Niebezpieczne trzęsienie ziemi o sile 7,2 stopnia wystąpiło na Papui Nowej Gwinei
Image
Wczoraj późnym wieczorem czasu uniwersalnego Papua Nowa Gwinea doświadczyła bardzo poważnego trzęsienie ziemi o magnitudzie wstrząsu wynoszącej 7,2 stopnie w skali Richtera.
Głębokość wstrząsu została oszacowana na około 130 km pod powierzchnią ziemi. Epicentrum znajdowało się w średnio zaludnionym obszarze Papui Nowej Gwinei. W promieniu 100 km mieszka około 600 tys. osób, a w najbliższej okolicy, w promieniu 10 km, zamieszkuje zaledwie 1700 osób.
W związku z tym stosunkowo niewiele osób odczuło bardzo silne wstrząsy. Jednak w sumie kilka milionów mieszkańców był w stanie zauważyć drżenie ziemi o różnym poziomie intensywności. W sumie silny i średnie wstrząsy odczuło około dwóch milionów osób znajdujący się na Papui Nowej Gwinei.
Mapa miejsc gdzie może wystąpić rozcieńczenie gruntu - źródło: USGS
Mieszkańcy muszą zmagać się ze zjawiskiem rozcieńczenia gruntu. Jest to fenomen zwykle towarzyszący trzęsieniom ziemi. Objawia się przedostawaniem się wód gruntowych na powierzchnię, co powoduje utratę jej stabilności. Niekiedy w krótkim czasie rozcieńczenie gruntu jest w stanie wywołać spore spustoszenie, zwłaszcza jeśli wystąpi tam gdzie powstały jakieś budowle.
Na szczęście nie wystąpiło ryzyko tsunami, które mogłoby wywołać znaczne zniszczenia na wybrzeżu wyspy. Stało się tak głównie dlatego że wstrząs nie wystąpił w dnie morskim tylko pod wyspą.
- Dodaj komentarz
- 1413 odsłon