Niemcy zalecili Żydom, by nie nosili jarmułek, jeśli chcą uniknąć dyskryminacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jak donosi The Guardian, niemiecki komisarz ds. zwalczania antysemityzmu, dr Felix Klein, poradził Żydom, by nie nosili swoich tradycyjnych nakryć głowy, jarmułek, z powodu gwałtownego wzrostu ataków antysemickich.

W wywiadzie dla regionalnej agencji prasowej Funke, Klein wyraził opinię, że Żydzi nie powinni nosić jarmułek "wszędzie i przez cały czas". Jego komentarze wywołały falę krytyki ze strony zagranicznych urzędników, w tym Richarda Grenella, ambasadora USA w Niemczech i prezydenta Izraela, Reuvena Rivlina. Grenell odpowiedział na przesłanie Kleina na Twitterze:

Powinno być wręcz przeciwnie. Załóżcie swoje jarmułki.  Załóżcie jarmułkę swojego przyjaciela. Pokażmy wszystkim, że jesteśmy zróżnicowanym społeczeństwem.

Prezydent Izraela, Reuven Rivlin, przyznał, że był zszokowany komentarzem Kleina i określił go jako "przyzwolenie na antysemityzm":

Obawy o bezpieczeństwo niemieckich Żydów są kapitulacją wobec antysemityzmu i przyznaniem, że Żydzi nie są bezpieczni na niemieckiej ziemi. Nigdy się nie poddamy, nigdy nie spuścimy wzroku i nigdy nie zareagujemy na antysemityzm defetyzmem. Oczekujemy, że nasi sojusznicy będą postępować w ten sam sposób.

Guardian potwierdza, że od pewnego czasu akty przemocy antysemickiej są w Niemczech bardziej powszechne. Gazeta cytuje Kleina, który zdaje sobie sprawę, że antysemityzm zawsze był obecny za naszą zachodnią granicą, lecz jego zdaniem "ostatnio stał się on głośniejszy, bardziej agresywny i rażący".

Warto przypomnieć, że przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster, powtórzył podobne przesłanie, co Klein już w 2018 roku, mówiąc w berlińskim radiu publicznym, że "odradza Żydom otwarte noszenie jarmułek w dużych miastach", sygnalizując tym samym, że powinni zachować większą ostrożność.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj