Kategorie:
W Estonii po raz trzeci wykryto wirusa brunatnych owoców pomidora (ToBRFV) na estońskich owocach pomidora. Monitoring prowadził Departament Rolno-Spożywczy.
ToBRFV to niebezpieczny wirus pomidorów, który atakuje pomidory i paprykę i jest coraz częściej wykrywany w Unii Europejskiej w ostatnich latach. Oficjalne środki zwalczania tego zjawiska obejmują coroczny monitoring we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także niszczenie porażonych roślin i dezynfekcję siedlisk.
Jednocześnie zakażone owoce pomidora można sprzedawać do spożycia, wirus nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego.
Według Birgera Ilau, głównego specjalisty Departamentu Zdrowia Roślin i Materiałów Rozmnożeniowych Departamentu Rolno-Spożywczego, w tym roku pobrano 68 próbek z 20 estońskich firm zajmujących się uprawą pomidorów na sprzedaż, sadzonek, owoców i nasion.
„ToBRFV wykryto w pomidorach należących do trzech przedsiębiorstw. W dwóch przypadkach były to niewielkie ilości roślin, które zostały natychmiast zniszczone” – powiedział Ilau. W jednym przypadku produkcja owoców pomidora była pod kontrolą, a pod koniec sezonu, po zbiorach, wszystkie rośliny uprawiane w szklarni zostały zniszczone. „W żadnym wypadku nie znaleziono żadnych oznak infekcji wirusowej na roślinach” – dodał Ilau.
Wirus przybył do Europy z nasionami pomidora. Po raz pierwszy szeroko zakrojony monitoring przeprowadzono w całej Unii Europejskiej w 2020 roku. Do tej pory wirus ten został wykryty w większości krajów UE, w Estonii po raz pierwszy wykryto go w 2021 roku.
Wirus przedostaje się do Europy z nasionami pomidora spoza UE, czyli z krajów trzecich. Na przykład dopiero w maju kontrola graniczna wykryła wirusa w nasionach pomidorów importowanych z Chin, Izraela, Peru, Turcji, Tanzanii, Chile i Kenii.
Wirus prawdopodobnie przedostał się również do Estonii z importowanymi nasionami pomidora. Jest bardzo łatwo przenoszony. W szklarniach wirus migruje z rośliny na roślinę na odzieży ludzi tam pracujących i z narzędzi do kopania. Odmiany pomidorów odporne na wirusa brunatnej rugozy pomidora nie są jeszcze znane.
Wirus brunatnej rugozy pomidora może występować w roślinach bez żadnych objawów, ale w najgorszym przypadku powoduje silne objawy zarówno na liściach, jak i na owocach. ToBRFV powoduje zniekształcenie mozaiki i liści. Kwiatostany brązowieją i w przyszłości, w późniejszych stadiach infekcji, mogą wysychać. Owoce porażonych roślin są mniejsze, mają twardszą powierzchnię, są blade, z brązowymi nekrotycznymi plamami. Zakażenie może również prowadzić do całkowitej utraty plonów.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
https://youtu.be/IXy3tl64bGI
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Strony
Skomentuj