Nicola Tesla, człowiek który wynalazł nowoczesność

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Dokładnie 77 lat temu, 7 stycznia 1943 roku, w pokoju hotelu New Yorker w Nowym Jorku, zmarł genialny serbski wynalazca, Nicola Tesla. Był jednym z najwybitniejszych ludzi XX wieku. Został zapamiętany jako człowiek, który wywarł ogromne piętno na współczesną naukę. Niektórzy porównają go do samego Leonardo da Vinci, jakkolwiek może sie to wydawać przesadzone, Tesle jak i Leonarda łączy wiele, chociażby to, że aktualna technologia nie nadążała za ich futurystyczną wizją.

 

Nicola Tesla dał wkład w elektrycznosć jaką znamy dzisiaj. Wiele osób twierdzi, że to Tesla jest prawdziwym wynalazcą radia, a Włoch Guglielmo Marconi, po prostu szybciej opatentował urządzenie bazujące częściowo na rozwiązaniach Tesli. To właśnie Nicola Tesla wynalazł rotacyjny silnik na prąd przemienny, dynamo rowerowe, cewkę, świetlówkę, baterię słoneczną i wiele innych używanych do dzisiaj wynalazków.

 

Część z jego prac owiana jest do dzisiaj wielką legendą. Dotyczy to zwłaszcza okresu przed pierwszą wojną światową, gdy genialny Serb rozpoczynał karierę w USA. Po epizodzie z pracą dla Edisona, który nie był szczególnym promotorem prądu przemiennego zabłysnął budując od podstaw elektrownie prądu przemiennego z wykorzystaniem technologii generowania i przesyłu prądu opracowanego w swoich laboratoriach. Pierwsza linia przesyłowa zasilała stacje kolejowe Western Union, na których świeciły innowacyjne świetlówki Tesli.

Ale to nie wszystko, Tesla snuł opowieści o Internecie i miał skuteczne próby zdalnego sterowania radiowego i to on opatentował pierwszy pilot radiowy. Stworzył też całą grupę urządzeń, maszynę kroczącą, maszynę latającą i maszynę pływającą, którymi mógł sterować zdalnie za pomocą swojego pilota. Kolejnym pomysłem było wmontowanie urządzeń sterujących z pilota do maszyny kroczącej, zaopatrzenie jej w czujniki i wreszcie "puszczenie wolno", na skutek, czego powstał pierwszy na świecie robot.

Największą obsesją Tesli była koncepcja wolnej energii. Tesla był przekonany, że udało mu się ujarzmić energię wszechświata, która należy się wszystkim. Robił eksperymenty z gigantycznymi kondensatorami i dosłownie zbierał pioruny, aby potem stosować je w swoich eksperymentach. Niektórzy to właśnie jego obarczają winą za katastrofę tunguską, twierdząc, że był to test Tesli w celu przesyłania energii na odległość. Spowodowało to potężną eksplozję w Tajdze.

W okresie gdy doszło do katastrofy tunguskiej Tesla pracował właśnie nad takimi urządzeniami wykorzystującymi ziemską jonosferę jako medium. Według jednej z teorii Nicola Tesla zdawał sobie sprawy, że to co stworzył można łatwo zmienić w broń i przetestował to w tajdze w 1908 roku, wysyłając ładunek, który eksplodował na niezamieszkałej Syberii. Genialny serbski wynalazca publicznie mówił o takiej broni zdolnej do uderzenia w każdym miejscu na świecie z siłą odpowiadającą 10 megaton trotylu. Taka charakterystyka odpowiada skali zniszczeń w Tajdze. Jednak prawdopodobnie nigdy już nie dowiemy się czy to co znamy obecnie pod nazwą "meteoru tunguskiego" mogło być de facto skutkiem eksperymentu z bezprzewodowym przesyłem prądu elektrycznego.

