Niemal codziennie dochodzi do kolejnych widowiskowych upadków meteorów

Kategorie: 

Źródło: YT

Sierpień 2020 roku zdaje się być szczególnie aktywny pod względem przelatujących w okolicy naszej planety obiektów. Nie dość, że doszło w nim do 7 przelotów asteroid poniżej odległości księżycowej w tym rekordowo bliskiego 2020 QG, to na dodatek w ciągu zaledwie kilku dni, odnotowano wiele zgłoszeń dotyczących upadków meteorów.

 

Jeszcze 16 sierpnia dozsło do incydenty z prowincji Shandong gdzie eksplozja meteora była tak jasna, że noc zamieniła się w dzień a zjawisko to było widziane w promieniu wielu kilometrów. Dźwięk eksplozji był tak silny, że zatrzęsły się liczne budynki. Wybuch obiektu wchodzącego w ziemską atmosferę był nie tylko głośny, ale też ponad 900 razy jaśniejszy niż Księżyc w pełni. Eksplozja tej wielkości jest zdarzeniem niezwykłym, które zdarza się raz na dziesięć lat albo i rzadziej.

W zaledwie 2 dni później, inny meteor spadł i eksplodował nad Grecją. Zdarzenie zostało zresztą uchwycone na kamerze transmitującej obbraz na żywo z Livadii. Jak dotąd nie pojawiły się żadne informacje o jakichkolwiek zniszczeniach lub też fragmentach pozostałych po eksplozji obiektu. To oczywiście nie koniec, a kolejny upadek meteora został zgłoszony 20 sierpnia w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy Missouri, Illinois, Iowa i Michigan donieśli, że widzieli na niebie jasną kulę ognia, która okazała się być kosmiczną skałą. Zdarzenie zostało zgłoszone organizacji AMS, która zajmuje się analizą takich incydentów.

 

Ostatni z serii meteorów został zarejestrowany na nocnym niebie nad regionem Kanto. Do zdarzenia doszło 21 sierpnia 2020 roku w Japonii. Jest to drugie znaczące zdarzenie meteorytowe w Japonii od 1 lipca. Zdaniem astronomów, obiekt znad Kraju Kwitnącej Wiśni był na tyle duży, że jego część która nie spłonęła w atmosferze, spadła na Ocean Spokojny u wybrzeży wyspy Izu Oshima.

 

To narazie wszystkie z ostatnich incydentów związanych z upadkami meteorów. Sierpień jeszcze się nie zakończył, a więc nie wykluczone że w ciągu następnych kilku dni, dojdzie do kolejnych incydentów tego typu. 
 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj