Niebezpieczne rozbłyski słoneczne mogą zostać przewidziane przez sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Jak wiadomo ludzkość nie jest w stanie skutecznie przewidywać aktywności słonecznej. Można tylko szacować na podstawie różnych parametrów i operować prawdopodobieństwem wystąpienia rozbłysków. Naukowcy proponują, aby przewidywaniem niebezpiecznych erupcji słonecznych zajęła się sztuczna inteligencja.

 

Ostatni rozbłysk, który miał potencjał do zdewastowania całej ziemskiej technologii miał miejsce w lipcu 2012 roku. Wtedy fale naładowanych cząstek szczęśliwie nas minęły, ale naukowcy zrozumieli, że zagrożenie jest realne. W najnowszym Astrophysical Journal pojawił się artykuł na temat sposobów predykcji tych niebezpiecznych zjawisk.

 

Według teorii aktywność słoneczna wzrasta co 11 lat w trakcie maksimum cyklu gwiazdy. Ostatnio jednak cykl został złamany i właściwie nie było oczekiwanego wzmożenia aktywności słonecznej. Mimo to na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie dochodziło do zjawisk potencjalnie niebezpiecznych dla naszej planety.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda planują stworzenie nowatorskiego systemu komputerowego, który będzie stale śledził dane nadsyłane na Ziemię przez sondę kosmiczną Solar Dynamics Observatory (SDO). Dzięki samouczącemu się oprogramowaniu, które jest de facto rodzajem sztucznej inteligencji, być może uda się przewidzieć, który z rozbłysków może być potencjalnym zagrożeniem.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Nawet ci, którzy chwala się,

Nawet ci, którzy chwala się, że mają technikę na poziomie przerkraczającym o 1000%  tą oficjalną, nie sa w stanie przewidzieć w jakim kierunku potoczy sie ta sytuacja , podobnbie jak przed ponad dziesątkami tysięcy lat Atlanci, którzy doprowadzili do wojen tzw. bogów, zniszczyli duze połacie Ziemi, które do dzisiaj sa bezużyteczne.
W koncu  wsiedli na swoje statki kosmiczne i opuścili Ziemię , zabiereając swoja technike i technologię, które były na najwyższym poziomie kosmicznym i pozostawili ludzi  aby następował rozwój, ale znalazła sie grupa, która chce ludzkośc zamienić w niewolników , podobnie jak Atlanci wa;lczący ze wszystkimi.
To samo spotka ta grupę , podobnie jak Atlantów i inne rasy, ktgóre przybyły na Ziemię. Sztuczna inteligencja  źle wykorzystana może , podobnie jak Atlantów , doprowadzic do nieprzewidzianego przez nich końca.

Portret użytkownika nalepka

A czym że jest chodźby SOHO 

A czym że jest chodźby SOHO  i inne bajery zawieszone na orbitach? IA jeszcze na smyczy człowieczka, takie SOHO to takie oczko z wielu zawieszonych ponad Nami. Tych czujek, ptrzajek, [naziemnych i nie zaziemnych] google analizatorów , facebook'ów  i innego typu tego ustrojstwa jest już całkiem OBFICE. To już nie jest ta sama rzeczywistość w którj dane było mi się wychować. To już absolutny Matrix. 

Portret użytkownika nowoczesny

A gdyby tak skonstrułować

A gdyby tak skonstrułować tzw: sztucznego Boga ( i wyposażyc go w ogromna sztuczna inteligencję) który by miał takie zalety że nie tylko by przewidywał burze słoneczne ale wiele innych rzeczy, z dokładnością by przewidywał pogodę, zjawiska na innych planetach oraz rzewdywał by inne zjawiska przyrody i kosmosu.

Skomentuj