Inna hipoteza zakłada, że Katastrofa Tunguska była testem broni, "Promienia Śmierci". W okresie gdy doszło do katastrofy tunguskiej Tesla pracował nad takimi urządzeniami wykorzystującymi ziemską jonosferę jako medium do przenoszenia ładunków. Według jednej z teorii Nicola Tesla zdawał sobie sprawę, że to co stworzył można będzie łatwo zmienić w broń i przetestował to w tajdze w 1908 roku, wysyłając ładunek testowy. Genialny serbski wynalazca publicznie mówił o takiej broni zdolnej do uderzenia w każdym miejscu na świecie z siłą odpowiadającą 10 megaton trotylu. Co ciekawe taka charakterystyka odpowiada skali zniszczeń w Tajdze. 

Tesla miał nadzieje, że takie urządzenie zakończy wszelkie konflikty zbrojne na świecie, a przecież za jego życia doszło aż do dwóch wojen światowych. JUż pierwsza z nich była wystarczająco przerażająca, żeby wszelkimi metodami walczyć o to, aby nigdy nie było powtórki. Niestety nie wiadomo co stało się z bronią Tesli, ale wiadomo, że wojny nadal wybuchają, a możliwość wystąpienia globalnego konfliktu skutecznie stopuje reguła MAD (ang Mutual Assured Destruction) jaka powstała po stworzeniu arsenałó nuklearnych zdolnych do zniszczenia życia na Ziemi.Czy o to chodziło Tesli? Zapewne niekoniecznie.

Wszystkie jego wynalazki z założenia miały być darem dla ludzkości a nie przekleństwem. A promień śmierci mógłby się stać dla niego czymś takim czym dynamit stał się dla Alfreda Nobla. Niestety tak wybitny fizyk i wynalazca jakim był Nicola Tesla, zmarł w samotności i w biedzie, w pokoju 3327 w hotelu New Yorker, który zamieszkiwał aż przez 10 ostatnich lat swojego życia. Wraz z jego śmiercią ludzkość straciła niedocenianego za życia geniusza, który wynalazł naszą dzisiejszą elektryczną nowoczesność.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Demostenes

Bo Biblia nie wszystkim da

Bo Biblia nie wszystkim da się odczytać. Jeżeli nie rozumiesz co Biblia mówi do Ciebie, a do każdego przemawia innym sposobem, to nie jesteś pociągnięty przez Ducha Autora i nigdy nie dojdziesz do zrozumienia. Ale zawsze w głębi, szczerze przed sobą i całym światem, proś o mądrość i zrozumienie. Przyjdą.

Portret użytkownika RisingStar

Tesla umarł w wieku 87 lat,

Tesla umarł w wieku 87 lat, więc ta teoria nie trzyma się kupy. Nie był persona non grata, po USA poruszał się bez najmniejszych problemów. Mało tego współpracował z wywiadem wojskowym USA. To, że jego badania przejeły służby to jest oczywiste. Nikt normalny nie oddalby prac tak wybitnego naukowca, chocby np obcym wywiadom.

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Portret użytkownika lit

Pytania z grupy banalnych.

Pytania z grupy banalnych. Ktora Biblia jest ta wlasciwa? Ktore tlumaczenie oddaje oryginal Bozego Slowa? W ktorej odnajdziemy Te Prawde Najprawdziwsza?

Proponuje traktowac religie w sferze czysto filozoficznej. Latwiej sie dzieki temu zyje.

Portret użytkownika RisingStar

Spory o narodowość Tesli to

Nikola, etniczny Serb, urodził się w lipcu 1856 r. na terytorium monarchii austro-węgierskiej. Dziś jego rodzinna wioska Smiljan leży w samym środku Chorwacji. Sam Nikola podkreślał, że był jednakowo dumny zarówno ze swej chorwackiej ojczyzny, jak i swojego serbskiego pochodzenia.

Skąd wziąłeś Rumunię?

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Portret użytkownika PrawNICK

"Nicola Tesla dał wkład w

"Nicola Tesla dał wkład w elektrycznosć jaką znamy dzisiaj" - nie dał wkładu tylko stworzył wszystko co do dziś służy do przesyłu energii elektrycznej

" Wiele osób twierdzi" - nie wiele osób twierdzi tylko jest to uznany (sądownie) fakt.

Strony

Skomentuj