Niemcy zapłacą 1,1 mld euro odszkodowania za ludobójstwo w Namibii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Rząd Niemiec oficjalnie przyznał się do ludobójstwa, którego dokonały wojska kolonialne na początku XX wieku na terenie dzisiejszej Namibii. W ramach zadośćuczynienia Niemcy chcą utworzyć fundusz o wartości 1,1 mld euro, a pieniądze wykorzystać w ciągu 30 lat na lokalne projekty.

 

Niemcy od 2015 r. prowadziły negocjacje z rządem Namibii w sprawie uznania zbrodni popełnionych na początku XX wieku przeciwko ludowi Herero i Nama. W latach 1884-1915, Cesarstwo Niemieckie posiadało swoje kolonie w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej. W tym czasie wojska kolonialne brutalnie stłumiły kilka powstań, a według szacunków historyków mogły zabić łącznie ponad 75 tys. ludzi.

 

Władze Niemiec właśnie oficjalnie przyznały się do popełnionych zbrodni i rozbojów. Efektem rozmów prowadzonych z Namibią ma być utworzenie funduszu wartego 1,1 mld euro, a lokalne społeczności Herero i Nama mogłyby decydować, w jaki sposób te pieniądze zostaną wykorzystane. Deklaracja ma zostać podpisana w stolicy Namibii na początku czerwca, a następnie musi zostać ratyfikowana przez parlament Namibii i Niemiec.

 

Niemieckie media wskazują, że przedstawiciele ludów Herero i Nama krytykują porozumienie, ponieważ Niemcy negocjowały głównie z rządem Namibii. Niemiecki rząd chciałby wypłacać pieniądze z funduszu na przyszłe projekty na przestrzeni kolejnych 30 lat, zamiast od razu przekazać całą kwotę. Co więcej, przedstawiciele ludów Herero i Nama domagają się zwrotu zrabowanych dzieł sztuki oraz skradzionych części ciał przodków, które aktualnie znajdują się w niemieckich muzeach.

 

Jednocześnie Niemcy unikają roszczeń ze strony Grecji, która w dalszym ciągu żąda 289 mld euro odszkodowania za straty poniesione podczas II wojny światowej. Z kolei Polska wysuwała wcześniej roszczenia o reparacje, które mogą sięgać 800 mld euro.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Łatwiej jest zapłacić 1.1 mld

Łatwiej jest zapłacić 1.1 mld euro ( sama ta waluta wzbudza we mnie obrzydzenie .. wolę rozliczenie w $) niż wspomniane 800 mld $ Polsce , tymbardziej że nie poto nas wcielili pod swoje "skrzydła" żeby teraz nam płacić - plan był taki , że to my będziemy im płacić za wszystko to co od nich kupimy a sami nie będziemy produkować . Oni już nam tego nie oddadzą , jedynym wyjściem byłoby ich najechać (najlepiej w 2039 r. - historycznie ! - czas na przygotowanie) zabrać co się nam należy (np. złoto itp.) a potem tylko dopilnować , żeby już NIGDY nie mogli nikomu zagrozić , odbudowując Słowiańską potęgę Lachów !

Portret użytkownika ​euklides

że to my będziemy im płacić

że to my będziemy im płacić za wszystko to co od nich kupimy a sami nie będziemy produkować

Skoro niczego nie produkujemy to niby czym im płacimy? Trocinami? Chinole zamiast płakać robili swoje i dziś to zachód płacze, że im fabryki zabrali.

Portret użytkownika Quark

Napisałem , że taki był ich

Napisałem , że taki był ich plan a nie że tak jest . Mieliśmy być TANIĄ siłą roboczą u niemca i kupować od niemca wszystko (niczego swojego nie produkując) - do tego dążyły platfusy . Zapytaj niemca czy jest zadowolony , że Polak kupuje swoje polskie produkty a nie niemieckie ..  nawet w telewizji o tym trąbią. Dlaczego "łamanie prawożądności" dotyczy Polski a nie innych krajów ? - które mają gdzieś ich postanowienia TSUE ? Bo w niemieckim mniemaniu Polska miała być "landem" wasalnym wobec niemiec !

Zachód płacze ??? Przecież oni sami przenieśli swoją produkcję do Chin i Wietnamu (np. niemcy) , żeby "obniżyć ślad węglowy" i być "ekologiczni". Obejrzyj sobie program "Galileo" (niemiecki program po polsku) - ciągle pokazują co dla niemiec produkują azjatyckie fabryki .. 

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Chłopie jakbysmy byli tanią

Chłopie jakbysmy byli tanią siłą roboczą to byśmy szybko otworzyli własne fabryki, dokładnie tak jak zrobili to Chińćzycy i połowa Azji. Z Chińczykami niemiaszki kombinowali podobnie jak z nami, gdyż są tak naprawdę głupi.... Chińczyk jest mądrzejszy, bo istotnie stał się tanią siłą roboczą i przejął całą produkcję. A kiedy już ją miał to zaczął sam stawiać warunki, nie mówiąc o tym, że mając produkcję mają dostatek, bo dobrobyt bierze się z ilości dostępnych dla narodu dóbr i usług, a nie z rozdawania na prawo i lewo kasy bez pokrycia czy pasożytowania na jednostkach produktywnych. Pasożytowanie na produktywnych (podatki) daje dokładnie odwrotny efekt do zamierzonego - będzie mniej produkcji ergo mniej polskich towarów na rynku.

My dzięki socjalistycznemu państwu jesteśmy DROGĄ siłą roboczą. Powoli przestaje się tu opłacać robić cokolwiek sensownego, bo wszystko przeżrą różnej maści pasożyty. PO było wujowe, ale jaki plan ma PiS na Polskę? Wszyscy mają siedzieć na socjalu i płodzić dzieci. To większy upadek narodu niż zakładał plan Niemca, bardziej upaść po prostu się nie da. To jest wprost ścieżka życiowa menela - brak odpowiedzialnośc, brak samodzielności, brak niezależności, brak ambicji.

Portret użytkownika Maryjan_66

Niemcy nic nie zapłacą. Po

Niemcy nic nie zapłacą. Po prostu stworzą fundusz, z ktorego potem będa finansowane inwestycje realizowane wlasnie przez niemieckie firmy. Parlament niemiecki juz o to zadba by fundusz wrócił do niemieckich firm, które zabetonuja co trzeba w Namibii, zbudują odpowiednią infrastrukturę tak aby sam lud lokalny zaczął sie potem zadłuzać kupując sobie zabawki z tej infrastruktury korzystające. Więc potem biznes dla kolejnych korporacji.

Lokalni urzędnicy wezma swoją działkę, rdzenni mieszkańcy zostaną biedota jak byli, tylko teraz będą biedę klepac w montowniach i lidlach. Słusznie rdzenni mieszkańcy chca zwrotu zrabowanych dzieł sztuki - bo to ma dla nich najwieksza wartośc - i to powinno byc zwrócone. A niemcy nawet pól Egpitu w swoich muzeach kiszą

Polska dobrym przykładem - najpierw wykończono lokalny przemysł samochodowy, potem dopiero sfinansowano budowę dróg, a lud juz sam zaczął brac kredyty na zakup zachodnich aut lub sprowadzać złom. No a jak już są drogi - to i lidly, kauflandy biedronki auchany mogły zaistnieć - bo po tych drogach wkońcu mogą tiry swobodnie dowieżć świeze produkty z Holandii, Hiszpanii, Niemiec do tychże dobrodziejstw, oczywiscie koniecznie z DUŻYMI parkingami, i ogromnymi koszykami - bo potrzeby wśród ludu rosną

Portret użytkownika Quark

Zapomniałeś tylko wspomnieć ,

Zapomniałeś tylko wspomnieć , że te zmiany na gorsze wprowadzili sprzedajni polaczkowie z PO i spółka - opłacani po dziś dzień z niemieckiego funduszu "bratniej pomocy". Tym SZUJOM zdradzieckim (Tusk i koledzy) nic się nie opłacało przecież a z drugiej strony rozumowali tak : po co u nas ma coś być jak w niemczech jest ? W praworządnym kraju już dawno by ich na pal wbito !

Portret użytkownika ​​​​​euklides

To samo PiS. A ty ogarnij, że

To samo PiS. A ty ogarnij, że celem rozwoju gospodarki jest import. Po to produkują żeby móc importować, bo nikt ci niczego za darmo nie da! Więc mam ubaw po pachy jak widzę ludzi którzy tutaj wypisują żeby kupować tylko polskie... Jak PiS doprowadzi do zapaści gospodarki i nie będzie cię stać na tureckie cytryny, tajwańskie komputery, szwajcarskie zegarki, francuskie sery, japońskie samochody, brazylijskie owoce, afrakańskie rękodzieło to naprawdę będzie tak świetnie?

Portret użytkownika S

A kiedy jakieś opłaty dla

A kiedy jakieś opłaty dla Polski? Procenty chociaż? A nie, sorry, nam się nic nie należy, bo szkopy już uregulowały kiedyś sprawy z drugim okupantem ze wschodu, a teraz kochana władza zadba by już tak zostało....

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Tak poprawdzie to Niemcy

Tak poprawdzie to Niemcy stracili część terytorium, a odszkodowanie powinno wypłacić przede wszystkim państwo ukraińskie, a potem rosyjskie. Powinno to być oddane w formie ziemi czy dzieł sztuki, a nie kasy rosyjskich czy ukraińskich podatników. Od Rosji Kaliningrad oraz dzieła sztuki. Od Ukrainy Lwów i dawne polskie ziemie aż po Kijów.

Strony

Skomentuj