Niemcy "deportują" na wschód osoby starsze i niepełnosprawnych

Kategorie: 

Foto: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne

Emeryci mieszkający w Niemczech wysyłani są ostatnio do domów opieki w Europie Wschodniej, w ramach kampanii, która przez lokalne media została nazwana "brutalnymi deportacjami". Rośnie liczba seniorów i osób niepełnosprawnych wysyłanych za granicę na dłuższy czas, aby uzyskać niezbędną opiekę i leczenie.

 

Dzieje się tak głównie dlatego, że w ich kraju koszty usług społecznych osiągnęły zawrotne ceny. Niektóre prywatne firmy, które zapewniają opiekę i leczenie, rozpoczęły nawet budowę wyspecjalizowanych instytucji za granicą. Na inicjatywę outsourcingu staruszków bardzo przychylnym okiem patrzą niemieckie władze, które dzięki temu oszczędzają spore pieniądze.

 

Według ekspertów, rośnie liczba ludzi, którzy są w stanie zapłacić za pobyt staruszków w domach opieki.  W 2011 roku, w domach opieki na Węgrzech mieszkało 7146 emerytów z Niemiec. W Czechach było ich około 3000, a na Słowacji ponad 600 osób. Niemców pełne są też domy opieki w Hiszpanii, Grecji na Ukrainie, a także w Tajlandii i na Filipiny. Ilość pensjonariuszy w tych krajach jest trudna do ustalenia.

 

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech, ponad 400 000 osób w podeszłym wieku nie było w stanie zapłacić za swój pobyt w domu opieki w Niemczech, a ich liczba rośnie o 5% rocznie. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, że długość życia wzrosła a emerytury pozostają bez zmian. W efekcie niemiecki NFZ, już teraz świadczy opiekę zdrowotną w domach opieki za granicą. Niemców pełny jest cały Dolny Śląsk a w niektórych miasteczkach uzdrowiskowych częściej słyszy się niemiecki niż polski.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sfax

Cytat:"W efekcie niemiecki

Cytat:"W efekcie niemiecki NFZ, już teraz świadczy opiekę zdrowotną w domach opieki za granicą. "
Moze autor zechcialby sie nieco douczyc na temat systemu opieki nad seniorami w Niemczech.Instytucji o nazwie NFZ lub organizacyjnie ja przypominnajacej w Niemczech NIE MA!

Portret użytkownika Ja

Mądry ten emeryt z Niemiec,

Mądry ten emeryt z Niemiec, zamiast płacić jak za woły woli zaoszczęzić na zagranicznych kurortach :] Reszta kasy zostaje dla rodziny? Tylko co to za rodzina która oddaje staruszka do domu opieki, zapracowana czy raczej znudzona kolejnym kłopotem? Może to samotni staruszkowie którzy poświęcili się zarobkowej pracy a rodzine olali. A Moze jednak to przez to że Niemcy poprostu się starzeją i trzeba oszczędzac gdzie się da, budżet w końcu maja ograniczony nie tak jak my tu w polsce Język

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika anonim gal

To się nazywa ironia losu to

To się nazywa ironia losu to nasi dziadkowie byli na łasce losu tychże seniorów a teraz ci seniorze są na łasce nas ps.: współczuje seniorowi która trafi na osobę która jej lub jego dziadek był prześladowany już sobie to wyobrażam co dziadek mówi do osoby której tam pracuje "po plerach go po plerach"

Portret użytkownika OLI

Demo-kracja to ustroj

Demo-kracja to ustroj demo-now w ktorym liczy sie kasa a nie czlowiek. Na - pierwszy odrzut pojda starzy na dugi chorzy na trzeci bezrobotni a wczesniej niewygodni a reszta udlawi sie przy korycie i padnie.

Portret użytkownika ciekawski

Pierwsza moja myśl była taka

Pierwsza moja myśl była taka że jest to znów artykół o zblizającej sie 3 wojnie i planów 4 rozbiorów Polski i ze niemcy celowo przesiedlaja slabszych na wschod ;p
A po drugie Niemiecy emeryci biedni?! wtf koniec świata jest bliski ;/ a może raczej koniec Zwiazku euroPEJSKICH ptfuu co ja mówie koniec Uni EuroŻYDOWSKIEJ...? tzn EuroPEJSKIEJ Przepraszam znów ta pomyła jakiś zakręcony jestem dziś a może i nie tylko dziś to przez tą nowoczensa żywnosc pozbawioną jakich kolwiek witamin I wartości chyba .
W sumie nasze życie jest jak ta zupka chińska pozbawione wartośći i nie zdrowe.

Portret użytkownika Poko

Koszt w niemczech to ok.2400

Koszt w niemczech to ok.2400 Euro. W Polsce ok.800-1000 Euro. Np. asystentka lekarza ma ok.1300 Euro renty. I jak ma przezyc? Najgorsze jest to, ze jest sporo samotnych, bezdzietnych, albo dzieci nie maja czasu lub nieinteresuja sie rodzicami. Niestety dzieci czesto migruja za praca do duzych miast, a starsi nie chca tam mieszkac w betonie. Pozatym opieka nad starszymi ludzmi jest bardzo bezduszna, niemila, a dotyczy to kadry kierowniczej. Czesto zatrudniani sa azjaci, w ogole imigranci, ktorzy nie znaja jezyka, sa mili, ale trudno im o dobry kontakt jak nie rozumieja. Opiekunowie sa czesto zle traktowani i zle oplacani, stad czesta rotacja pracownikow. Sporo Niemcow wynioslo sie do Malezji, w cieplejsze, tansze rejony.Ale taka emigracja jest koszmarem dla starszych ludzi.

Strony

Skomentuj