Niemcy przekonują, że reparacje wojenne dla Polski i Grecji będą dla tych krajów szkodliwe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niemcy jak ognia unikają tematu wypłacenia reparacji wojennych i uznają go za zamknięty. Jednak kwestia ta jest regularnie poruszana przez kraje, które były poszkodowane w wyniku działań wojennych i okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Polska domaga się kilku bilionów złotych odszkodowań, ale Niemcy uważają, że jest to „nierealna suma” i ostrzegają, że przyniesie to nam więcej szkód, niż korzyści.

 

Sven Felix Kellerhoff pisze na łamach dziennika „Die Welt”, że domaganie się od Niemiec reparacji wojennych może mieć dramatyczne konsekwencje, łącznie z rozpadem Unii Europejskiej i wybuchem wojny. Publicysta wskazuje, że jeśli Niemcy wypłacą jakąkolwiek kwotę Grecji i Polsce to wkrótce kolejne państwa zaczną domagać się odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej.

 

Kellerhoff twierdzi, że już samo wystawianie roszczeń może mieć negatywne konsekwencje – niemieccy turyści mogą zrezygnować z wyjazdów do Grecji, natomiast polscy pracownicy mogą utracić możliwość zarabiania w Niemczech. Natomiast jeśli Berlin wypłaci reparacje wojenne, w Grecji i Polsce doszłoby do przegrzania koniunktury, a część pieniędzy pochłonęłaby korupcja. Dziennikarz ostrzegł również przed możliwością wybuchu konfliktu zbrojnego, podając za przykład roszczenia Królestwa Prus względem Cesarstwa Francuskiego z 1871 roku, które pogłębiły wrogość i w rezultacie doprowadziły do kolejnej wojny między tymi państwami w 1914 roku.

 

Niemcy faktycznie nie będą w stanie jednorazowo wypłacić wszystkich odszkodowań za II wojnę światową, ale przecież nikt nie mówi, że muszą natychmiast zapłacić pełną sumę – spłatę można rozłożyć na wiele lat. Jednak gdy do Grecji i Polski przyłączą się inne kraje Europy, Niemcy wyraźnie osłabną i prawdopodobnie nie będą już gospodarczym liderem na naszym kontynencie, a w dodatku zyskają silną konkurencję.

Jednak obawy co do ewentualnego wybuchu kolejnej wojny brzmią co najmniej niepokojąco. Należy przypomnieć, że w 2017 roku, Ministerstwo Obrony Niemiec przyjęło dokument pod nazwą: „Strategiczna Perspektywa 2040”. Zapisano w nim scenariusze, które mogą podważyć niemieckie wpływy w Europie i doprowadzić do upadku Unii Europejskiej. Z dokumentu wynika, że Niemcy gotowe są doprowadzić do kolejnej wojny, aby nie dopuścić do utraty wpływów.

 

Warto również przypomnieć, że Niemcy mogą zakwestionować granicę Polski, jeśli nasz rząd będzie domagał się reparacji wojennych. Wszystko to składa się w niebezpieczną całość – dla Niemiec, temat odszkodowań za II wojnę światową nie istnieje, a jeśli będzie wciąż poruszany to Polska może spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji. Wystarczy przypomnieć sobie historię, aby dojść do wniosku, że Niemcy są gotowi na wszystko.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek

ARMIA UNIJNA

ARMIA UNIJNA

Jak tak patrzę co się dzieje
Głupi Makron jak szalej
To nic więcej nie zostaje
Jak od nowa łączyć kraje

Ale łączyć bez faszyzmu
Bez Putina , komunizmu
I nie armię uni wcielić
Ale miemców znów podzielić.

Co ukradli niech oddadzą
Oni świetnie sobie radzą
Znowu mają niecne plany
Mitl Europy im nie damy.

Tu nie armii Uni trzeba
Ale przerwać lot do nieba
Bundezwery niemca pana
Co ucieka spod amerykana.

