Niebieski blask oceanu w okolicy Hong Kongu zaskoczył mieszkańców

Kategorie: 

Źródło: twitter

Na wybrzeżu Hong Kongu zaobserwowano niezwykłe zjawisko. Nocą wody Morza Południowochińskiego zaczęły jaśnieć niebieskawym blaskiem. Widok był na tyle niezwykły, że na brzegach zbierały się tłumy ludzi pragnących uwiecznić ten fenomen.

 

Według biologów morskich to, co obserwowano to tak zwana bioluminescencja. Odpowiada za to gatunek algi zwanej Noctiluca Scintillans. Organizm ten nie stosuje fotosyntezy, a żywi się planktonem i okrzemkami.

 

Jednym z efektów ubocznym ich przemiany materii jest zjawisko bioluminescencji, które powoduje niebieski blask oceanu. Gdy organizmów jest odpowiednio dużo całe wybrzeże świeci wieczorami tworząc nieziemski widok. Imponująco wyglądają też świecące fale rozbijające się o brzegi.

 

Zdaniem ekspertów poza niewątpliwymi walorami wizualnymi zjawiska jest ono również niekorzystne dla lokalnych ekosystemów i rybołówstwa. Obecność tych glonów oznacza, że w miejscach ich bytowania rośnie ilość amoniaku w wodzie, to z kolei odstrasza ryby. Pojawienie się niebieskiego oceanu w Indiach skutkowało właśnie degradacją łowisk. Na przestrzeni ostatnich lat jaśniejący ocean obserwowano też na wybrzeżu Australii i wielokrotnie na wschodnim wybrzeżu USA.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pilipp

komedią to jestes ty i twoj

komedią to jestes ty i twoj komentarz.
skąd sie biorą tacy ludzie smieszni?:) masz odpowiez w artykule, jak byk napisane czym to jest powodowane. nie wierzysz w informacje zawarte w artykule to sprawdz sam. masz internet, masz książki, rece oczy i chyba mózg wiec jazda.
takiemu jak ty to gówno podsunac i powiedziec ze to gówno to nie uwierzysz i powiesz ze cukierki..
 
pewnie gdybys zobaczyl świetliki to bys krzyczał ze owady z fukushimy atakują...

Portret użytkownika Zenek :)

  "Według biologów morskich

 
"Według biologów morskich to, co obserwowano to tak zwana bioluminescencja. Odpowiada za to gatunek algi zwanej Noctiluca Scintillans."
 
- jakaś dziwna ta "alga" skoro "świeci tylko czasami" mimo iż powinna notorycznie skoro świecenie to efekt jej metabolizmu.

Skomentuj