Niemal 40% mieszkańców Australii straci swoją pracę na rzecz robotów

Kategorie: 

Źródło: Rethink Robotics
Ludzkość powinna przygotować się na radykalne zmiany, które nastąpią za sprawą automatyzacji. Roboty stają się coraz lepsze i potrafią już konkurować z człowiekiem na wielu stanowiskach. Z dotychczasowych analiz wynika, że wiele osób straci pracę w najbliższej przyszłości w wyniku robotyzacji.

 

Uczeni z Uniwersytetu w Oksfordzie przewidują, że w przeciągu 10-20 lat roboty nowej generacji mogą dosłownie odebrać człowiekowi pracę na wielu stanowiskach, w wyniku czego zniknie około 700 zawodów. W Stanach Zjednoczonych pracę straci nawet 50% osób. W Niemczech wskaźnik ten jest jeszcze wyższy. Opublikowany w zeszłym miesiącu raport wskazuje, że niemieckie społeczeństwo musi przygotować się na radykalne zmiany - prawie 60% mieszkańców tego kraju (18 milionów pracowników) straci swoją pracę na rzecz maszyn i inteligentnych oprogramowań.

 

Raport przygotowany przez Australijski Komitet ds. Rozwoju Ekonomicznego również jest dość niepokojący. Wynika z niego, że nawet 40% zawodów w Australii (w niektórych regionach nawet 60%) może po prostu zniknąć w ciągu 10-15 lat. Inteligentne roboty mogą pracować na stanowiskach takich jak pielęgniarstwo czy chirurgia. Maszyny mogłyby nawet prowadzić samochody i opiekować się starszymi ludźmi.

 

Rozwój inteligentnych maszyn powoduje, że człowiek już dziś musi poważnie zastanowić się nad swoją przyszłością. Jeśli typowe zawody wymagające siły fizycznej zostaną oblężone przez roboty, trzeba będzie wykorzystywać największe zalety człowieka aby maszyny nie pozbawiły nas pracy. Chodzi oczywiście o siłę naszego umysłu, wyobraźnię i twórcze myślenie.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-australia-33160688

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kerry

Słyszałem te prognozy już 30

Słyszałem te prognozy już 30 lat temu. I wtedy pomyślałem, że za 30 lat roboty będą za mnie robić robotę, a ja będę leżeć do góry tyłkiem w hamaku na Kanarach. I co? Sprawdziło się. Zap...lam jak robot wyplatając hamaki, a ten k...a głupi kanar mojej starej budzi mnie przed świtem swoim wrzaskiem.

Portret użytkownika X

wyluzujcie - jestem

wyluzujcie - jestem informatykiem (od 30 lat)  i znam setki informatyków.
Ta prognoza to pierdoły.  Zautomatyzować da się jedynie niektóre grupy działań; a i to z trudem.
 
 

Portret użytkownika Israfel

Szkoda tylko, że nie idą za

Szkoda tylko, że nie idą za tym plany, co zrobić z tymi ludźmi, co tu dużo mówić, co zrobic z nami.
Skoro roboty będą produkować dobra i świadczyć usługi, to trzeba ludziom zabezpieczyć fundusze na ich zakup. Minimalny dochód bezwarunkowy, który jest ostatnio proponowany, załatwiłby sprawę.
Zwierzęta, żeby żyć, nie muszą pracować. Ludzie podobnie. Potrzebna jest tylko olbrzymia zmiana mentalna.
Zmiana w myśleniu rządzących, właścicieli firm oraz zwykłych ludzi - pracowników.
 
Niestety, chyba długa droga przed nami i mnóstwo niesprawiedliwości po drodze. Obawiam się, że 1-2 pokolenia to za mało, żeby uporządkować wzajemne stosunki międzyludzkie na świecie.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika Słowianka

WLASNIE! :) Strzal w 10-tke.

WLASNIE! Smile Strzal w 10-tke. Przerazajace, jak malo ludzi wpada na te oczywistosc, a jak wiele brnie w pulapke PRACY ZA WSZELKA CENE, nawet tej bezsensownej...
Mam dla Ciebie dobra wiadomosc. Zmiany JUZ ida i sa rozwazane. Takze w Polsce. Zainteresuj sie fundacja 'Jestesmy Zmiana" i ruchem Nawigatorow Jutra. I BADZ DOBREJ MYSLI Smile

Portret użytkownika ktoś_bliżej_nieokreślony

Jak to co zrobić. Zabić. Ile

Jak to co zrobić. Zabić. Ile problemów władza uniknie. Ale zrobić to tak by ludzie chcieli się sami wyżynać. To tak w odpowiedzi co zrobić z tymi ludźmi.
 
Cóż, władza chce zachować system, bo pasuje im posiadanie niewolników. Ludziom - wbrew pozorom - też pasuje ten system, bo pasuje im rola niewolników. Chociaż psioczą jak tylko mogą, nie zmienią nic, ponieważ nie chcą niczego, czego nie znają. Boją się tego, że ten nowy system może być lepszy od tego co ich upodliło i jeszcze poczują się wolni. Jesteśmy jedynym gatunkiem, który zrujnuje każdy system. Nawet idealny. I tu zmiana sposobu myślenia nic nie pomoże. Jesteśmy wybrakowani i degradację traktujemy jako rozwój.

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Portret użytkownika Jonny Bravo

Tak juź to widzę jak robocik

Tak juź to widzę jak robocik zmienia pampersy, albo przewraca chorych celem zmiany opatrunku. Albo robo-chirurga (RoboRurka) co wykonuje operację stawu biodrowego, gzie używa się narzędzi rodem z kowalstwa. Straszenie i tyle. To dla czego lekarze i pielędniarki znajdują się na imigracyjnych listach zawodów poźadanych ?

Portret użytkownika eol4

także radze się zastanowić

także radze się zastanowić nad sensem brania kredytow na 20-30 lat na przewartościowane mieszkania aby paść bankierom brzuchy przez następne lata robotyzacji gdzie ludzie będą masowo tracic prace a raty trzeba lichwiarzom placić. Nie kredytujcie się bo za kilka i kilkanaście lat będzie płacz w jaki sposób oddać kasę lichwiarzom bo pracy będzie mniej.

Portret użytkownika Heinrich

Naturalna kolej

Naturalna kolej rzeczy,
Kiedys mieszkaly tu borostwory i malpoludy, potem (po ingerencji) pojawilismy sie my.. a teraz zostaniemy wyparci przez lepszych nas:  nie gnijacych, nie ropiejacych, nie chorujacych. MYSLACYCH. Czlowiek jest nierentowny. Tylko rości.
Brawo Ja:)
 
No to sru z minusami.

Strony

Skomentuj