Portret użytkownika Prosty inteligent.

Nie bać się niemieckich

Nie bać się niemieckich wypowiedzi, we wszystkich aktach prawnych - kodeksach jest obowiązek naprawienia szkody temu komu ją wyrządzono. A to straszenie Polaków i Polski to jakaś paranoja, czyli co, ofiara przemocy, ograbiona i pobita broń Panie Boże żeby domagała się odszkodowania od  agresora bo jak nie to co ?, znowu da w pysk ofiarze ?!. Ludzie opamiętajcie się, bo nikt Polski nie będzie szanował jak nie będzie bronić swojego i swoich obywateli przed bandytami. Mojej rodzinie w Warszawie niemcy w wojnę zbombardowali dom, zabito część rodziny i co ?, nic się nie stało ?, Polska była pod zaborami i co nic się nie stało ?, z Polski wywieziono złoto, obrazy, maszyny, ludzi zmuszano do niewolniczej pracy w niemczech i co ? nic się nie stało ?, a zniszczone miasta i wsie , wymordowano 6 milionów Polaków i kilkaset tysięcy żydów polskiego pochodzenia i co ? nic się nie stało ?. Przecież to były zbrodnie niemiec hitlerowskich !!!. A jak wyjadą Polacy z Niemiec to niech niemiecka gospodarka weźmie sobie imigrantów i niech wykonują skomplikowane prace wymagające wiedzy !!!, już widzę tą armię imigrantów z afryki jak pracują dla Niemców ..., prędzej gospodarka niemiecka upanie  niż zastąpi wysoko kwalifikowanych pracowników z Polski. Poza tym niemcy to już wcale nie taki raj jak było to jeszcze 30 lat temu, teraz to żadna rewelacja. Pozdrawiam i nie dajcie się ludzie zastraszyć i ogłupić. My Polacy szanujmy się i nie dajmy się tym którzy źle życzą Polsce i Polakom. 

Portret użytkownika MORFEUS

No a rzekome "odszkodowania"

No a rzekome "odszkodowania" zniszczonej przez totalitaryzmy Polski dla starszych braci w wierze już nie będą szkodliwe dla Izraela? Pieniądze mają szkodzić tylko Polakom i Grekom, ale Izraelowi, który przez lata dostawał miliardy dolarów reparacji wojejnnych od Niemców już nie?

Portret użytkownika Student

1. ZRSS dostało reparacje w

1. ZRSS dostało reparacje w imienu Polski, podzielili sie z nami "po bratersku" (nic)

2. Aby to zakwestionować trzeba uznać że Polskie władze wtedy to byli przebierancy i zdrajcy, i nie uznajemy ich

3. Niemcom to pasuje bo wlaśnie z tymi przebierańcami podpisywali traktat o zachodniej granicy z Polską.

4. Potencjalnie dostajemy reparacje 1BLN PLN za cene ziem zachodnich (1/3, może 1/4 ziem polskich) ..... DRAMAT

Portret użytkownika Satowiec

Reperacje może i nam się

Reparacje może i nam się należą, ale Rosja w imieniu naszym je odrzuciła (pewnie mieli swoją działkę po kryjomu). Jeśli dalej będziemy sie upominać o reparacje, to doprowadzi to do wojny, jak jest napisane w tym artykule. Dlatego powinniśmy zbroić się po cichu, rosnąć w siłę, a póżniej upominać się o to, co nam się należy.

Portret użytkownika Pegaz

Dobrze piszesz...jesli

Dobrze piszesz...jesli bedziemy upominac sie o kase od niemiec to oni upomna sie o zachodnie ziemie,sam Putin nas przestrzegał....zbroic sie i nie ufac nikoimu,co najwyzej mozna wejsc w sojusze wojskowe Rumunia,Wegrami ,panstwami bałtyckimi ,Szwecją i Norwegią.

Strony

Skomentuj