Niedźwiedzie polarne ofiarami trwałych zanieczyszczeń w Arktyce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zanieczyszczenia w Arktyce są na tyle poważne, że chemikalia zbierają się nawet w mleku matek niedźwiedzi polarnych, a następnie są przekazywane ich młodym.

Nowa analiza zanieczyszczeń w Arktyce wykazała, że niedźwiedzie polarne są ofiarami szczególnie wysokiego ryzyka skażenia, silniej od takich zwierząt, jak na przykład foki. Badania opublikowano w czasopiśmie Enviromental Toxicology w grudniu, w którym skupiono uwagę na klasie zanieczyszczeń, znanych jako trwałe zanieczyszczenia organiczne (POP).POP są toksyczne, utrzymują się w otoczeniu przez długi czas i mają tendencje do ingerowania w organizmy ludzi oraz zwierząt. Na potrzeby badań, naukowcy zebrali dane z dużego sektora Arktyki oraz jej podregionów. Badania wykazały trwałe zanieczyszczenia organiczne w organizmach zwierząt oraz otaczającego ich środowiska.

Stężenie substancji chemicznych przenika do organizmów ryb, fok oraz niedźwiedzi polarnych. Młode niedźwiedzi polarnych, znajdujące się pod opieką matki przez okres około 20 miesięcy, są narażone na działanie substancji chemicznych zgromadzonych w spożywanym przez nie mleku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Komentarze

Skomentuj