Nepal wysłał wyprawę, która sprawdzi czy Mount Everest się zmniejszył

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Władze Nepalu wysyłają wyprawę na najwyższy szczyt świata, aby ponownie zmierzyć jego wysokość. Ma to zakończyć liczne spekulacje odnośnie wysokości Everestu. Ponowny pomiar jest potrzebny aby ustalić co zmieniło się w Himalajach po tragicznym trzęsieniu ziemi w Nepalu  w 2015 roku.

 

Już 10 kwietnia wyruszyła wyprawa składająca się z czterech przeszkolonych alpinistów. Mają oni wejść na Mount Everest. Celem jest ponowne zmierzenie wysokości góry, aby potwierdzić lub obalić hipotezę, że Mount Everest zmalał w 2015 roku.

Obecnie powszechnie uznawana wysokość Mount Everestu to 8848 metrów. Liczba ta została podana w 1954 roku po jednej z hinduskich wypraw. Jednak wielu naukowców jest sceptycznych, co do tego, że wysokość góry pozostaje taka sama po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w regionie 4 lata temu. 

 

Specjaliści podejrzewają, że wysokość góry mogła się wtedy zmniejszyć. Chińczycy uważają, że Everest zmalał o około 4 metry, a Amerykanie, że o 1,5 metra. Jednak bez precyzyjnego pomiaru są to tylko teorie.

Przygotowania do wyprawy, która ma to ostatecznie ustalić rozpoczęły się w 2017 roku. Przez cały ten czas doskonalono technikę pomiaru, zbierania danych geologicznych i skupiano się na przeszkoleniu, aby ludzie w nią zaangażowani mogli wytrzymać ekstremalne warunki, które czekają na nich podczas wspinaczki.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Px

A co z NASrA nie ma już

A co z NASrA nie ma już swoich satalitów.Podobno widzą i mierzą z dużą dokłądnością obiekty odległe o miliardy lat świetlnych.Ogłaszają skady chemiszne i struktury powierzchni ale tak przyzemnie sprawy do są za proste.Bo ich urządzenia odrazu były kosztowe i nie zajmowały się takimś czymś.Pomyślał ktoś jak zmierzyli przy okazji inne odległości którymi się chwalą.

Skomentuj