Niebezpieczne gigantyczne kleszcze są już w Niemczech!

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Wakacje w Niemczech powoli stają się coraz bardziej niebezpiecznie, tym razem z powodów naturalnych. Wygląda na to, że znane nam natrętne pajęczaki, kleszcze pospolite, otrzymały silnego konkurenta. Osobniki gigantycznej odmiany tropikalnej, przenoszącej jeszcze bardziej niebezpieczne choroby, zostały znalezione w dwóch regionach kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Naukowcy znaleźli aż 7 kleszczy z gatunku Hyalomma, znanego z północnej Afryki, charakteryzujący się dużymi rozmiarami (nawet 2 cm) i prążkowanymi odnóżami.. Przebadane osobniki odkryto na terenie regionu Dolnej Saksonii i Hesse, wszystkie na zwierzętach wiejskich, zwłaszcza koniach. Niepokoi zwłaszcza ilość pajęczaków - dotychczas udało się zaobserwować pojedyncze kleszcze jedynie dwa razy, w 2015 i 2017.

Niestety, w porównaniu do pospolitej, europejskiej odmiany, pajęczaki dużo niebezpieczniejsze, gdyż przenoszą patogeny m.in. gorączki krwotocznej kongijsko-krymskiej. Eksperci ostrzegają obywateli Niemiec - populacja kleszczy prawdopodobnie będzie tylko rosnąć. Wysoka temperatura podczas lata, łagodna zima i suche powietrze są dla nich idealnymi warunkami do życia.

 

Pojawienie się niebezpiecznego pasożyta u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo niepokojące. Przy drastycznie szybko ocieplającym się klimacie możliwe, że insekt, wraz z towarzyszącymi mu chorobami, zadomowi się w tym regionie na dobre - a z Niemiec blisko przecież do Polski. Pozostaje pytanie - w jaki sposób gatunek dostał się do środkowej Europy prosto z Afryki? Naukowcy sugerują ptaki migrujące. Czy można temu jakoś zapobiec nim kleszcze zadomowią się tutaj na dobre?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese
loading...


Komentarze

Portret użytkownika poza kontrola

a spoko, ostatnio palilem na

a spoko, ostatnio palilem na balkonie i przylecial do mnie jakis pustynny majestatyczny swierszcz dlugosci dobrych siedmiu centow, na pancerzu mial trojkat masonski z kropka w srodku tego trojkata, ten swierszcz to jakis swirus obserwowal mnie, nie wiem czy nie byl jakims wyslannikiem

Portret użytkownika SurvivorMan

Nachodźcy to jedno... Ale do

Nachodźcy to jedno... Ale do tego trzeba doliczyć handel międzynarodowy, a także przesuwające się ku północy strefy klimatyczne, czego przykładem jest przesuwająca się ku północy granica wiecznej zmarzliny, obserwowanie przez Inuitów na swoim terytorium gatunków roślin i zwierząt, które w języku inuktitut nie mają nawet nazwy, czy zaaobserwowanie w wielu miejscach Europy, Komara tygrysiego... Ten ostatni przykład to najlepszy dowód na dwie wcześniej wymienione przyczyny, a więc przesuwanie się stref klimatycznych ku północy, oraz transport międzynarodowy.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Tak Adminie... To źle... Nie

Tak Adminie... To źle... Nie zapominajmy że nie jesteśmy sami na tej planecie... Patrzymy tylko na siebie... Ludziom w Polsce zaczęły się marzyć palmy i owoce tropikalne... Niestety... Na dłuuugo zanim do tego by doszło, doszłoby do załamania lokalnego ekosystemu, upadku gospodarki i kto wie czego jeszcze...
Weźmy choćby przykład z tego lata, kiedy to cudowne śródziemnomorskie temperatury, zniszczyły wakacje wielu tysiącom polskich rodzin, które wykupiły sobie wczasy w tym samym miejscu i czasie, gdzie zalęgły się sinice... To pokazuje tylko namiastkę tego co nas czeka, jeśli tak to dalej będzie wyglądało... O i tak non stop dostających w dupę od polityków i pogody rolnikach, nie wspomnę...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj