Niebezpieczny front burzowy przechodzi przez Polskę - możliwe gradobicia i trąby powietrzne

Kategorie: 

Źródło: blitzortung.org

Jak co roku o tej porze roku Polska doświadcza burzowej pogody. Od kilku lat oznacza to pełen wachlarz ekstremalnych zjawisk pogodowych z wielkimi gradobiciami, tajfunami i tornadami. Układ pogodowy nad Europą wygląda dzisiaj tak, że praktycznie cały kraj znalazł się pod wpływem wielkiego frontu burzowego, który  przechodzi przez całą Polskę, od północy do południa.

Burzom mogą towarzyszyć bardzo silne porywy wiatru, nawet do 110 km/h oraz nawalne opady do 40 mm deszczu. W niektórych miejscach może też dojść do gradobicia. Ostrzeżenia meteorologiczne zostały wystosowane niemal dla całego terytorium kraju. W ośmiu województwach zachodniej i południowo-zachodniej Polski funkcjonuje 2 stopień zagrożenia a w pozostałych 1 stopień.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować duże straty materialne, a także zagrożenie życia. Należy baczniej zwracać uwagę gdzie parkuje się auto, a w miarę możliwości najlepiej umieścić je w garażu lub przynajmniej z dala od drzew.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika meteorolog

 Czy autor miał to na myśli ?

 Czy autor miał to na myśli ? trochę się zapędził...Tajfun – lokalna nazwa cyklonów tropikalnych używana we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W tajfunach występuje tzw. oko cyklonu, w którym panuje bezwzględny spokój, nie pada deszcz i nie ma wiatru. Miejsce znajdujące się w oku cyklonu jest przez ok. 1 godzinę odcięte od sztormu.  

Skomentuj