Niemcy nie pozwolą Erdoganowi przemawiać do swoich zwolenników na szczycie G20

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stosunki między Turcją a Niemcami pozostają napięte. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan dostał zakaz przemawiania do swoich wyborców w czasie szczytu G20, który odbędzie się w dniach 7-8 lipca w Hamburgu. ​​​ ​​

 

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Turcja złożyła odwołanie od tego ograniczenia, lecz Gabriel skomentował to jako "niezbyt dobry pomysł". Dodał także: "Mamy uzasadnienie konstytucyjne, żeby to zrobić".

Turcja mocno rozgniewała się w marcu gdy Niemcy nie pozwoliły politykom popierającym Erdogana na przemowę podczas kampanii odbywającej się na terenie tego państwa. Tureccy ministrowie chcieli starać się o względy wyborców diaspory przed kwietniowym referendum konstytucyjnym, w którym Erdogan wygrał, zdobywając nowe uprawnienia. 

 

Erdogan surowo zganił Niemców za otrzymany szlaban, oskarżając niemiecki rząd o "nazistowskie" zachowanie. Wcześniej także czuł się rozdrażniony, gdy dowiedział się, że Niemcy, które przecież są sojusznikiem Turcji w NATO, postanowiły przenieść swój samolot z tureckiej stacji lotniczej Incirlik.

 

Sigmar Gabriel powiedział niemieckim mediom:

"Nasz kraj jest otwarty, ale nie mamy zamiaru wprowadzania wewnętrznych konfliktów politycznych innych krajów do naszej populacji"  

Przewodniczący Wspólnoty Tureckiej w Niemczech (TGD) – Gökay Sofuoglu, wsparł stanowisko Gabriela, mówiąc: 

"Chce jasno stwierdzić, że takie zjawisko masowe nie będzie dopuszczone tutaj, w Niemczech"

Niemcy także ostrzegli Turcję, by nie sprowadzali ze sobą tureckich agentów bezpieczeństwa, oskarżonych o brutalne przepychanki podczas protestów przeciwko polityce Erdogana w Waszyngtonie, które odbywały się w zeszłym miesiącu w pobliżu tureckiej ambasady.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Sneaky
Portret użytkownika Sneaky

Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj