Niektóre kosmetyki mogą powodować przedwczesne dojrzewanie dziewcząt

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badanie wykazało, że niektóre składniki produktów kosmetycznych, takich jak pasta do zębów, szampon i mydło, mogą sprawić, że dziewczęta osiągną dojrzałość płciową wcześniej niż powinny.

 

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction, obejmowało ponad 330 dzieci, monitorowanych od urodzenia aż do wieku dojrzewania. Naukowcy chcieli zrozumieć, w jaki sposób otoczenie może wpływać na rozwój. Chemikalia, które przyczyniają się do przedwczesnego dojrzewania to parabeny, ftalany i fenol, które zwykle znajdują się w większości kosmetyków.

 

Ftalany są często stosowane do wzmacniania produktów, takich jak perfumy i lakiery do paznokci, natomiast parabeny są stosowane jako środki konserwujące w kosmetykach. Fenol występuje powszechnie w produktach do pielęgnacji skóry.

Przedwczesne dojrzewanie wśród dziewcząt stwarza ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym, jednak bardziej niebezpieczne są efekty długoterminowe. Naukowcy twierdzą, że stosowanie kosmetyków z tymi substancjami może prowadzić do rozwoju raka jajnika oraz raka piersi u kobiet, a także do raka jąder u mężczyzn.

 

Co więcej, naukowcy odkryli, że produkty kosmetyczne miały również wpływ na dziewczęta, których matki używały niebezpiecznych kosmetyków będąc w ciąży. Oznacza to, że nawet bez bezpośredniego kontaktu, szkodliwe substancje mogą negatywnie wpływać na organizm.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Możliwe, że jest jakiś

Możliwe, że jest jakiś znikomy wpływ, lecz nie mogę oprzeć się wrażeniu, że takimi tekstami przerzuca się odpowiedzialność z żywności, na kosmetyki.

Powiedziałabym tak: mięso kurczaków z dużych ferm, gdzie karmi się ptaki hormonami dla przyśpieszenia wzrostu z całą pewnością przyśpiesza dojrzewanie młodych konsumentek.

Skomentuj