Niedobór potasu w glebach zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Globalne bezpieczeństwo żywnościowe znajduje się pod nieustającym naciskiem wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i teraz, jak wynika z najnowszych badań, również z powodu niedoboru potasu w glebach rolniczych. Wspólna praca naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Uniwersytetu w Edynburgu oraz Brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii dostarcza nowych spostrzeżeń na temat tego mniej znanego, ale znaczącego problemu. Ich badania, opublikowane w czasopiśmie Nature Food, ujawniają, że globalne gleby rolnicze są w niebezpieczeństwie z powodu tego, że więcej potasu jest z tych gleb usuwane, niż jest z powrotem do nich dostarczane, co zagraża produktywności upraw na całym świecie.

 

Potas pełni kluczową rolę w wzroście roślin, biorąc udział w fotosyntezie i oddychaniu, ale jego niedobór może ograniczać te procesy, prowadząc do obniżenia plonów. Chociaż nawozy potasowe są powszechnie stosowane przez rolników do przeciwdziałania temu problemowi, obawy dotyczące ich wpływu na środowisko, kosztów oraz trwałości sprawiły, że stosowanie tych nawozów stało się tematem dyskusji.

 

Badanie ujawnia alarmujące statystyki, pokazując, że około 20% światowych gleb rolniczych cierpi na poważny niedobór potasu, z największym ryzykiem wystąpienia w regionach takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Łacińska, Afryka Subsaharyjska i Azja Wschodnia. Niedobór ten jest przede wszystkim wynikiem intensywnych metod rolnictwa stosowanych w tych obszarach.

 

Profesor Mark Maslin z UCL Geography podkreśla wagę problemu, zauważając, że niedobory potasu stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa żywnościowego ludzi na całym świecie. Zgadza się z nim dr Peter Alexander z Uniwersytetu w Edynburgu, który wskazuje na konsekwencje zmienności cen nawozów potasowych dla globalnego systemu żywnościowego. Fakt, że międzynarodowy rynek nawozów potasowych jest zdominowany przez kilka kluczowych krajów, w tym Kanadę, Rosję, Białoruś i Chiny, które łącznie odpowiadają za 80% produkcji, dodatkowo komplikuje sprawę, szczególnie w kontekście niedawnych wydarzeń geopolitycznych.

 

Ceny nawozów potasowych, które wzrosły gwałtownie o 500% w ciągu roku w kwietniu 2022, częściowo w wyniku rosnącego popytu, wysokich cen paliwa, światowej odbudowy po pandemii oraz inwazji Rosji na Ukrainę, obnażyły trudności związane z utrzymaniem dostępności nawozów po przystępnych cenach. Sankcje nałożone na Rosję i Białoruś wpłynęły na jej dostępność, stawiając rolników na świecie przed trudnym wyborem i zmuszając do zmierzenia się z wysokimi kosztami utrzymania plonów.

 

Badanie przedstawia kilka zaleceń, które mają na celu zmniejszenie zagrożenia związanego z niedoborem potasu, w tym zachęcanie do praktyk zrównoważonego zarządzania, recyklingu potasu z odpadów organicznych i pozostałości pożniwnych, inwestowanie w badania nad alternatywnymi źródłami nawozów potasowych oraz poprawę koordynacji polityki międzynarodowej. Działania te mają na celu zapewnienie, że rolnicy na całym świecie będą mogli korzystać z niezbędnych zasobów do utrzymania plonów, wspierając tym samym globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dd

Zaczynamy wymierać z głodu -

Zaczynamy wymierać z głodu - tak jest nam wmawiane z każdej strony i pod każdym kątem...

A dlaczego tak dużo problemów mają agroholdingi z Ukrainy ze sprzedażą żywności? Dlaczego Ameryka południowa jest gotowa do zaopatrywania europy w żywność w zamian za niemieckie autka? Dlaczego Izrael jest w stanie produkować taką ilość żywności, że wystarcza na handel z dalekimi krajami jak Polska? itd itp

Portret użytkownika spokoluz

Powtórka z historii wielu

Powtórka z historii wielu protestów , gdzie zostały zaangażowane oddziały z "Solidarności" Z Dudą na czele .

Protest rolników się zaognił i sa bitki z milicjantami czy wejście na teren sejmu !

Kto to zrobił ? Przeciez nie rolnicy - to oddziały szybkiego reagowania SS tfuSSka aby protest eskalować i go siłowo zamknąć - po to wjebał się w ten protest szefuncio mafii Duda z tzw. "solidarności".

