Neuronaukowcy odkryli biomarkery choroby Alzheimera w mózgach delfinów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Neurolodzy z University of Glasgow odkryli, że mózgi trzech gatunków delfinów zawierają te same biomarkery choroby Alzheimera, co ludzie. Wyniki badania zostały opublikowane w European Journal of Neuroscience.

 

Żadne dowody na tę chorobę nie zostały wcześniej zgłoszone u żadnego zwierzęcia innego niż ludzie. U delfinów choroba Alzheimera nie została jednak zaobserwowana po raz pierwszy – na przykład w 2017 roku międzynarodowy zespół specjalistów odkrył blaszki amyloidowe i splątki neurofibrylarne u martwych delfinów wyrzuconych na brzegi Hiszpanii.

 

Odkrycia potwierdzają teorię „chorego lidera”, według której grupa zdrowych delfinów utknęła na niebezpiecznych płytkich wodach, podążając za liderem grupy z chorobą Alzheimera.

 

Naukowcy zbadali mózgi 20 osobników pięciu różnych gatunków delfinów, które zostały wyrzucone na brzeg Szkocji. Naukowcy odkryli w mózgach czterech zwierząt różnego rodzaju nagromadzenia blaszek beta-amyloidowych, złogi białka tau i glejozę (zmianę liczby komórek w odpowiedzi na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego).

 

Wszystkie te zmiany w mózgu sugerują, że delfiny i prawdopodobnie inne zębowce (orki, kaszaloty, narwale i inne) mogą cierpieć na demencję.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj