Niemieccy naukowcy stworzyli robota zdolnego do pracy w niebezpiecznych warunkach

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Nowy robot, który wygląda jak centaur, będzie przydatny w eliminowaniu skutków katastrofy nuklearnej i w oczyszczaniu odpadów nuklearnych. Jest kontrolowany przez osobę z bezpiecznej odległości, a różne czujniki pozwalają mu postrzegać środowisko i przekazywać informacje do operatora.

Praca nad wyeliminowaniem skutków katastrofy nuklearnej jest zdecydowanie zbyt niebezpieczna dla ludzi. Nawet w kombinezonach ochronnych organizm ludzki nie radzi sobie z promieniowaniem. Tutaj z pomocą mogą przyjść roboty. Naukowcy pracują nad robotem, którego wygląd przypomina centaura, który może pracować i nawigować w warunkach, które są zbyt niebezpieczne dla ludzi. Jego twórcy są przekonani, że pewnego dnia może on odegrać ważną rolę w eliminowaniu skutków różnych klęsk, w tym katastrof nuklearnych.

 

Kiedy w 2011 roku, po niszczycielskim trzęsieniu ziemi i tsunami, w Japonii w Fukushimie doszło do katastrofy nuklearnej, roboty, które były wykorzystywane do pomocy służbom, były zbyt proste i w większości nieskuteczne. Tak twierdzi ekspert ds. robotyki, profesor Uniwersytetu w Bonn w Sven Behnke w Niemczech.

 

Zainspirowany tym problemem profesor Behnke i jego zespół opracowali solidny system reagowania na katastrofy za pośrednictwem projektu o nazwie CENTAURO. Robot jest sterowany przez osobę z bezpiecznej odległości, a różne czujniki pozwalają mu na penetrowanie środowiska i przekazywanie informacji operatorowi.

 

Wzrost robota to niewiele ponad półtora metra, a waga to prawie 93 kilogramy. Korpus jest wykonany z aluminium i innych metali lekkich, a górna część jest pokryta plastikiem 3D. Zgodnie z oczekiwaniami Centauro (nazwa robota) ma wiele podobieństw do centaura - stworzenia z mitologii greckiej z ludzkim tułowiem i dolną częścią ciała konia.

 

Według Benke, czteronożny projekt sprawia, że robot jest bardziej stabilny. W testach symulujących robot zdołał wspiąć się po schodach, nawigować po gruzach i przechodzić nad przepaściami. Każda ręka ma szczotkę z kilkoma palcami, posiadającą wystarczającą zręczność na przykład do otwierania drzwi i kontrolowania elektronarzędzi.

 

Centauro jest częściowo autonomiczny. Na przykład, jeśli zostanie poinstruowany, aby przenieść się w określone miejsce, może samodzielnie wytyczyć trasę. Jednak większość jego działań wciąż jest podyktowana przez człowieka. Dyspozytor ma z kolei specjalny wyświetlacz, na którym widzi ten sam obraz, co robot centaur.

 

Według Benke, Centauro jest na etapie rozwoju i nie jest jeszcze gotowy do pracy w środowisku radioaktywnym, ale w przyszłości robot i inne podobne urządzenia mogą zapewnić nieocenioną pomoc ludzkości w przypadku katastrof nuklearnych, takich jak Fukushima, czy Czarnobyl.

 

„W Wielkiej Brytanii istnieje prawie pięć milionów ton odziedziczonych odpadów nuklearnych, a ich oczyszczenie uważa się za globalne i wymagające zadanie przywrócenia środowiska w całej Europie. Prace można powierzyć tylko robotom, ponieważ odpady radioaktywne są zbyt niebezpieczne dla ludzi, nawet w kombinezonach ochronnych "- powiedział Rustam Stolkin, profesor z Uniwersytetu w Birmingham, komentując sytuację.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Z tego co tu napisali to

Z tego co tu napisali to chyba jest to.na razie maszynka która steruje człowiek z daleka. Może być więc dość przydatny. Chyba że właśnie to jakiś prymityw będzie nią sterował Smile dajcie im jeszcze trochę czasu. Widziałem jak robot robi salta, biega omija przeszkody lepiej niż nie jeden człowiek Smile za wiele po za tym pewnie nie potrafi ale kiedyś takie roboty nie umiały nawet tego. Trochę czasu.

Portret użytkownika Sonczek

Jestem w branzy robotyki.

Jestem w branzy robotyki. Jesli ktos uwaza ze roboty sa cool i zalatwia sprawe to sa w bledzie. Taki robpt nadaje sie co najwyzej do rozpoznania. Puki co roboty sa prymitywne byzastapic czlowieka. Nawet Sztuczna inteligencja to za malo. Robot musi miec zaawansowane mechanizmy do poruszania. Np jak miesnie.

 

Skomentuj