Kategorie:
Neurolodzy z University of Glasgow odkryli, że mózgi trzech gatunków delfinów zawierają te same biomarkery choroby Alzheimera, co ludzie. Wyniki badania zostały opublikowane w European Journal of Neuroscience.
Żadne dowody na tę chorobę nie zostały wcześniej zgłoszone u żadnego zwierzęcia innego niż ludzie. U delfinów choroba Alzheimera nie została jednak zaobserwowana po raz pierwszy – na przykład w 2017 roku międzynarodowy zespół specjalistów odkrył blaszki amyloidowe i splątki neurofibrylarne u martwych delfinów wyrzuconych na brzegi Hiszpanii.
Odkrycia potwierdzają teorię „chorego lidera”, według której grupa zdrowych delfinów utknęła na niebezpiecznych płytkich wodach, podążając za liderem grupy z chorobą Alzheimera.
Naukowcy zbadali mózgi 20 osobników pięciu różnych gatunków delfinów, które zostały wyrzucone na brzeg Szkocji. Naukowcy odkryli w mózgach czterech zwierząt różnego rodzaju nagromadzenia blaszek beta-amyloidowych, złogi białka tau i glejozę (zmianę liczby komórek w odpowiedzi na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego).
Wszystkie te zmiany w mózgu sugerują, że delfiny i prawdopodobnie inne zębowce (orki, kaszaloty, narwale i inne) mogą cierpieć na demencję.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Skomentuj