Niebezpieczny tajfun Yutu uderzył w Filipiny, wywołując groźne osuwiska ziemi

Kategorie: 

Źródło: PAGASA

Kilka dni temu, supertajfun Yutu 5 kategorii wywołał spustoszenie na Marianach Północnych na zachodnim Pacyfiku. Od tego czasu, żywioł wyraźnie osłabnął, ale wciąż przemieszcza się na zachód i teraz nawiedził Filipiny.

 

Tajfun wywołał liczne osuwiska w północnej części kraju, które spowodowały śmierć co najmniej sześciu osób. Tysiące ludzi musiało ewakuować się z wiosek, które wciąż dochodzą do siebie po zeszłomiesięcznym potężnym sztormie.

Pojawiają się również niepotwierdzone doniesienia, że jedno z osuwisk kompletnie zasypało budynek rządowy w Mountain Province, który był w trakcie budowy, wraz z ponad 20 osobami. Zablokowane drogi uniemożliwiają służbom dotarcie na miejsce.

Tajfun Yutu, znany na Filipinach jako Rosita, wszedł na ląd w prowincji Isabela. Wiatry wiejące z prędkością 150 km/h powaliły liczne drzewa oraz uszkodziły dachy domów i sklepów. W regionie brakuje również prądu. Sztorm przedarł się przez wyspę Luzon i po opuszczeniu prowincji La Union trafi do Morza Południowochińskiego. Meteorolodzy przewidują, że za kilka dni, tajfun Yutu dotrze do Chin.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj