Niemiecka firma stworzyła niesamowitego robota-pająka

Kategorie: 

Źródło: Festo

Niemiecka firma stworzyła zdumiewającego robota-pająka, który posiada niezwykły sposób poruszania się. Robot jest wyposażony w mechanizmy, które imitują niecodzienny sposób przemieszczania się wzorowany na stawonogach.

Robot został opracowany przez niemiecką firmę Festo, która zajmuje się automatyzacją i systemami sterowania. Mechaniczny robot-pająk otrzymał nazwę „BionicWheelBot”, a jego ruch jest oparty na sposobie poruszania się afrykańskiego gatunku pająka, Cebrennus rechenbergi. Ten pustynny pajęczak potrafi poruszać się na dwa sposoby – za pomocą kołysania odnóży oraz toczenia się po podłożu.

W jego stworzeniu pomagał profesor Ingo Rechenberga, który w 2008 roku obserwował pająka Cebrennus rechenbergi w jego naturalnym środowisku na Saharze. Naukowiec był tak zaintrygowany jego wyjątkową formą poruszania się, że postanowił zaproponować użycie tej metody jako sposobu napędzania robota kroczącego.

„Profesor Rechenberg pracuje nad przeniesieniem tego niezwykłego ruchu do świata techniki.” – napisano w oświadczeniu firmy Festo – „Badania nad zachowaniem robota-pająka doprowadziły do ​​zaprojektowania innych robotów, które również mogą poruszać się w trudnym terenie.”

„BionicWheelBot” – wykorzystuje do chodzenia tylko sześć z ośmiu nóg, podczas gdy pozostałe dwie pozostają zawsze nieruchome. Aby się turlać, robot składa swoje odnóża i zmienia swoją formę w coś bardziej kulistego. Jak widać na poniższym nagraniu, robot operuje w ten sposób calkiem sprawnie. Tym samym stwierdzono, że nowa metoda poruszania się takich maszyn wygląda obiecująco.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika 12terazja

on sie odpycha i toczy po

on sie odpycha i toczy po rownym a pajak w rzeczywistosci skakal i wykonywal obroty w powietrzu mogac pokonywac nierownosci - polozcie tego robota na piasku to sie nawet nie zakopie tylko pomerda troche odnozami.. stylistyka i nic wiecej

Portret użytkownika MaCheFi

pająk skacze z obrotem a ten

pająk skacze z obrotem a ten się turla, ja tu nie widzę niczego niezwykłego algorytm też nie jest jakiś skomplikowany a i konstrukcja wspomagana sprężynkami. studenci robia takei konstrukcje na drukarkach 3d albo małych cnc a ruch zapewni arduino

Portret użytkownika Ractaros96

A więc tak: 3 spostrzeżenia:

A więc tak: 3 spostrzeżenia:

- nazwa tej firmy kojarzy mi się z pewnym robotem z gry Fallout New Vegas o nazwie Fisto (kto grał ten będzie wiedział do czego ów robot był przeznaczony Biggrin )

- podoba mi się stylistyka tego robota, ale przez umiejscowienie na zewnątrz kabelków i sprężyn nie wygląda zbyt wytrzymale

- prędkość poruszania się to totalne rozczarowanie moim zdaniem, kolejny toporny prototyp

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj