Kategorie:
W połowie października, niemieckim fizykom z Uniwersytetu w Bremie udało się uzyskać rekordowo niską temperaturę, zaledwie 38 pikokelwinów. Był to niekwestionowany rekord, stojący zaledwie 38 bilionowych stopnia od zera absolutnego. Artykuł na ten temat, został opublikowany w czasopiśmie Physical Review Letters.
Zero absolutne służy jako źródło skali Kelvina. W skali Celsjusza odpowiada ono temperaturze -273,15°C. Teoretycznie jest to najzimniejsza temperatura, przy której ruch termiczny atomów całkowicie się zatrzymuje. W praktyce, zero absolutne jest nieosiągalne, co nie przeszkadza naukowcom, w próbach zbliżenia się do tej temperatury.
Aby to osiągnąć, zrzucili oni namagnesowany gaz, 120 metrów w dół wieży. Eksperyment, był częścią badań, nad tak zwanym "piątym stanem materii", znanym jako kondensat Bosego-Einsteina (BEC). Jest to pochodna gazu, która istnieje tylko w ultrazimnych warunkach. W fazie BEC materia zaczyna zachowywać się jak jeden duży atom, co czyni ją szczególnie interesującą dla fizyków kwantowych.
W tym rekordowym eksperymencie naukowcy uwięzili chmurę około 100 000 gazowych atomów rubidu w polu magnetycznym wewnątrz komory próżniowej. Następnie ochłodzili komorę do około 2 miliardowych stopnia Celsjusza. Aby dodatkowo obniżyć temperaturę, zespół przeniósł swoją konfigurację do Europejskiej Agencji Kosmicznej w Bremie.
Upuszczając komorę próżniową z wieży spadowej, jednocześnie szybko włączając i wyłączając pole magnetyczne maszyny, BEC unosiło się w powietrzu bez ograniczeń grawitacyjnych, co dodatkowo spowolniło ruch cząsteczkowy atomów. BEC utrzymywał się na poziomie 38 pikokelwinów przez około 2 sekundy, ustanawiając absolutny rekord.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj