Niebezpieczny wirus pomidora przedostał się do zakładów trzech estońskich producentów

Kategorie: 

Źródło: tg

W Estonii po raz trzeci wykryto wirusa brunatnych owoców pomidora (ToBRFV) na estońskich owocach pomidora. Monitoring prowadził Departament Rolno-Spożywczy.

 

ToBRFV to niebezpieczny wirus pomidorów, który atakuje pomidory i paprykę i jest coraz częściej wykrywany w Unii Europejskiej w ostatnich latach. Oficjalne środki zwalczania tego zjawiska obejmują coroczny monitoring we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także niszczenie porażonych roślin i dezynfekcję siedlisk.

 

Jednocześnie zakażone owoce pomidora można sprzedawać do spożycia, wirus nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego.

 

Według Birgera Ilau, głównego specjalisty Departamentu Zdrowia Roślin i Materiałów Rozmnożeniowych Departamentu Rolno-Spożywczego, w tym roku pobrano 68 próbek z 20 estońskich firm zajmujących się uprawą pomidorów na sprzedaż, sadzonek, owoców i nasion.

 

„ToBRFV wykryto w pomidorach należących do trzech przedsiębiorstw. W dwóch przypadkach były to niewielkie ilości roślin, które zostały natychmiast zniszczone” – powiedział Ilau. W jednym przypadku produkcja owoców pomidora była pod kontrolą, a pod koniec sezonu, po zbiorach, wszystkie rośliny uprawiane w szklarni zostały zniszczone. „W żadnym wypadku nie znaleziono żadnych oznak infekcji wirusowej na roślinach” – dodał Ilau.

 

Wirus przybył do Europy z nasionami pomidora. Po raz pierwszy szeroko zakrojony monitoring przeprowadzono w całej Unii Europejskiej w 2020 roku. Do tej pory wirus ten został wykryty w większości krajów UE, w Estonii po raz pierwszy wykryto go w 2021 roku.

 

Wirus przedostaje się do Europy z nasionami pomidora spoza UE, czyli z krajów trzecich. Na przykład dopiero w maju kontrola graniczna wykryła wirusa w nasionach pomidorów importowanych z Chin, Izraela, Peru, Turcji, Tanzanii, Chile i Kenii.

 

Wirus prawdopodobnie przedostał się również do Estonii z importowanymi nasionami pomidora. Jest bardzo łatwo przenoszony. W szklarniach wirus migruje z rośliny na roślinę na odzieży ludzi tam pracujących i z narzędzi do kopania. Odmiany pomidorów odporne na wirusa brunatnej rugozy pomidora nie są jeszcze znane.

 

Wirus brunatnej rugozy pomidora może występować w roślinach bez żadnych objawów, ale w najgorszym przypadku powoduje silne objawy zarówno na liściach, jak i na owocach. ToBRFV powoduje zniekształcenie mozaiki i liści. Kwiatostany brązowieją i w przyszłości, w późniejszych stadiach infekcji, mogą wysychać. Owoce porażonych roślin są mniejsze, mają twardszą powierzchnię, są blade, z brązowymi nekrotycznymi plamami. Zakażenie może również prowadzić do całkowitej utraty plonów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Ixi

Zaraza zaczęła się prawie 30

Zaraza zaczęła się prawie 30 lat temu, stało się to nagle, w jednym roku - zaczęły gnić ( czarne plamy) wszystkie pomidory poza szklarnią czy folią, nie pomagały żadne opryski. Był to początek wprowadzania odmian genetycznie modyfikowanych.

Portret użytkownika Mojeimię44

Banksterzy którzy teraz z

Banksterzy którzy teraz z taką zawziętością podnoszą stopy procentowe i niszczą nasze życie poprzez mega koszt kredytów przyspieszają prace nad CBDC dla naszego dobra. Od teraz już nie będą okradać najbiedniejszych bo już nie będzie z czego dlatego w te miejsce będą utrzymywać nas przy życiu za pomocą pseudo waluty z limitami i z sztuczną inteligencją, która będzie informować nas na co mamy te pieniądze wydać. Niczym twoja własna księgowa SI będzie prowadzić twoje życie byś czasami za dużo nie wydał lub nie wydał na coś co pozostawia zbyt duży ślad węglowy. Czip pod skórą dla naszego bezpieczeństwa będzie z nas czynił niewolników na cyfrowej smyczy za pomocą 5G nadajników. Smart citi w pełnej klasie. To nie jest teoria spiskowa to są fakty.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/jakie-moga-byc-ekonomiczne-konsekwencje-wprowadzenia-cbdc/zl5cmyg

