Kategorie:
Nadmierne siedzenie przed ekranem prowadzi do otyłości i zaburzeń psychicznych. Teraz naukowcy zidentyfikowali nowe potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego czające się w naszych gadżetach. Różnorodne gadżety od dawna i mocno wkroczyły w nasze życie. Z ich pomocą poznajemy się, robimy zakupy, spędzamy wolny czas i organizujemy pracę. Jednak teraz naukowcy z University of Oregon (USA) odkryli, że nawet najnowocześniejsze i „nieszkodliwe” telefony, telewizory i komputery nie są tak nieszkodliwe. Okazuje się, że pod wpływem emitowanego przez nie niebieskiego światła muszki owocowe zaczęły się szybciej starzeć.
Naukowcy wykazali, że poziomy określonych metabolitów, tj. substancji chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek, zmieniają się u muszek owocowych wystawionych na intensywne niebieskie światło przez długi czas.
Wcześniej naukowcy wykazali, że muszki owocowe wystawione na działanie światła włączają geny chroniące przed stresem, podczas gdy te trzymane w ciągłej ciemności żyją dłużej. Teraz, aby zrozumieć, w jaki sposób niebieskie światło może wpływać na długość życia much, naukowcy porównali poziomy metabolitów u owadów wystawionych na działanie niebieskiego światła przez dwa tygodnie oraz u owadów w całkowitej ciemności.
Okazało się, że u much trzymanych w świetle niebieskim znacznie wzrasta poziom bursztynianów (soli kwasu bursztynowego), a poziom glutaminianów (soli kwasu glutaminowego) spada. Bursztyniany są niezbędne do prawidłowej wymiany energii w komórkach, a ich zwiększona zawartość może świadczyć o przyspieszeniu metabolizmu. Jednocześnie glutaminiany odgrywają ważną rolę w przekazywaniu sygnałów nerwowych między neuronami, dzięki czemu spadek ich stężenia może prowadzić do neurodegeneracji.
Okazuje się, że w ciele much trzymanych w świetle niebieskim komórki pracują „na zużycie”, co może prowadzić do ich przedwczesnej śmierci i wyjaśniać wczesne starzenie się. Z jednej strony wyniki wyglądają niepokojąco. Dziś jednak ludzie prawie stale używają różnych gadżetów i mogą przez długi czas przebywać pod lampami LED o niebieskim spektrum. Dlatego istnieje możliwość, że nasze komórki, wystawione na nadmierne światło niebieskie, starzeją się wcześniej.
Z drugiej strony muchy i ludzie są dość daleko od siebie pod względem filogenetycznym, dlatego aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat zagrożeń związanych z niebieskim światłem dla ludzi, potrzebne są dodatkowe badania, przynajmniej na ssakach. W niedalekiej przyszłości naukowcy przeprowadzą zapewne takie eksperymenty.
Dodatkowo muchy biorące udział w badaniach zostały poddane silnemu promieniowaniu niebieskiemu – moc oświetlającej je lampy wynosiła 165 watów. Dla porównania moc zwykłej lampy parkowej to około 60 - 120 watów, a lampy wewnętrzne są jeszcze słabsze - zwykle nie więcej niż 30 watów. Oznacza to, że człowiek prawie nigdy nie wchodzi w strefę tak intensywnego niebieskiego światła. Oznacza to, że nawet jeśli negatywny wpływ zostanie ujawniony, może nie być tak poważny. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Aging.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
DIVI LESCHI GENUS AMO
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Skomentuj