Na niebie nad południową Estonią obserwowano dziwne smugi

Kategorie: 

Źródło: www.postimees.ee

Kilku mieszkańców południowej Estonii zauważyło na nocnym niebie dziwne smugi, który wyglądały jak zorza polarna, ale nie świeciły tak jasno i były statyczne, pisze Potimees.

 

Zjawisko na niebie widać było w Tartu i Viljandi.

„Dziś o 1:20 zauważyliśmy na niebie nad Tartu niesamowity obraz. Widać tam było 9-10 pasków, jeden żółty, a reszta emitowała niebiesko-zielone światło. Pasy zniknęły i nie pojawiły się już w tym samym miejscu. Nie świeciły one, jak zorza polarna. Osiem pasów widziałem w dzielnicy Raadi, a jeden w chińskim rejonie "- napisał czytelnik.

Jüri Kamenik z Uniwersytetu z Tartu wyjaśnił, że świecące słupy to efekt halo, które występuje, gdy światło przechodzi przez kryształy lodu i załamuje się w nich. Halo mieni się wszystkimi kolorami światła.

„Jeśli istnieje bardzo wiele małych kryształków lodu, powstają wąskie kolumny i często również bardzo wysokie. Przy większych bryłach kolumny są krótsze, szeroki i subtelne” – powiedział Kamenik.

 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

Te tęczowo świetliste smugi

Te tęczowo świetliste smugi to obraz zorzy polarnej odbitej na chemitralowym ekranie, tylko z "drugiej" strony. Te słupy to wyswietlające się boczne "fale" tej zorzy. Sama zorza w naszej szerokosci geograficznej jest rzadko widziana ale odbija się na tym chemicznym ekranie od strony Kosmosu
 Zjawisko rozpoznane.

Portret użytkownika Medium

Ja też w moim mieście

Ja też w moim mieście któregoś wieczoru zauważyłam dziwną świetlną smugę. Spacerowałam z psami, był piekny letni późny wieczór, więc postanowiłam przespacerować się w kierunku tej smugi.
Nie trzeba było długo iść, dotarłam do dyskoteki, gdzie na dachu zamontowano reflektor bijący w niebo.
 
Montowanie świateł pod powierzchnią chodnika macie już chyba opanowane, czy nie bardzo, tallinn?
 

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

Żaden Blue beam ... i nie

Żaden Blue beam ... i nie kpij sobie z faktów oczywistych, bo stawiasz się w szeregu ignorantów.
Obserwowane w Estoni, to obraz zorzy polarnej odbity na chemitralowym ekranie w stratosferze. Tak samo "halo" czy "słońca poboczne".

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

"zwykłe słupy świetlne", to

"zwykłe słupy świetlne", to nic innego jak wyświetlone na chemitralowym ekranie fale zorzy polarnej. Tak jak "halo" i słońca poboczne.
 Widać, żeś gówniarz, bo jak długo zyję (66 lat) takich zjawisk nie było poza strefami podbiegunowymi..
 Acha ...jestem inżynierem, tak że fizyka i optyka są mi znanymi dziedzinami.

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj