Nestle twierdzi, że ma prawa patentowe do produkcji leków z popularnej czarnuszki

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Roślina, o której mowa ma łacińską nazwę Nigella sativa i jest powszechnie znana, jako czarny kminek lub inaczej czarnuszka. Specyfik od tysięcy lat jest stosowany jako przyprawa oraz lekarstwo na różne choroby.  Pomaga na nudności, gorączkę, a nawet na choroby skóry.  Roślina jest szeroko stosowana w biednych społecznościach na całym Bliskim Wschodzie i Azji.  Ale teraz korporacja Nestle wystąpiła z roszczeniem patentowym, które ma za zadanie przejęcie kontroli nad jej dystrybucją.

 

Według informacji portalu globalresearch.ca korporacja Nestle złożyła szereg wniosków patentowych na całym świecie. Według tych źródeł jest to próba przejęcia kontroli nad dystrybucją tej przyprawy. Korporacja planuje podobno sprzedaż leku, który będzie powstawał na bazie wyciągu z Nigelli sativa.

 

Nestle już w zeszłym roku poinformowała w artykule prasowym, że jej naukowcy ”odkryli”, że ekstrakt ze znanego od tysięcy lat specyfiku można wykorzystać w leczeniu „ osób z alergiami pokarmowymi."  Jednak zamiast tworzyć sztuczny substytut substancji z wyciągu ziołowego, Nestle stara się zdobyć monopol na produkcję Nigelli sativy.  Gdyby się to udało spółka mogłaby pozwać wszystkich, którzy będą korzystać z rośliny bez zgody Nestle. Wniosek patentowy tego dotyczący prawnicy firmy złożyli w urzędach patentowych z całego świata. Wiele z nich jest aktualnie rozpatrywanych.

 

Ten plan uzyskania monopolu na czarnuszkę jest o tyle dziwny, że naukowcy z Egiptu i Pakistanu już dawno publikowali naukowe opracowania na temat zastosowań medycznych dla tej popularnej przyprawy.  Szwajcarski gigant robił to już wcześniej, gdy w 2011 roku próbował opatentować metodę z użyciem mleka, jako środka przeczyszczającego, pomimo faktu, że wiedza ta jest obecna w indyjskich księgach medycznych od tysięcy lat. Pozostaje mieć nadzieję, że urzędy patentowe opanują to szaleństwo. W innym wypadku pozostaną tylko protesty społeczne, bo firma ta przegrała w przeszłości kilka walk patentowych.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kamil 44 44

Morał jest banalnie

Morał jest banalnie prosty.
 
PRZESTAŃCIE W KOŃCU KUPOWAĆ JAK CI IDIOCI MARKOWE PRODUKTY.
Nabijacie tylko kieszenie bogaczom, a jakością te produkty mało się od siebie różnią. Wspierajcie małych producentów, mało znane firmy a najlepiej w miarę kożliwości sami np produkujcie żywność.
 
Co do ziół i roślin leczniczych to po co w ogóle kupować lekarstwa w aptece? Wystarczy się zaopatrzyć w książkę zielarską! Wszystko rośnie w lasach i na polach! Po co finansować koncerny farmaceutyczne? A na wszystkim zaoszczędzacie pieniądze.

Portret użytkownika Auroraa

Natur bezinteresownie

Natur bezinteresownie obdrowuje nas swoimi darami. Ludzie od lat znają jej lecznize właściwości. Tu nikt nic nowego nie odkrył i sam nie stworzył, a tym samym nie ma żadnego prawa do patentu. To jest nasz wspólny dar. Jeśli ta zachłanność ludzka się nie kończy, to pożre swoich własnych twórców!

Portret użytkownika ananas

najlepiej , najlatwiej na

najlepiej , najlatwiej na popularnym serisie aukcyjnym z pl 

nasiona czarnuszki, najbardziej skuteczny jest olej z czarnuszki, a jeszcze lepiej dziala ekstrakt alkoholowy,

 

olej pijemy 3 dziennie po lyzce stolowej, najlepiej 3msc potem dwa tygo przerwy i dalej, 

 

ekstrakt alkoholowy pijemy 3x dziennie po 2 ml 

 

kto ciekawi niech wpisze w google jest peno ingo na ten temat

Portret użytkownika raqq

Bojkot produktów firmy Nestle

Bojkot produktów firmy Nestle - roześlijcie info znajomym.
kawa i napoje:
Główne Marki: Nescafé, Nestlé Caro, Nestlé Ricore, Nesquik, Nescafé Dolce-GustoWybrane Marki Produktów Nescafe: Nescafé Classic, Nescafé Gold, Nescafé 3in1, Nescafé Cappuccino, Nescafé Collection
kulinaria:Główne Marki: Winiary, MaggiWybrane Marki Produktów Winiary: Pomysł Na…, Winiary Danie W 5 Minut
odżywki dla dzieci i niemowląt:Główne Marki: Nestlé, Gerber, Bobo FrutWybrane Marki Produktów Nestlé: Nan, Sinlac
lody:Główne Marki: NestléWybrane Marki Produktów Nestlé: Cortina, Extreme, La Cremeria, Kit Kat, Manhattan, Kaktus, Nesquik, Gibeksłodycze:Główne Marki: NestléWybrane Marki Produktów Nestlé: Kit Kat, Lion, Princessa, After Eight, Jojo, Smarties, Aero, Noir, Bon Paripłatki śniadaniowe:Główne Marki: NestléWybrane Marki Produktów Nestlé: Nesquik, Chocapic, Corn Flakes, Kangus, Fitness, Cheerios, Cini Minis, Frutinakarmy dla zwierzątGłówne Marki: PurinaWybrane Marki Produktów Purina: Friskies, Pro Plan, Dog Chow, Cat Chow, Gourmet, Darling, Purina Onewody mineralne:Główne Marki: Nestlé, Dar Natury, NałęczowiankaWybrane Marki Produktów Nestlé: Nestlé Aquarel, Sanpellegrino, Perrier, Mazowszanka, Vittel

Strony

Skomentuj