Neurochirurdzy zbadali istotę wyobraźni

Kategorie: 

Źródło: public domain
Amerykańscy uczeni opublikowali najnowsze wyniki badań, z których wynika, że wyobraźnia spoczywa w ludzkim mózgu w powszechnej sieci neuronowej, która świadomie manipuluje obrazy, symbole, idee i teorie oraz pozwala człowiekowi się skupić do opracowania nowych pomysłów i myślenia naukowego.

 

Alex Schlegel, który przewodził grupie naukowców, przeprowadził badanie z udziałem 15 ochotników. Ich zadaniem było wyobrazić sobie konkretne abstrakcyjne kształty a następnie połączyć każdy kształt w bardziej złożoną postać, lub umysłowo zdemontować je na poszczególne części. Naukowcy polecili im również wyobrażenie sobie trzmiela z głową byka. Aktywność mózgu każdej osoby była badana za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI).

 

Grupa badaczy odkryła korową i podkorową sieć na dużej części mózgu, która była odpowiedzialna za ich manipulacje obrazów. Znaleziono również podobieństwo między tymi obszarami a teoriami innych uczonych. Alex Schlegel uważa, że odkryta sieć może być w znacznej części źródłem ludzkiego świadomego doświadczania i elastycznych umiejętności poznawczych.

 

Odkrycia tego typu mogą zbliżyć naukowców do zrozumienia w jaki sposób organizacja mózgu człowieka odróżnia go od innych gatunków oraz pozwala na swobodne i twórcze myślenie. Schlegel powiedział również, że zrozumienie tych różnic da wgląd w miejsce, skąd pochodzi ludzka kreatywność i prawdopodobnie pozwoli odtworzyć wszystkie te same procesy twórcze w przyszłych, inteligentnych maszynach.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Obawiam się, że świadomość

Obawiam się, że świadomość nie jest rzeczą mechaniczną, tylko fizyczną, wbudowaną w całość wszechświata. Mózg jest swego rodzaju interfejsem pomiędzy czystą świadomością, a twardym światem materialnym.
Jeśli kazali im wyobrazić sobie trzmiela z głową byka, to zasymulowali nie tyle myślenie twórcze co odtwórcze. Myślenie twórcze pojawia się, gdy świadomość sama z siebie, a nie z nakazu, inicjuje w mózgu proces tworzenia.

Portret użytkownika Ja

A może są dwie świadomości,

A może są dwie świadomości, jedna przez małe "ś" którą reprezentuje mózg oraz przez duże "Ś" którą reprezentuje dusza, w zależności od tego czy działamy w fizycznym świecie "świadomie ;]" czy śpimy jedna działa bardziej aktywnie niż druga, a w przypadku osób o wysokim poziomie uduchowienia "dusza o najwyższym poziomie ewolucyjnym" ta przez małe "ś" jest spotęgowana/wzmocniona tą przez duże "Ś" ;]
 
P.S. instynkt VS uczucia wyższe

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Ja

gdyby odkryli to w jelitach

gdyby odkryli to w jelitach albo w innych organach to by była dopiero sensacja ;]
P.S. być może jest to próba zdeprecjonowania pewnych rozważań sugerujących pochodzenie świadomości z butu duchowego jakim jest dusza - twór niematerialny ;]

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika cierń

łatwo mówić kretyn, jednak

łatwo mówić kretyn, jednak jaką ty masz wiedzę w porównaniu do tego cżłowieka?
skąd wiesz, zę 15 to mało, skąd wiesz co facet chciał sprawdzić? Może chciła miećtylko poglądowe wybniki do dalszych bardziejsz szczegółowych badań. Ale łatwo kretynom innych swoim mianem określać...

Strony

Skomentuj