Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć wcześniej, niż się spodziewano

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy i kanadyjscy naukowcy badali zachowanie oraz dietę niedźwiedzi polarnych, które zamieszkują północne wybrzeże Alaski. Ustalono, że te zagrożone wyginięciem drapieżniki potrzebują znacznie więcej energii, a zatem i pożywienia, niż do tej pory sądzono. Biorąc pod uwagę topnienie lodu i zmniejszającą się populację zwierząt, którymi żywią się niedźwiedzie polarne, zwierzęta mogą wyginąć znacznie szybciej, niż do tej pory sądzono.

 

Badacze obserwowali 9 samic niedźwiedzia polarnego, które żyją w pobliżu Morza Beauforta. Na szyjach zwierząt zamontowano kamery oraz czujniki GPS. Przed rozpoczęciem eksperymentu, zwierzęta wprowadzono w stan narkozy, podczas której naukowcy mogli pobrać ich próbki moczu oraz krwi. Zastosowano także znakowanie stabilnymi izotopami wodoru i tlenu, dzięki czemu możliwe było dokładne zweryfikowanie metabolizmu zwierząt. W sumie badania trwały od 2014 do 2016 roku.

 

Okazało się, że w ciągu doby niedźwiedź polarny potrzebuje spożytkować 12 tysięcy kalorii na swoje funkcje życiowe. Oznacza to, że drapieżniki zużywają o około 60 % więcej energii, niż dotychczas sądzono. Na podstawie badań odnotowano, że co 10-12 dni niedźwiedź polarny może zjeść od 1 do 19 młodych fok. Aż do 90 % swojego czasu niedźwiedzie poświęcają na czajenie się przy lodowych przeręblach, aby złapać swoją ofiarę. 

Osobniki, które nie zdołają schwytać żadnej zdobyczy w ciągu 10-12 dni, szybko tracą na wadze. U niektórych samic zaobserwowano nie tylko zmniejszanie się tkanki tłuszczowej, ale także masy mięśniowej.

 

Naukowcy sądzą, że gatunek niedźwiedzi polarnych będzie miał ogromne trudności w przetrwaniu. Wzrost temperatur i topnienie lodowców skutecznie udaremni im pozyskanie wystarczającej ilości pokarmu. Według badaczy, wygłodzenie niedźwiedzi zmniejsza ich płodność, przez co ich populacja stale maleje.

Niektórzy specjaliści zaobserwowali, że drapieżniki próbują już polować na inne gatunki zwierząt, takie jak białe gęsi i jelenie karibu. Jednak póki co nie mamy podstaw, by stwierdzić, czy będzie to skuteczna taktyka w przetrwaniu niedźwiedzi polarnych.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika johnie

<p>Posiada Pan/Pani

<p>Posiada Pan/Pani "Szkarłatny" jakąsik WIEDZĘ MERYTORYCZNĄ, DACZEGÓŻ to misie muszą poświęcać 60% więcej energii na łapanie fok ? Czy też powtarza Pan bezkrytycznie i bezrozumnie cudzą propagandę "klimatyczną", którą (równie debilną) widzę wszędzie, bo zelceniodwaca ma dość kasy na to, żeby ta dezinformacja kwitła ?.. Robi to Pan/Pani ZA DARMO ? :)</p>

<p>Zwracam uwagę Czytelników, że w temacie misiów polarnych uwzględnić należy jescze parę innych czynników, OPRÓCZ subtelnie podsuwanego upierdliwie przez propagandę Ala Gore i spółki, a co powtarza Autor(ka) notki o misiach...</p>

<p>Pierwszy, to FUKUSHIMA (i totalne WYTRUCIEW RYB, oraz ich pokarmu (wszelkiej mikro-fauny !), od Japonii, po Alaskę, AŻ PO KALIFORNIĘ !.. Fokom tez nielekko, ale O TYM - "Scarlett" nmie ma pojęcia (ani zainteresowania..).</p>

<p>Drugi - owszem - ocieplenie PÓŁNOCY i zanik LODU w Arktyce. Co uważam za CELOWE działanie (HAARP i chemtrails, plus masywna, gorączkowa działalność POD LODEM - marynarki Rosji, Canady, USA i nawet Chin, wydzielające OGROMNE ilości ciepła lokalnie, o czym nigdzie - ani mru-mru :), w celu OBEJŚCIA globalnego, rothschildowego terroru USraelskiego, z jego petro-dularem :) Rosyjski odłam Chabad Lubavicz, ma mianowicie INNE deczko plany,m niż żydownia izraelska i Hamerykańska :) .. I zamierza zagospodarować PÓŁNOC.. Nie mam nic przeciwko temu. A biotop musi się dopasować. Jak już tyle razy w 4-miliardo-letniej (podobno..) historii Ziemi...Włącznie z misiami. I FOKAMI, którymi misie się żywią. I rybami, którymi foki się zywią. I tak dalej... Panie/Pani - naiwna propagandystko "Scarlett"... Zwracam jednocześnie uwagę na to, co się dzieje NA POŁUDNIU ZIEMI... I że poziom oceanów NIE PODNOSI SIĘ nawet o milimetr.. Przeciwnie, SPADA :) Temperatura ŚREDNIA - RÓWNIEŻ NIE ROŚNIE, jeśli odrzucić KŁAMSTWA "instytutów naukowych", istniejących dzięki kasie Rothschiulda :) </p>

<p>A misie ?.. Mają pecha :( ... NIE ONE JEDNE... "DZIĘKI" zbożnej działalności ŻYDA - z jego Monsanto, Syngentą i innymi dobroczyńcami ludzkości i Ziemi, z ich GMO, Glyphosatem, oraz JĄDROWYMI NAPADAMI NA japońskie ELEKTROWNIE JĄDROWE, jak Izrael na Fukushimę ?..
O TYM może by tak, Panie/Pani "SZKARŁATNA, czy może Czerwona ? :) ...

Portret użytkownika Maxxx

Wtedy oduczą się polować i

Wtedy oduczą się polować i będą czekać na mannę z nieba. Nie myśl jak socjalista Język Niech gnoje z NWO przestaną manipulować pogodą to będzie wszystko dobrze. A tak wgl to pytanie na ile te informacje są wiarygodne???

Skomentuj