laserowej w firmie Rheinmetall, zaznaczył znaczenie pomyślnych testów, mówiąc, że „demonstrator broni laserowej udowodnił swoją gotowość bojową i przydatność do codziennego użytku w środowisku morskim”. Wskazał również, że technologia laserowa otwiera przed Bundeswehrą i NATO nowe możliwości skutecznego przeciwdziałania ewoluującym zagrożeniom.

 

Dr Ulrich Wegmann, starszy wiceprezes MBDA Deutschland, zwrócił uwagę na znaczenie broni laserowej we współczesnych działaniach wojennych, mówiąc, że „broń laserowa ma potencjał zrewolucjonizowania działań wojennych na morzu, oferując dokładne, skalowalne i opłacalne rozwiązania do obrony przed szerokim zakresem zagrożeń.”

 

Pomyślne zakończenie całorocznych testów przeprowadzonych przez niemiecką marynarkę wojenną stanowi znaczący kamień milowy w kontekście integracji i rozmieszczenia broni laserowej w ramach NATO. Modułowy system broni laserowej pokazał swoje możliwości w walce z różnymi zagrożeniami, a przyszłe ulepszenia obiecują jeszcze większą skuteczność w walce z rakietami naddźwiękowymi i innymi pociskami. Technologie laserowe odegrają kluczową rolę we wzmacnianiu zdolności obronnych i zapewnianiu bezpieczeństwa na morzu, co stanowi kolejny krok w rozwoju nowoczesnych technologii zbrojeniowych.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika czytający z głową

" System ten składa się z 12

" System ten składa się z 12 modułów laserowych o mocy 2 kW każdy, które generują wysokiej jakości wiązki laserowe. Następnie wiązki te są łączone w jedną, mocniejszą wiązkę przy użyciu technologii sprzęgania widmowego, umożliwiając ewentualne zwiększenie mocy systemu do 100 kW. "

To jak to jest panie Adminie - przetestowali laser 100kW czy przetestowali 24kW a możliwe jest ewentualne (ale jeszcze tego nie zrobili) zwiększenie mocy do 100kW. Jest wcale nie drobna różnica pomiedzy 12 a 50 modułów i mocą 24 a 100kW co wcale nie jest takie proste na takiej jednostce.

 

Portret użytkownika pabloS

Od dawna są toczone, wyszukaj

Od dawna są toczone, wyszukaj sobie te tzw. obserwatoria astronomiczne, tam to dopiero są emitery i to w jakiej skali. Nie dość że wielgachne to jeszcze po kilkanaście i zsynchronizowane...jakieś żelastwo co i rusz spada na Zieme. Nie twierdze że żadne z nich nie służy obserwacji.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Wprowadzić broń laserową

Wprowadzić broń laserową przeciw uzbrojeniu o poziomie technologicznym , który obecnie mają jest już zacofane gdyż jak donoszą wojska ulandu - kacapy zastosowały jakies nowe rakiety , których nie wykrywają systemy radarowe zahotnie i włączają syreny alarmowe dopiero w momencie kiedy pierwsza rakieta osiąga cel całkowicie niezauważona.

Żeby ta broń była skuteczna to potrzebują teraz radary przynajmniej o dwa poziomy technologiczne wyżej niż kacapskie rakiety.

Zasięg laseru i radaru to linia horyzontu jeśli ziemia to kulka i nawet jak następuje zagięcie się fali radarowej za horyzontem to jej odbicie od obiektu nosiciela rakiety nie dotrze spowrotem do radaru .

Zatem rakieta wystrzelona daleko za linią horyzontu poruszająca się na niskim pułapie i niewidoczna dla radaru i tak rozwali jednostę wraz z działem laserowym.

Ciekawe jaki jest czas ponownego załadowania działa i jaki jest skuteczny zasięg

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj