Niebezpieczne pająki rozprzestrzeniły się na wschodzie Europy

Kategorie: 

Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) - źródło: wikipedia.org

Anomalie temperaturowe i pogodowe sprzyjają migracjom zwierząt. Co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych gatunkach, które wędrują daleko poza obszar stanowiący ich naturalny habitat. Ostatnio na Ukrainie zaobserwowano pająki z gatunku Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium), są to jedne z najbardziej jadowitych pająków występujących na terenie Europy, w tym i Polski.

 

Jego ukąszenia wywołują objawy zatrucia. Ma on duże szczękoczułki, którymi wstrzykuje jad zawierający substancję zwaną hemolizyną. Jest ona na tyle silną trucizną, że o ile zostanie ukąszony człowiek może wywoływać długotrwały ból i stan zapalny. Negatywne objawy mogą trwać nawet dwa tygodnie.

Źródło: www.naturefg.com

Media ukraińskie donoszą, że dziwnie wyglądające pająki znalazł w swoim samochodzie mieszkaniec Doniecka. Identyfikacja owadów jest bardzo prosta: jego ciało jest żółtoczerwone i mieni się w świetle, a jego długość to najwyżej półtora centymetra. Znane są przypadki, gdy ugryzienie tego pająka wywoływało martwicze rany. Wszystko zaczyna się od nudności, złego samopoczucia i gorączki, a w rzadkich przypadkach może dojść nawet do śmierci.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lofek44

Nie straszyć nie

Nie straszyć nie straszyć...
Póki co na terenie Polski najwięcej "złego" może uczynić Cheiracanthium elegans, ale to gatunek endemiczny, żyjący w Masywie Ślęży i częściowo na Mazurach. Zresztą w przypadku ukąszenia przez niego bynajmniej śmierć nikomu nie grozi. No,chyba że ktoś jest uczulony, wszak i jad osy zabijał już ludzi.

Portret użytkownika Pelagiusz

Uważaj to mógł być pedofil,

Uważaj to mógł być pedofil, chodzi o dzieci.

Ja w pościeli znalazłem 50 zł a mam minus na karcie, nie wiem co to? Nie mam dzieci, ale 2 koty niewychodzące, obawiam się czy to nie zaliczka od Gargamela. Rozumiem mysz, ale banknot?

Portret użytkownika morfeusz

niema nad tym kontroli

niema nad tym kontroli powinien byc calkowity zakaz wworzenia do kraju czegos takiego .a w zoologicznym mozna kupic co sie chce.albo przez internet.gdzie jest tusk pytam sie .jak pajaki sie rozprzestrzenia wtedy rusza dupe do roboty.lepiej zapobiegac niz leczyc nonie??

Portret użytkownika Adam88

Dla mnie to niepojęte, żeby

Dla mnie to niepojęte, żeby tolerwoać takie stworzenia, ma to po 4 pary odznóży ( za dużo jak dla mnie) jakiś odstający odwłok, paskuda! i nie ważne czy to jadowite czy nie. Co ciekawe sam kiedyś brałem w łape krzyżaki i inne dziadostwo dopóki mnie jeden nie upieprzył (chyba, albo tak się przyczepił do skóry ;]), spanikowałem. No bo czy to normalne, że wychodzisz sobie od okna i masz centralnie na twarzy to bydle.

Portret użytkownika Jaa

Przypomniala mi się jedna z

Przypomniala mi się jedna z lepszych scen z filmow SF, a mianowicie w filmie "Coś" jest taka scena gdzie miotaczami ognia usmarzają zainfekowanego kolege z zalogi, temu wirusowi udaje się odzielic glowe od reszty ciala , spada na podlogę a pochwili urastaja stawo-nogi jak u pajaka - doprawdy jedna z osobliwszych scen z histori kina SF Smile

Portret użytkownika Jaa

Oczywiscie mam na mysli

Oczywiscie mam na mysli wersję z 82 roku. Myslę że do lat hmm... 93 filmy takie robiono z wielkim kunsztem bo nie podpierano się komputerowymi programami.
Wykonanie terminatora 1 bez wspomagania komputerowego zasługuje na niemal dzieło sztuki Smile

Portret użytkownika Pulsar

A mnie właśnie tydzień temu w

A mnie właśnie tydzień temu w lesie dziabnął jakiś pająk.
Początkowo z dwa dni nic się nie działo, a potem wyskoczył mi olbrzymi krwiak i obrzęk nogi w okolicy ugryzienia. Byłem u lekarza i stwierdzono, że to nie bolerioza po ugryzieniu kleszcza, tylko coś innego. W samym centrum krwiaka w miejscu ugryzienia była czarna plama, czyli stan martwiczy tkanek.  Zdrowe tkanki wokół krwiaka były bolesne i obrzmiałe. Dopiero teraz zaczyna mi to powoli schodzić.
Zaczyna się u nas dziać jak w tropikach,... jadowite robale itp.
Kolejny dowód na zmianę klimatu, ze jednak coś się dzieje.

Strony

Skomentuj