Neurolodzy potrafią ustalić poziom ludzkiej inteligencji dzięki tomografii

Kategorie: 

Źródło: Andreashorn/CC BY-SA 4.0

Czy macie wrażenie, że urodziliście się, by zrobić coś konkretnego? Czy jest pewna umiejętność lub pewna dziedzina wiedzy, w której czujecie się jak ryba w wodzie? Okazuje się, że odpowiedzialne za to mogą być układy połączeń neuronowych w ludzkim mózgu.

 

 

Różni ludzie mają różne predyspozycje. Informacje na ten temat są zlokalizowane w różnych częściach mózgu, w połączeniach między nimi oraz w konektomach (czyli mapach sieci połączeń neuronowych). W dzisiejszych czasach, jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, neurolodzy potrafią ocenić ludzką inteligencję na podstawie skanów mózgu (techniki tomografii). Dodatkowo, tylko kwestią czasu jest, kiedy będą oni w stanie odczytać indywidualny zestaw mocnych i słabych stron danej jednostki.

 

Naukowcy z Yale przeprowadzili stosowne badania. Zdefiniowali inteligencję jako abstrakcyjne rozumowanie, znane także jako płynne. Jest to, ich zdaniem, zdolność do rozpoznawania wzorców, rozwiązywania problemów oraz identyfikowania związków. Płynna inteligencja jest znana także jako prognostyk naukowej wydajności. Mimo to, abstrakcyjne rozumowanie jest wciąż trudne do nauczenia i standardowe testy często pomijają ten problem.

 

Badacze tego zagadnienia mogli dokładnie przewidzieć jak dany uczestnik spisze się podczas rozwiązywania testu dzięki zeskanowaniu ich mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Zrekrutowano 126 osób, uczestniczących w projekcie badań nad konektomem. Projekt ten polegał na oznaczaniu wszystkich połączeń wewnątrz ludzkiego mózgu, w celu lepszego zrozumienia, jak one działają oraz co znaczą rzeczy, takie jak intelekt czy emocje. Na potrzeby badań, naukowcy z Yale poddali uczestników serii różnych testów, dzięki którym mogli oszacować parametry, takie jak pamięć, inteligencja, zdolności motoryczne i umiejętności abstrakcyjnego myślenia.

 

Badaczom udało się ustalić łączność w 268 osobnych obszarach mózgu. Dzięki temu, mogli ocenić jak mocne były połączenia, jak były aktywne oraz jak aktywności zostały skoordynowane między poszczególnymi obszarami. Naukowcy odkryli, że konektom każdej osoby był tak samo unikalny, jak jej odciski palców. Dzięki tomografii, mogli zidentyfikować i odróżnić jednego uczestnika od pozostałych z 99 % dokładnością. Badacze z Yale potrafili też ocenić, czy dany homosapiens był zaangażowany w ich działania, czy też odlatywał myślami gdzie indziej, nie przejmując się eksperymentem.

 

Była studentka i współautorka tych badań, Emily Finn, powiedziała:

Im więcej poszczególne obszary mózgu będą ze sobą rozmawiać, tym szybciej będziesz w stanie przetwarzać informacje i wyciągać wnioski.

Płynna inteligencja jest szczególnie zaakcentowana w połączeniach między płatami przednim i ciemieniowym. Im silniejsza i szybsza jest komunikacja między tymi dwoma obszarami, tym lepsze będą wyniki podczas testu na abstrakcyjne myślenie. Właśnie te regiony, tak naprawdę czynią nas ludźmi i wynoszą nas "na wyższy level", gdyż są odpowiedzialne za takie funkcje, jak pamięć czy język.

Źródło: Webs'r'us/CFCF/CC-BY 2.0

Badacze z Yale wierzą, że dzięki pogłębianiu wiedzy na temat ludzkich konektomów, będą w stanie opracować nowe metody leczenia zaburzeń psychiatrycznych. Choroby takie jak schizofrenia bardzo się różnią w zależności od pacjenta u którego występują. Jeśli udałoby się ustalić co jest tak unikalnego w przypadku danej jednostki, psychiatra mógłby zastosować leczenie dopasowane idealnie do jego potrzeb. Zrozumienie działania konektomu dałoby naukowcom wgląd w to, jak przebiega choroba i jak pacjent może zareagować na daną terapię bądź metodę leczenia. Jednakże trzeba mieć świadomość, że są także inne zastosowania, z którymi niekoniecznie możemy się czuć komfortowo.

 

Według badań Todda Constable'a, zdobyta wiedza mogłaby przykładowo zostać wykorzystana do skanowania mózgów dzieci aby określić ich dokładną lokalizację np. w szkole. W ten sposób można by też oceniać, czy dany kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Skany mogłyby nam powiedzieć, kto jest podatny na wszelkiego rodzaju uzależnienia lub w jakim środowisku naukowym student może w pełni rozkwitnąć i być jak najbardziej produktywnym. Dzięki temu, program nauczania mógłby ulegać zmianom, w zasadzie z dnia na dzień, tak aby jak najbardziej odpowiadał potrzebom uczniów. Także stresogenne testy pisemne bądź ustne, przeszłyby do lamusa i zostałyby zastąpione przez zwykły skan mózgu.

 

Peter Bandettini z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w USA powiedział, że skany mózgu mogą pewnego dnia być używane przez zakłady pracy, aby ocenić który kandydat posiada pożądane predyspozycje, bądź cechy charakteru. Z kolei Richard Haier, naukowiec z Uniwersytetu w Kalifornii przewiduje, że urzędnicy więzienni mogą używać skanów w stosunku do więźniów aby określić, czy są oni skłonni do używania przemocy.

 

Nie jest wykluczone, że pewnego dnia dowiemy się jak zwiększyć ludzką inteligencję, m.in. dzięki takim badaniom jak te. Ważne, aby pamiętać, że studia nad inteligencją ciągle raczkują i są na dość wczesnym etapie. Niemniej, według naukowców z Yale, podążamy we właściwym kierunku. Niektórzy obawiają się złego wykorzystania wspomnianej wcześniej technologii. Laura Cabrera z Uniwersytetu Michigan State, na co dzień zajmująca się kwestiami neuroetyki, przedstawiła swój punkt widzenia na ten temat:

Co, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłacenia należytej sumy z powodu skanu mózgu, który wykazał tendencję do uzależnień bądź innych skłonności? To, że u kogoś jest większe ryzyko podążania w niewłaściwym kierunku, wcale nie musi oznaczać, że faktycznie stanie się to kiedyś problemem. W przypadku braku odpowiednich wytycznych, szybko możemy zobaczyć banki, szkoły, uniwersytety i inne instytucje biorące udział w neuro-dyskryminacji. Silne prawa muszą być na swoim miejscu, tak aby można było się bronić przeciwko niewłaściwemu wykorzystaniu skanów mózgu.

Nasza obecna wiedza o ludzkich konektomach wciąż jest ograniczona. Przykładowo, możemy ocenić tylko i wyłącznie obecny stan połączeń wewnątrz mózgu. Nie wiemy, jak się rozwiną z biegiem czasu. Płynna inteligencja jest jedynie jednym z wielu różnych rodzajów. Wciąż zostaje wiele do odkrycia i jesteśmy jeszcze daleko od zastosowania takiej technologii w realnym świecie. Nie ma za to wątpliwości, że potencjał jest wielki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Analyser

Bardzo ciekawe. Wygląda na to

Bardzo ciekawe. Wygląda na to ,że odkryto korelat chemii/kształtu/wielkości i być moze koloru czy może okreslonej odpowiedzi na jakieś wejściowe wymuszenie z potencjałem IQ.

Czy tylko wielkość mózgu odpowiada za IQ? I jak wielkość mózgu przekłada się na wielkość głowy bo przecież czaszka ma swoja grubość.Poza tym jest jeszcze materiał sieci neuronów(szybkość połączeń,ilość pamięci oprócz wielkości/ilości połączeń. To taka analogia gdy porównamy pierwsze stare komputery oparte o elementy elektromechaniczne a współczesne półprzewodnikowe czy nawet kwantowe wg kryterium wielkości ,wydajności czy może również trwałości/odporności

Portret użytkownika keri

To ustalenie poziomu ludzkiej

To ustalenie poziomu ludzkiej inteligencji za pomocą tomografii jest bardzo proste i nie wymaga nawet robienia tomografii.

Jeśli ktoś zgadza się na tomografię, która jest rakotwórcza ze względu na ogromną dawkę promieniowania rentgenowskiego, to ma IQ debila.

Jeśli ktoś się nie zgadza na tomografię, to ma IQ powyżej normy.

