Nepal zakazuje samotnej wspinaczki na Mount Everest

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nepal – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, właśnie zakazała samotnej wspinaczki po Himalajach, w tym Mount Everest, w celu zmniejszenia liczby wypadków, do których dochodzi na szlaku. Nowe przepisy bezpieczeństwa zabraniają także wspinania się osobom z amputowanymi kończynami oraz ludziom niewidomym.

Nepalski rzecznik ds. turystyki poinformował, że prawo zostało zmienione po to, aby wspinaczka stała się bezpieczniejsza i zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych. W tym roku rekordowa liczba wspinaczy próbowała zdobyć szczyt Mount Everest, niestety skutkowało to także rekordową liczbą ofiar śmiertelnych.

Wśród ofiar śmiertelnych znalazł się światowej sławy szwajcarski wspinacz Ueli Steck, a także 85-letni Min Bahadur Serchan, który zginął próbując pobić rekord bycia najstarszą osobą na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt pasma Himalajów. 

Zgodnie z nowymi przepisami, zagranicznym wspinaczom, którzy będą chcieli zmierzyć się z Himalajami, zawsze będzie musiał towarzyszyć przewodnik. Władze mają przy tym nadzieję, że nowe prawo stworzy więcej miejsc do pracy dla nepalskich górskich przewodników.

 

Oczywiście decyzje nepalskiego rządu już spotkały się z ostrą krytyką – dyskryminowane czują się przede wszystkim osoby z amputowanymi kończynami, a także ludzie niedowidzący. Wielu amatorów wspinaczki deklaruje na mediach społecznościowych, że będą zdobywać szczyt, nie stosując się do nowych wytycznych.

 

Od 1920 roku ponad 200 osób zginęło podczas wspinaczki na Mount Everest, przy czym zdecydowana fala zgonów nastąpiła po 1980 roku. Himalaiści umierają z wielu powodów, jednak ponad 20 % przypadków dotyczy wychłodzenia, lawin, upadków oraz choroby wysokościowej.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj