Niemal 1000 ptaków wędrownych zginęło w wyniku kolizji ze szklanym budynkiem w Chicago

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W wyniku tragicznego wypadku prawie 1000 ptaków zginęło po zderzeniu z jasno oświetlonym budynkiem w Chicago. Incydent wzbudził obawy naukowców dotyczące szkodliwego wpływu sztucznego oświetlenia na ptaki wędrowne i wezwał do ponownej oceny naszego podejścia do zanieczyszczenia świetlnego.

 

Do zdarzenia doszło w McCormick Place Lakeside Center, centrum kongresowym ze szklanymi panelami w Chicago. 5 października wokół budynku znaleziono martwe około 960 ptaków wędrownych. Większość dotkniętych gatunków to wodniczka palmowa i żółtogardła. Ptaki te migrują nocą, a jasne światło może je zdezorientować, prowadząc do kolizji z powierzchniami odblaskowymi lub szklanymi budynkami.

 

To nie pierwszy raz, kiedy szklany budynek McCormick Place powiązano z masową śmiercią ptaków. Field Museum w Chicago monitorowało sytuację w okresach migracyjnych i odkryło, że znaczna liczba ptaków wlatuje w okna ośrodka. Ustalili także, że liczba ptaków wędrownych spada z powodu zmiany klimatu, co jeszcze bardziej uwypukliło potrzebę rozwiązania problemu sztucznego oświetlenia.

 

W wyniku niedawnych badań zbadano wpływ sztucznego oświetlenia na ptaki wędrowne. Korzystając z danych z radarów pogodowych, naukowcy odkryli, że sztuczne światło służy jako kluczowy wskaźnik dla ptaków podczas ich migracji. Światła miejskie pełnią rolę latarni morskich, przyciągając ptaki wędrowne do obszarów miejskich, gdzie spotykają się z różnymi zagrożeniami, takimi jak drapieżniki, ograniczona żywność i liczne szklane budynki stwarzające ryzyko kolizji.

 

Zanieczyszczenie świetlne to szybko narastający problem wynikający z urbanizacji i rozwoju. Nie tylko wpływa to na populacje ptaków, ale ma także znaczące konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska. Kyle Horton, adiunkt na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado, opisuje zanieczyszczenie światłem jako formę zanieczyszczenia spełniającą wszystkie kryteria zanieczyszczenia. Zwraca uwagę, że wyłączenie wieczorem wszystkich świateł będzie miało natychmiastowy pozytywny wpływ na zmniejszenie liczby kolizji z ptakami.

 

Badanie podkreślające zagrożenia, jakie dla ptaków wędrownych stanowi zanieczyszczenie światłem, opublikowano w czasopiśmie Nature Communications. Przypomina o pilnej potrzebie zajęcia się tym problemem i znalezienia rozwiązań łagodzących szkodliwy wpływ sztucznego oświetlenia na dziką przyrodę.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika wiktor wektor

Ptaki widzą inaczej niż

Ptaki widzą inaczej niż ludzie, postrzegają inne barwy i odcienie a także nie posiadają zdolności oceny odległości z racji rozmieszczenia oczu po bokach głowy - wyjątkiem są ptaki drapieżne. Czasem jednak zdarza się że nawet w dzień jakiś ptak uderza w okno domu zapewne nie widząc tej przeszkody. A za zanieczyszczenie światłem odpowiadają durni ludzie, którzy w nocy chcą mieć widno... kurna w nocy !? Widuję pozostawiane na całą noc włączone światła na budynkach.. po co ?! A od latarni ulicznych łuna powstaje jakby już świtało. Proponowałbym wyłączyć co drugą latarnię a tym pozostałym zmniejszyć moc świecenia o 50% jednocześnie instalując im osłony by świeciły JEDYNIE na jezdnię a nie na wszystko wokół. 

Myślcie ludzie i stosujcie się do tego schematu:

Miasta we właściwym świetle? – inteligentne ograniczanie smogu świetlnego -  BRIEF

Skomentuj