Złoty standard pieniądza? A po co? Jeszcze się dorobią ci co nie powinni się dorobić i zachwieją ich ułożony gospodarczy rynek gdzie bogaci będą wiecznie bogaci a biedni wiecznie biedni w imię zrównoważonego rozwoju! Wolność gospodarcza jest już niepotrzebna bo może zagrozić  tym którzy wprowadzają nowy system do gry. Zresztą oni wiedzą najlepiej co uczyni cię szczęśliwym. Ehh.

Tylko Jah jest zbawieniem (patrz co oznacza imię Jezus). Tylko on może wszystko naprawdę wszystko zrównoważyć. 

25 pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. 26 I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. 27 Ducha mojego5 chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. 28 Wtedy będziecie mieszkać w kraju, który dałem waszym przodkom, i będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem.

 

Portret użytkownika keri

MI44 napisał:

MI44 napisał:

Zresztą oni wiedzą najlepiej co uczyni cię szczęśliwym. Ehh.

Przecież Twój bozio biblijny też wie najlepiej, co uczyni Cię szczęśliwym: masz robić, co każe i jeszcze Ci coś doda do Twojego ciała, abyś wykonywał rozkazy bez szemrania. Przecież sam taki tekst biblijny zacytowałeś.

Czym Twój bozio różni się od NWO, a jego raj od świata po resecie?

Portret użytkownika drako to UPAdlina

do lgtb irek vel keri

do lgtb irek vel keri

takiego swiata chcesz ???

3 Bo i dawnych mieszkańców Twojej świętej ziemi
4 znienawidziłeś za ich postępki tak obrzydliwe:
czarnoksięstwa, niecne obrzędy,
5 bezlitosne zabijanie dzieci2,
krwiożercze - z ludzkich ciał i krwi - biesiady
wtajemniczonych2 spośród bractwa,
6 i rodziców mordujących niewinne istoty.
Chciałeś ich wytracić ręką naszych przodków,
7 by godnych otrzymała osadników - dzieci Boże -
ta ziemia, u Ciebie nad wszystkie cenniejsza.
8 Ale i ich jako ludzi oszczędzałeś!
Zesłałeś na nich szerszenie wyprzedzające Twe wojsko3,
by ich niszczyły stopniowo.
9 Mogłeś wydać bezbożnych sprawiedliwym w bitwie
lub naraz wygubić przez bestie okrutne czy też wyrokiem bezlitosnym.
10 Lecz karząc powoli, dawałeś miejsce nawróceniu,
chociaż dobrze wiedziałeś, że ich pochodzenie nikczemne,
a złość ich jest wrodzona
i nie odmieni się ich usposobienie na wieki,
11 bo to było plemię od początku przeklęte4.
I nie z obawy przed kimś pozostawiałeś grzechy ich bez kary.
12 Któż Ci bowiem powie: «Cóżeś to uczynił?»
Albo kto się oprze Twemu wyrokowi?
Któż Ciebie pozwie za wytracenie narodów, któreś Ty uczynił?
Albo któż powstanie przeciw Tobie jako obrońca ludzi nieprawych?
13 Ani bowiem nie ma oprócz Ciebie boga,
co ma pieczę nad wszystkim,
abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie,
14 ani się z Tobą nie będzie mógł spierać król czy władca
o tych, których ukarałeś.
15 Tyś sprawiedliwy i rządzisz wszystkim sprawiedliwie:
skazać kogoś, kto nie zasłużył na karę,
uważasz za niegodne Twojej potęgi.
16 Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga,
wszechwładza Twa sprawia, że wszystko oszczędzasz.
17 Moc swą przejawiasz, gdy się nie wierzy w pełnię Twej potęgi,
i karzesz zuchwalstwo świadomych5.
18 Potęgą władasz, a sądzisz łagodnie
i rządzisz nami z wielką oględnością,
bo do Ciebie należy moc, gdy zechcesz.

Strony

Skomentuj