Wszystkie protesty za szundów SS tfuSSka i lefactwa zawsze się tak kończyły aby obarczyć protestujących za eskalację protestu i go silowo zamknąć - standardy znane z działań operacyjnych komunistycznych sił ZOMO.

No to rolnicy - w pole a nie na ulice i tak kurwa nic nie ugraliście i nic nie ugracie bo ZOMO i tak was rozbije - płody rolne z holdingów z ukropii szły i będą szły do jewropy bo w tym ma interes mafia z ukropii , która to chroni i holdingi , w których zasiadają jewropOsły.

Nic osobistego rolnicy - to tylko ich biznes. Wy rolnicy macie upaść i tanio zbyć ziemię dla tych holdingów - czy to jest tak skomplikowane aby to skumać ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Rolnicy - jesteście siłą ,

Rolnicy - jesteście siłą , której nawet sam Stalin się bał.

Dlaczego - z pragmatyzmu i z obawy - z pragmatyzmu bo byliście siłą napędową , która mogła wykarmić jebany świat komunizmu , który przekształcał świat obszarników ziemskich w kołchozy i PGR w Polinie. Po II wś w europie wschodniej żadne państwo nie miało tak liberalnej polityki rolnej jak w Polinie. Kultura rolników indywidualnych nigdzie jak w Polinie nie była tak rozwinięta czyli - ludzie , którzy wiedzieli jak uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Tej wiedzy nie nabywa się od tak sobie - to jest wiedza z dziada pradziada.

A z obawy - bo to siła , która pokonała bolszewików w 1920 r. w wojnie polsko - bolszewickiej i bał się Stalin wdrożenia siłą powszechnemu upaństwowieniu gruntów rolnych. Rolnicy byli pod kontrolą ale mieli WŁASNOŚĆ GRUNTÓW i byli siłą napędową całego komunistycznego kołochozu w zabezpieczeniu żywnościowym tego jebanego tworu pod rygorem Moskwy.

Was rolnicy bał się każdy rząd i nadal się boi. Podzielili was Kołodziejczakiem za zgodą Pisirów aby was osłabić i chyży ruj teraz was pacyfikuje.

Rolnicy - przechodźcie do partyzantki , żadnych układów z kurwami z agrouni czy solidarności. Jesteście wszędzie , w całej Polsce i jak was kurwy ZOMO tfuSSka rozwalą na rozkaz brukseli to koniec z POLSKĄ jaką znamy.

Z kurwami się nie rozmawia , z wkurwami się nie negocjuje , z kurwami nie wchodzi się w układy jak solidarność Dudy , z kurwami rozmawia się ich językiem - miękka siła , powoli i z dumą.

A co zrobiliście - oddaliście się kurwom , kurwy przejeły kontrolę i kurwy dołączyły Dudę do was - i to was pogrążyło bo wraz z znim weszły do działań siepacze tfuSSka z SS solidarność Dudy i zaczęły zadymy aby was zdyskredytować i jak wieść niesie - to rolinicy eskalowali protest i postawili społeczeństwo przeciwko wam jedną zagrywką - poszły kamienie w ruch , które siepacze tfuSSka rzucili.

Rolicy - jesteście solą tej ziemi i te kurwy z Brukseli się was boją tak jak was się bał Stalin po II wś - dlaczego ?  Bo obronicie każdy kawałek waszej ziemi , która jest - ŻYWIĄ I BRONIĄ.

Byliście ostatnią deską ratunku w wojnie polsko - bolszewickiej w nieswojej sprawie i wygraliściw bitwę warszawską 1920 ale teraz walczycie o swoje i nasze - nie dla brytków , usrańców , ukrów , gebelsów - o nasze , to co mamy - nie ma tego dużo ale więcej nie mamy.

Nidgy nie wysyłaćie synów aby szli na wschód przejąć kontrolę nad kresami - to pułapka aby was zniszczyć do końca - zachodnia ukraina to pułapka , którą chce przejąć ryży i dooda na rozkaz usranii - to bat nas was.

Rolnicy - należy wypier...ić wszystkich z partyji i organizacyji typu solidaruchy - sami podejmować decyzje i wysyłać posłów z decyzją za każdym razem innego a unikniecie przejęcia ciecia za kasiorę czy za granty i groźby - wysłannik poseł tylko niesie waszą wolę i nic nie może sam zrobić bez waszej wspólnej decyzji.

Proste jak oranie pola i obsianie go - i nie ma żadnego konfidendta.

 

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj