Nie chip RFID, ale system rozpoznawania twarzy może się stać dominującą formą płatności

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nasze życie już od dawna jest ułatwiane na wiele różnych sposobów dzięki coraz nowszej technologii. Kiedyś pieniądze trzymało się w portfelu przy sobie lub w domu, jednak z czasem wprowadzono liczne zmiany które miały wręcz zachęcać do korzystania z nowych technologii.

 

Obecnie najbardziej znanym środkiem płatniczym jest tak zwany pieniądz elektroniczny a wszelkie rozliczenia mogą zostać zrealizowane na wiele sposobów. Banki zachęcają ludzi aby korzystali z coraz to nowszych form płatności. Wszystko tłumaczy się przede wszystkim wygodą oraz bezpieczeństwem -  nie musisz się bać, że zgubisz pieniądze albo ktoś Ci je ukradnie. Mimo wszystko aby zapłacić na przykład w sklepie trzeba mieć przy sobie kartę magnetyczną lub telefon, który posiada technologię NFC. Pewna firma, która znajduje się w Finlandii, postanowiła rozwiązać wszystkie problemy w dość nietypowy sposób.

 

Firma Uniqul (słowo pochodzi od unique, co oznacza "unikalność") opatentowała i przetestowała całkiem nową formę płatności a już wkrótce w Helsinkach pojawią się pierwsze terminale. Klient stosujący tą technologię nie musi nosić ze sobą dosłownie niczego. Wystarczy tylko, że stanie przed terminalem aż kamera zidentyfikuje jego twarz a następnie potwierdzi zapłatę - twarz klienta ma być kluczem dostępu. W ten sposób czas płatności ma wynosić tylko 5 sekund, jednak nie chodzi tu tylko o wygodę. Uniqul zapewnia że klienci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ technologia wykorzystuje algorytmy klasy wojskowej.

 

Oczywiście aby można było korzystać z Uniqul, użytkownicy muszą się najpierw zarejestrować oraz dostarczyć zdjęcie swojej twarzy. Firma oferuje usługę uwierzytelniania - swoje konto w Uniqul można powiązać na przykład z PayPalem lub ze swoim kontem bankowym. Opłaty za korzystanie z tej usługi wyglądają jednak trochę inaczej. Korzystanie z technologii w promieniu do dwóch kilometrów od swojego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy (punkt można wybrać samemu) kosztuje 0.99 euro miesięcznie. Możliwości oczywiście można zwiększyć proporcjonalnie do opłat. Jeśli klient chce korzystać z terminali Uniqul w swoim mieście i jego okolicach, zapłaci za to 2.99 euro na miesiąc. Można również całkowicie znieźć ograniczenia aby korzystać z Uniqul na całym świecie a miesięczne opłaty będą wynosić 6.99 euro.

 

Twórcy tej technologii zapewniają również, że kamery w terminalach nie dadzą się nabrać na żadne próby oszustwa. System potrafi rozróżnić identycznych bliźniaków a gdyby oszust dokonał nawet operacji plastycznej, algorytm nie będzie mógł dopasować jego twarzy do tej zarejestrowanej a terminal będzie żądał wpisania kodu PIN. Ponadto, kamera natychmiast wykryje, gdyby ktoś chciał użyć zdjęcia lub trójwymiarowego modelu głowy. W tym przypadku mamy więc do czynienia z systemem, który oferuje swoim użytkownikom absolutne bezpieczeństwo, jak twierdzi zresztą sama firma.

 

Warto wspomnieć że amerykańska firma ochroniarska Diebold również postanowiła wykorzystać pomysł z rozpoznawaniem twarzy. Firma ta stworzyła dotykowe bankomaty, działające niczym tablet. Użytkownik może potwierdzić swoją tożsamość poprzez skanowanie kodu QR ze swojego telefonu, wpisanie jednorazowego kodu PIN otrzymanego wcześniej na telefon lub dzięki wbudowanej kamerze, która będzie traktować twarz klienta jako klucza dostępu. Te nowoczesne bankomaty nie wymagają już żadnych kart.

Nowa technologia firmy Uniqul, czyli dokonywanie płatności poprzez system rozpoznawania twarzy jest czymś nowym. Z jednej strony wydaje się czymś rewolucyjnym, natomiast z drugiej strony budzi kontrowersje. Banki robią co mogą abyśmy nie korzystali z gotówki fizycznie i wszystko wyjaśnia się wygodą i bezpieczeństwem. Warto zadać sobie pytanie, czy banki rzeczywiście chcą dbać o nas i na prawdę tak zależy im na bezpieczeństwie naszych pieniędzy, czy jednak dbają wyłącznie o własne interesy? Druga kwestia to nasze prawo do prywatności, które dzięki tej nowej technologii z pewnością zostanie wielokrotnie naruszone. Świat, w którym istnieje społeczeństwo bezgotówkowe jest blisko i coraz bliżej.

 

 

 

 

Źródła:

http://www.fastcompany.com/3014379/fast-feed/forget-credit-cards-in-finland-you-can-pay-with-your-face

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2365166/Next-generation-cash-machines-set-replace-bank-cards-facial-recognition.html?ito=feeds-newsxml

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika foksi

Nie dość, że już w tym

Nie dość, że już w tym momencie ciężko jest kupić coś taniej i najlepiej zdrowego... to jeszcze za kilka lat będziemy zmuszeni płacić i płakać w molochach. Moje dzieci nie zjedzą już marchewki z bazarku czy jajek od rolnika - bo ich na system rozpoznowania twarzy stać nie będzie.Doprowadzą do tego, że padnie wszystko. Bo jak żyć, kiedy kupować można tylko w sklepach gdzie marża to 80%? biedacy do ziemi?

Portret użytkownika jetfire

Osiedlowe sklepiki do czasu

Osiedlowe sklepiki do czasu wprowadzenia tej technologii odejdą w zapomnienie..  Zostaną wielkie hipermarkety które będzie stać na zakup nowoczesnej technologi.
 
Podejrzewam że proces będzie w pełni automatyczny. Już w tej chwili są kasy samoobsługowe, za jakieś 10-15 lat nie będzie nawet miejsca pracy na kasach w biedronce bo wszystko będzie automatyczne.

Portret użytkownika morfeusz

ostatnio przechodzilem

ostatnio przechodzilem badania psychiatryczne poniewrz ubiegalem sie o pozwolenie na broń.oczywiscie nie przeszedłem powodem jest to ze niedaja i tyle.sprawe skierowalem do sądu na rozprawie na dzien dobry podwarzylem opinie tych fachowcow co w glowie grzebia.mowie do sadu jak ja niemoglem przejsc badan? ze co ze zrobie komus krzywde? zastrzele?i mowie ze od 10 lat nosze bron nielegalnie i jeszcze jej niewykorzystalem i nikogo niezabilem.sprawe wygralem sad podwarzyl wiarygodnosc badan.ale pozwolenia i tak niedostalem.to sie wkurwilem i kupilem kolta bron czarnoprochowa teraz moga mi naskoczyc mam legalnie .pojeby

Portret użytkownika morfeusz

kolejny mądry pomysł

kolejny mądry pomysł inteligentów z dyplomami.jebne zaraz normalnie kolejny przyklad debilizmu.a niech tak zrobia pierwszego ktory to wymyslil ryja obedre ze skory i wyplace caly hajsik bankomatu a jak bankomatow nie bedzie to znajda sie tacy ktorym i tak sie to niespodoba i tez obedra ryj takiemu debilowi powod jest taki ze ludzie zarabiaja na chandlu pietruszka czy innych przedmiotach nieopodatkowanych a wtedy im sie to skonczy i duzo ludzi sie wkurwi .niema takiej opcji to nie przejdzie a jak przejdzie to pierwszy zapierdole kamieniem w ryja takiemu .po co takie artykoły i mnie wkurwiata tylko.

Portret użytkownika raqq

O mało co się nie porzygałem

O mało co się nie porzygałem ja zobaczyłem tę reklamę ze skanowaniem twarzy. Nie potrzebuję takich udogodnień. Chyba, że bedzie to przymusowe ale mam nadzieję, że lemingi w końcu oprzytomnieją do tego momentu. Bank po kilkunastu latach nie chce mi przdłużyć karty kredytowej z powodu jakiś zaległości w spłacie jakiegos kredytu - no i ch.. im w d... Pewnie chcieli by mi wcisnąc kartę zbliżeniową. J...ć sku.....ów!

Portret użytkownika CRUSADERS

Chcesz być sławny, oraz

Chcesz być sławny, oraz wielki Wpieprzaj szczaw i mirabelki A jak przeżyć ci się uda To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby Chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu Śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory Bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową Sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie Tunel który w wodzie tonie Dla Małgosi suknie nowe Za pieniądze PO składkowe Ze związkami cud debatę I niewinną S. Beatę Oraz to co się już zdarza Los z loterii do lekarza.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj