Niebieski wodór okazał się bardziej szkodliwy dla atmosfery niż węgiel, gaz i olej napędowy

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Naukowcy z uniwersytetów Cornell i Stanford odkryli, że niebieski wodór jest słabym kompromisem między szarym wodorem a zielonym, to znaczy między wodorem otrzymywanym przez parowy reforming metanu bez lub z dodatkowym etapem wychwytywania węgla. Obliczenia wykazały, że spalanie niebieskiego wodoru powoduje o 60% większe szkody w atmosferze niż spalanie oleju napędowego. Jest też gorszy niż bezpośrednie spalanie węgla i gazu ziemnego.

 

Wodór staje się coraz ważniejszym elementem światowego przejścia na czystą energię, zwłaszcza w takich branżach jak lotnictwo czy hutnictwo. Coraz częściej zaczyna się go dzielić na kolory według metody wydobywczej, tj. czarny wodór pozyskiwany jest ze zgazowania węgla, szary z parowego reformingu metanu, brązowy z utleniania węgla brunatnego pod wysokim ciśnieniem. Zielony pochodzi ze źródeł odnawialnych, ale jest drogi.

 

Dlatego zaproponowano tańszą i czystszą wersję niebieską. Taką samą szarą, ale z dodatkowym etapem wychwytywania i magazynowania węgla. To stosunkowo nowy pomysł, który jest wdrażany na skalę przemysłową w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

 

Naukowcy z uniwersytetów Cornell i Stanford obliczyli jednak, że niebieski wodór jest słabym kompromisem między szarym a zielonym. Ze względu na „ukrytą emisję” jest to dużo gorsze dla atmosfery niż praktyka spalania węgla. Naukowcy odkryli, że emisje gazów cieplarnianych z błękitnego wodoru są o ponad 20% wyższe niż emisje ze spalania gazu ziemnego lub węgla i o około 60% większe niż ze spalania oleju napędowego.

 

Podczas wydobycia gazu ziemnego znaczna część, tj. około 3,5%, przedostaje się do atmosfery. Jedna tona metanu powoduje natychmiastowe działanie 100 ton dwutlenku węgla. Po 20 latach efekt ten nieco słabnie, ale nadal jest o 86% gorszy niż CO2.

 

Autorzy twierdzą, że ich praca jest pierwszą recenzowaną próbą zbadania cyklu życia emisji gazów cieplarnianych z produkcji niebieskiego wodoru. Odkryli, że głównym problemem jest to, że proces wychwytywania węgla wymaga energii, którą w tym przypadku dostarcza niebieski wodór. Tak więc nawet jeśli wszystkie emisje z procesu konwersji zostaną wychwycone w celu wygenerowania niebieskiego wodoru, dodatkowy wyciek metanu neguje prawie wszystkie korzyści.

 

Co więcej, raport mówi, że pomysł niekończącego się składowania wychwyconego CO2 jest zbyt optymistyczny i niesprawdzony. Nawet jeśli to prawda, stosowanie błękitnego wodoru wydaje się nieuzasadnione z punktu widzenia dbałości o środowisko.

 

Ekologiczny wodór jednak ma ogromny potencjał w zakresie redukcji emisji i lepiej nadaje się do przejścia na czystą energię.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Ósmy Pasażer Nostromo

Jedyną, bezemisyjną metodą

Jedyną, bezemisyjną metodą pozyskiwania wodoru jest elektroliza wody. Ta jednak wymaga energii, którą pozyskuje się z paliw kopalnych, więc tworzy się błędne koło. Jeśli już tak bardzo chcą być eko, to niech korzystają z energii słońca (panele), ale wtedy to kraje blisko równika staną się głównymi producentami nowego paliwa, a to sprawi, że Bliski Wschód dalej będzie zaopatrywać świat w paliwo. USA na pewno na to nie pozwoli.

Portret użytkownika Dark-Science

spalanie (???) niebieskiego

spalanie (???) niebieskiego wodoru powoduje o 60% większe szkody w atmosferze niż spalanie oleju napędowego

Tutaj nie chodzi o spalanie, ale metodę pozyskiwania wodoru. Ktoś tym naukowcom zlecił opracowanie opinii na temat wodoru w taki sposób by był pretekst do podniesienia jego ceny, albo objęcia podatkami klimatycznymi. Wodór niebieski, zielony, szary, a może jeszcze różowy i tęczowy??? Zerkamy w Tablice Mendelejewa i co widzimy? - Wodór jaki pierwszy z pierwiastków układu okresowego - bez odmian, kolorów, smaków i orientacji politycznych. Na szczęście prawa fizyki nie ulegają zmianom wskutek nacisków politycznych i odchyłek umysłowych usłużnych pseudo-inżynierów. Wink

Portret użytkownika emel

Dark-Science wrote: Zerkamy w

Dark-Science wrote:
Zerkamy w Tablice Mendelejewa i co widzimy? - Wodór jaki pierwszy z pierwiastków układu okresowego - bez odmian, kolorów, smaków i orientacji politycznych

A zerkamy do ktreści artykułu, który komentujemy i co widzimy?

Coraz częściej zaczyna się go (wodór) dzielić na kolory według metody wydobywczej, tj. czarny wodór pozyskiwany jest ze zgazowania węgla, szary z parowego reformingu metanu, brązowy z utleniania węgla brunatnego pod wysokim ciśnieniem. Zielony pochodzi ze źródeł odnawialnych, (...)

Czyli nie chodzi o odmiany czy właściwości chemichne lub fizyczne wodoru, ale o jego sposób pozyskiwania.

Portret użytkownika Dghj

Dobrze usłyszałem 5700m3

Dobrze usłyszałem 5700m3 wodoru co odpowiada 157 litrom bezyny ? I to ma wystarczyć na rok? Jak paliłem olejem w ciągu roku używałem 4000l , więc to chyba sytuacja na Afrykę a na nasz klimat gdy w sierpniu w górach jest mróz.

Portret użytkownika oswiecony77

25 W skarbcach mądrości są

25 W skarbcach mądrości są przypowieści wiedzy,
w grzeszniku zaś pobożność budzi odrazę.
26 Jeżeli pożądasz mądrości, chowaj przykazania,
a Pan cię nią obdarzy.
27 Albowiem mądrość i wykształcenie to bojaźń Pana,
a w wierności i łagodności ma On upodobanie.
28 Bądź posłuszny bojaźni Pana
i nie przystępuj do Niego z sercem dwoistym!
29 Nie bądź obłudnikiem wobec ludzi
i zwróć uwagę na swoje wargi!
30 Nie wywyższaj siebie, abyś nie upadł
i nie sprowadził hańby na swoją duszę.
Pan odkryje wszystkie twe tajniki
i pośród zgromadzenia cię poniży,
dlatego że nie zbliżyłeś się do bojaźni Pańskiej,
a serce twe pełne jest zdrady. https://www.youtube.com/watch?v=u-2oQamaDaQ

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj