Neurolodzy odkryli, że spanie w świetle zwiększa ryzyko otyłości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Neurolodzy z Northwestern University w USA odkryli, że osoby starsze, które są narażone na światło podczas snu, są również bardziej narażone na otyłość, cukrzycę lub nadciśnienie. 

W eksperymencie wzięły udział 552 osoby w wieku od 63 do 84 lat. Każdy z uczestników używał przyrządu na nadgarstek do śledzenia ilości światła, na które byli narażeni w nocy. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie odrębne grupy. Te pierwsze miały co najmniej pięć godzin całkowitej ciemności każdej nocy, podczas gdy inne były wystawione na stałe światło.

 

Według wyników 73% osób, które spały w nocy przy dowolnym oświetleniu, cierpiało na nadciśnienie - to o 74% więcej niż osoby, które spały w nocy w całkowitej ciemności. Ryzyko zachorowania na cukrzycę zostało podwojone: tylko 9,8% osób bez światła w nocy cierpiało na tę chorobę, podczas gdy w drugiej grupie odsetek ten wynosił 17,8%. Ryzyko otyłości również wzrosło o 82%.

 

Eksperci zalecają spanie bez światła, zwłaszcza bez niebieskiego, ponieważ aktywnie stymuluje mózg. Taka ekspozycja prowadzi do problemów z metabolizmem, odpowiednio, z apetytem i ogólnie z odżywianiem.

 

Badanie wykazało również, że włączanie światła w nocy może negatywnie wpływać na metabolizm człowieka, w szczególności na wchłanianie glukozy. Starsi dorośli są już bardziej narażeni na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe, więc próbowano sprawdzić, czy istnieje różnica w częstości występowania tych chorób związanych z ekspozycją na światło w nocy.

 

Wyniki opublikowano w czasopiśmie SLEEP.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Q

Prawda, tymbardziej że

Prawda, tymbardziej że przejadanie się jest też niestety formą spędzania czasu (jak grilowanie itp. spotkania kulinarne) oraz sposobem dostarczania przyjemności a to wiąże się nierozerwalnie z brakiem poczucia własnego szczęścia czyli dobrostanu psychicznego. Zawsze trzeba zadawać sobie pytanie: czy w tej chwili moje ciało naprawdę potrzebuje akurat tego pokarmu ?

Skomentuj