Nawet niewielkie zmiany średniej temperatury na Ziemi są w stanie wywołać globalne zmiany klimatu

Kategorie: 

Tropikalna strefa konwergencji (ITCZ) - wikipedia.org

Jak wynika z badań naukowców z ETH Zurich, nawet niewielkie zmiany globalnej średniej temperatury, mogą prowadzić do migracji tak zwanego tropikalnego pasa deszczowego. W oczywisty sposób wywołuje to gwałtowne zmiany klimatyczne.

 

Tropikalny pas deszczowy zwany też tropikalną strefą konwergencji (ITCZ), to struktura pozostająca w ciągłej zmianie, zależnie od pory roku. To z kolei determinuje okresy mokre i suche w tropikach i w obszarach podzwrotnikowych. Pas tropikalny skutecznie kontroluje klimat w większości tropikalnych i subtropikalnych regionów, objawiając się jako sezon monsunowy w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Środkowej.

 

Międzynarodowy zespół naukowców prowadzony przez Franziskę Lechleitner z Instytutu Geologicznego w ETH Zurich udowodnił po raz pierwszy, że migracja tropikalnego pasa deszczowego jest prawdopodobna gdyż jest dość wrażliwy na nawet niewielkie zmiany temperatur na świecie. 

Źródło: Franziska Lechleitner / RTH Zurich

Naukowcy zbudowali najbardziej kompletny z możliwych model opadów na Ziemi tak aby można było symulować zdarzenia i obserwować reakcje potwierdzając teorie. Eksperci z ETH zdołali wykazać, jak tropikalny system pogodowy zmienił się na dobre od 1450 do 1850 r. Okres ten znany jest jako Mała Epoka Lodowcowa. Zdaniem Lechleitner migracja tropikalnego pasa deszczowego łączy się z niższą temperaturą globalną w tym czasie.

Wykonane przez nich rekonstrukcje klimatyczne pokazują, że średnia temperatura w tym okresie wynosiła około 0,4 stopnia Celsjusza mniej niż przed i po tej Małej Epoce Lodowcowej. Migracja tropikalnego pasa deszczowego spowodowała w tym czasie istotne zmiany w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, wpływając na obszary suszy i duże opady deszczu.

 

Poza tym odkryto, że te zmiany nie pozostają bez wpływu na resztę klimatu, w tym tak zwaną Oscylację Północnoatlantycką (NAO). Jest to zjawisko meteorologiczne, które wpływa na klimat Ameryki Północnej i Europy. Jest ono związane z globalną cyrkulacją powietrza i wody w oceanach. Oznacza to, że każde zmiany typowej cyrkulacji w regionach tropikalnych mają wpływ na klimat całej planety. 

 

Odkrycia szwajcarskiego zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.  

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj