Niebezpieczna asteroida zaobserwowana przez teleskop kosmiczny WISE

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Po ponownym uruchomieniu kosmicznego teleskopu WISE, co miało miejsce w sierpniu zeszłego roku, rozpoczął się też nowy etap w jego orbitalnym życiu. WISE jest od tego czasu zwany jako NEOWISE, a jego głównym celem jest wyszukiwanie asteroid. Właśnie udało się zaobserwować obiekt, który może znacznie zbliżyć się do naszej planety.

 

Asteroida została wypatrzona pod koniec grudnia, dlatego zyskała oznaczenie 2013 YP139. Ze wstępnych obliczeń wynika, że obiekt ma około 650 metrów średnicy. Zaobserwowano go w momencie, gdy znajdował się ponad 40 milionów kilometrów od Ziemi.

 

Jest wciąż za mało danych o jego orbicie, aby wyrokować na temat tego gdzie znajdzie się w przyszłości, ale jedna z symulacji wskazuje na to, że asteroida 2013 YP139 może przelecieć w odległości 480 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. Gdyby się to potwierdziło znaczyłoby to, że zbliżenie będzie znaczne. Nie wiadomo jeszcze kiedy do tego dojdzie, ponieważ na próżno szukać dokładniejszych informacji na temat tej asteroidy.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

NASA i jej projekt NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) jest przeznaczony do wyznaczania dokładnych trajektorii niebezpiecznych ciał niebieskich, które mogą zagrozić naszej planecie. Obiekt znany, jako 2013 YP139 był pierwszym, który został znaleziony i może być potencjalnie niebezpieczny. Jest on o tyle groźny, że dysponujemy zbyt małą ilością jego obserwacji umożliwiającyh umiejscowienie go w czasie i przestrzeni, co pozwoli wyrysować jego przybliżoną orbitę.

 

Co ciekawe mimo, że fora astronomiczne rozpisują się na temat 2013 YP139 to NASA nie sklasyfikowała tej asteroidy jako oficjalny obiekt NEO. Na próżno poszukiwać o niej informacji na stronach agencji. Według oficjalnych danych najniebezpieczniejszą asteroidą jest 2007 VK184, która jest sklasyfikowana jako 1 na skal Torino i w ciągu następnych 50 lat może uderzyć w naszą Ziemię aż czterokrotnie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ktoś

"Według oficjalnych danych

"Według oficjalnych danych najniebezpieczniejszą asteroidą jest 2007 VK184, która jest sklasyfikowana jako 1 na skal Torino i w ciągu następnych 50 lat może uderzyć w naszą Ziemię aż czterokrotnie."
Cóż... klasyfikacja jako 1 w w/w skali oznacza:
"Obiekt odkryty, który nie stanowi większego zagrożenia. Posiadane dane wskazują na to, że prawdopodobieństwo zderzenia, jakkolwiek nie zerowe, jest bardzo znikome i nie wymaga powiadamiania opinii publicznej. Nowe projekty obserwacyjne prawdopodobnie doprowadzą do zredukowania zagrożenia do stopnia 0."
 
Informacje zaczerpnięte ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Torino
 
 
p.s. I znów opinia publiczna została zmanipulowana.

Portret użytkownika ULtra

Pulsar....ten portal na ogół

Pulsar....ten portal na ogół jest ok.....za dużo tu tylko lekko ,,nawiedzonych,,.....np.zibi......moj tudzież ulubieniec.....odblokujcie mi konto uLtra ....to moja malutka prośba............no chyba ze nie ma tu miejsca dla osób o lewicowych poglądach......ups.pozdrawiam

Portret użytkownika traska79

Witam wszystkich to jest mój

Witam wszystkich to jest mój pierwszy post na tym forum też chcę się podzielić moimi przemyśleniami na to i owo proszę o wyrozumiałość.Odnośnie asteroi jest to poważna sprawa myśle że jest bardzo prawdopodobne że wcześniej czy póżniej w nas coś uderzy(w tej dekadzie) o rozmiarze wystarczajacą zniszczyć jakiś kontynent czasem odnoszę wrażnie że faktycznie leci jakiś obiekt w nasza strone o jakim nam nie mówią.Zobaczcie ile ostatnio jest obserwowanych tego typu obiektów.Pisze się ze 99% sa w stanie wykryć gówno prawda za przeproszeniem ziemia jest okrągla a obiektów takich jak ziemia jest miliony których nas otacza.Kto wie czy np.zza słońca nie leci jakiś obiekt w nasza strone.

Portret użytkownika zibi

A co myślałeś radzio1970 że

A co myślałeś radzio1970 że jesteś święty zmień nick może na ciężko nieuleczalnie chory i każdy będzie ci współczuł,i będziesz mógł pisać co będziesz chciał a nawet dogryzać wszystkim hahaha...
 
EDIT: Ostrzegam przed dalszym zamieszczaniem takich komentarzy!

Portret użytkownika zibi

Ty też zostałeś wycięty,co

Ty też zostałeś wycięty,co nie zauważyłeś co pisałeś, wyciągłeś dłoń,żebyś wszystko wyprostował tylko u mnie co ryłeś,to co najmniej pół roku w kościele,wiesz klękanie itd,problem jest poważny ty kościół widziałeś tv,zostaniemy z czym jesteśmy,nie wiem o czym piszesz jakiś chorobach,bierzesz jakieś leki,jak tak to pamiętaj z dawkowaniem, wiesz czym grozi

Strony

Skomentuj