Nie żyje Aleksander Doba, najsłynniejszy polski podróżnik, który przepłynął Atlantyk kajakiem

Kategorie: 

Źródło: Facebook (Aleksander Doba)

22 lutego zmarł Aleksander Doba. Rodzina słynnego podróżnika, poinformowała o tym za pośrednictwem dedykowanej mu strony na Facebooku. Słynny Polak, który trzykrotnie przepłynął ocean Atlantycki, wyłącznie dzięki sile własnych mieśni, stracił życie podczas zdobywania afrykańskiego szczytu Kilimandżaro.

 


Dorobek 74 letniego Aleksandra Doby, znanego także jako "turysta roku 2015" magazynu Discovery, może z łatwością zawstydzić nie jednego sportowca. Jego największym wyczynem było samotne przepłynięcie kajakiem Oceanu Atlantyckiego z jednego kontynentu na drugi, korzystając tylko z siły mięśni. Dokonał on tego trzykrotnie, przy czym po raz pierwszy w 2010 roku, a po raz ostatni w połowie 2017 roku, gdy miał 71 lat.


Kajak „Olo”, na którym Aleksander Doba przepłynął Atlantyk

Wielokrotnie przepłynął on również całe morze Bałtyckie, jezioro Bajkał oraz podjął się przepłynięcia Amazonki. W 2000 roku w ciągu 101 dni, przebył samotnie blisko 5369 kilometrów z Polic do Narwiku, podczas wyprawy "Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku". Był to człowiek, który żył pełną piersią i zgodnie ze słowami swoich fanów "zarażał entuzjazmem" gdziekolwiek się znalazł.

Informacja o śmierci polskiego podróżnika, przychodzi zaledwie 8 dni po jego ostatnim wpisie, na stronie facebooka gdzie informował o dotarciu do Afryki. Póki co, nie podano szczegółów dotyczących okoliczności jego śmierci. Pewnym jest natomiast to, że Polska straciła właśnie kolejnego wielkiego człowieka. Komentarze pojawiające się pod postem, który informował o jego śmierci, dowodzą najlepiej iż Doba, był szczerym, otwartym i najzwyczajniej w świecie dobrym człowiekiem, którego będzie brakować bardzo wielu ludziom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie żyje Aleksander Doba.

Nie żyje Aleksander Doba. Człowiek skadinąd godny podziwu.Ten zapał i samozaparcie.Mam nadzieję że umarł szczęśliwy, na swojej drodze życia. W Afryce do celu kolejnych osiągnięć. A kto powiedział, że życie trzeba zakończyć jako stary i zniedołężniały starzec ? Zginął na polu walki o swoje idee.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika jajcek26

Wmawiasz mi że ja umrę w

Wmawiasz mi że ja umrę w wieku 74 lat na sali szpitalnej? a skąd ty to możesz wiedzieć co? jesteś wróżką zębuszką ? może ja też robię to co kocham ino z głową. On przedobrzył zaorał swój organizm i padł bezmyślnie zamiast jeszcze żyć, bo wątpię żeby to robił by umrzeć.

Portret użytkownika Ractaros96

Nie być naj, a przekraczać

Nie być naj, a przekraczać kolejne granice ludzkich możliwości. Wyczyny takich ludzi pokazują też siłę charakteru i determinację w dążeniu do celu. To nie są jacyś celebryci, którzy się kreują na niewiadomo jakich obnosząc się ze swoim bogactwem i pustostanem własnej osobowości.

Ja bym kiedyś chciał polecieć na jakąś stację orbitującą Ziemię (niekoniecznie ISS), a może nawet na Księżyc. Marsa nie zakładam, bo to zbyt daleko i może być za drogie. Czy zrobię to, żeby być naj i się pokazać przed znajomymi? Nie. Takie mam po prostu marzenie, bo uwielbiam kosmos i uwielbiam gatunek science fiction w kulturze, szczególnie Star Treka. Jeśli coś ma mnie zmotywować do ciężkiej pracy i oszczędzania, to właśnie ta podróż w kosmos w przyszłości.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Max 1983

Fajnie mieć marzenia ,ale

Fajnie mieć marzenia ,ale jesli założymy że to co się obecnie dzieje to zorganizowany plan elit by doprowadzić do depopulacji ,albo przynajmniej zniewolenia robaczków(czyli nas)to raczej zobaczymy kosmos jak świnie niebo.No ale cię rozumiem, też mam marzenia i czasem o nich myślę ,choć realnie patrząc wiem że się nie spełnią.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Ractaros96

Nigdy nie mów nigdy. Staram

Nigdy nie mów nigdy. Staram się nie wdawać w takie myślenie, że jesteśmy tylko robaczkami. Im więcej o tym myślisz, tym bardziej staje się to prawdą i uwłacza to Twojej godności. Ja nigdy się nie dam złamać w ten sposób.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika drako_tr

" Ja nigdy się nie dam złamać

" Ja nigdy się nie dam złamać w ten sposób."

" Nigdy nie mów nigdy. "

...prawda niestety jest taka, że My jednak jesteśmy tymi robaczkami, które dopiero kształtują własne duszyczki...ci zaś, którzy zbyt daleko odeszli od Stwórcy, wmawiają sobie, że są Bogami Wink

 

Strony

Skomentuj