PS. Co za dziadowskie rozwalenie tekstu przez wypośrodkowanie. Kto to tak ustawił?

https://bacologia.wordpress.com. Nie jesteśmy na zewnątrz galopującej kulki.

Portret użytkownika samiec_alfa

Zgadzam się z wypowiedzią. A

Zgadzam się z wypowiedzią. A tak jeszcze od siebie dodam, zapomnijcie o tym co uslyszeliscie od innych ludzi i skupcie się na tym czego wy dowiedzieliście się podczas waszego obcowania ze światem materialnym. Ile z tego zostało? Gówno. Proszę bardzo.

Portret użytkownika Zenek ;)

Mózg i stopień jego

Mózg i stopień jego skomplikowania NIE WPŁYWA na inteligencję bo ta jak wiadomo WYPŁYWA Z SERCA (emocjonalna ją nazywają)....

Ynteligiencja mózgowa..... to tylko ŁATWIEJSZE KOJARZENIE FAKTÓW..... WIĘCEJ DZIEŁ LENINA, STALINA, PUTINA czy innego KFACZYSTY.... WKUTE NA PAMIĘĆ....

to ŁATWOŚĆ W BRYLOWANIU.... tj zarzucaniu interlokutora CYTATAMI z dowolnego  Main KAMPFU, czy to kodeks czy to torah..... czy to "myśli zebrane" jakiejś maciory obwołanej "WIELKIM"..... filo.....manem.....

to ODTWÓRCZOŚĆ..... w działaniu ... POWIELANIE, POWTARZANIE, PONAWIANIE.... do usranej śmierci jak gollumy to czynią znane jako zydy.....

Ynteligencja nie ma nic z INOWACYJNOŚCI czym jest prawdziwa emocjonalna INTELIGENCJA.....

ale YNTELIGENCI od mensy tego nie zrozumieją, że cały ten test jest TESTEM NA WYKUCIE REGUŁEK...... TESTEM NA PAMIĘTANIE ICH i na szybkość kojarzenia zadanie-regułka, zadanie- regułka.... i NIC PONAD TO... im który ich więcej wykuje tym ma większe IQ... tak samo w szachach IM WIĘCEJ RUCHÓW i MOŻLIWYCH SCENARIUSZY taki gracz wykuje tym z niego większy arcymistrz....... BO PAMIĘTA JAK GRAĆ.... ODTWARZA TĘ GRĘ Z PAMIĘCI..... JAK ROBOT..... czy komputer..... i czeka momentuy w którym pzeciwnik ZAPOMNI swojego posunięcia jakie powinien w tej sekwencji ruchów dokonać.....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Medium

Joj, jak wszyscy pędzą do

Joj, jak wszyscy pędzą do systemowego włączenia ze swymi usługami! Farmacja i medycyna ze swymi szczepionkami i USG, teraz radiolodzy...

Hura i do żłoba, jak politycy, a to i gorzej!

A o efektach ubocznych to ktoś pomyśłał?

Portret użytkownika Taki

Nalezy sprawdzic WSZYSTKICH

Nalezy sprawdzic WSZYSTKICH:Poslow w Sejmie:... I wtedy sie Okaze ilu Zydow mamy w Nie..NASZYCH Politykow.Zydostwo Niszczy NASZA POLSKE.

Np: Hanna Gronkiewicz-----Hajka Grundbaum

Antoni Macierewicz------Izaak Singer,

Walesa,i wielu wielu innych Gnoi ktozy Niszcza POLSKE.

Trzeba wpuscic WSZYSTKICH Poslow do Sejmu,zamknac drzwi i wtedy po kolei Bez Wyjatku Zrobic LUSTRACJE-----......----a Wynik niech Ktos obliczy Ilu Poslow zostanie na Sali???????  Polakow 

prosze Otworzyc OCZY!!!!!! Bo Niedlugo bedzemy musieli uczyc sie...hebrajskiego ------pfui  ??!!??

Portret użytkownika WT

"Neurolodzy potrafią ustalić

"Neurolodzy potrafią ustalić poziom ludzkiej inteligencji dzięki tomografii",  "...dzięki zeskanowaniu ich mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego". To w końcu tomografia czy rezonans? Sprawdź różnicę w wiki. Tomografia nie równa się rezonans. To nie wyrazy bliskoznaczne. A artykuł ciekawy Smile

Strony

Skomentuj