Nawet jedna trzecia lodowców należących do światowego dziedzictwa UNESCO może zniknąć do 2050 r.

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zmiana klimatu może doprowadzić do zniknięcia około jednej trzeciej lodowców z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO do 2050 roku. Poinformowała o tym austriacka gazeta Die Presse w czwartek, powołując się na raport organizacji.

 

 

Lodowce światowego dziedzictwa tracą średnio 58 miliardów ton lodu każdego roku, co odpowiada łącznemu rocznemu zużyciu wody we Francji i Hiszpanii łącznie, i przyczyniają się prawie o 5 procent do globalnego wzrostu poziomu morza. Prognozy pokazują, że lodowce znajdują się na jednej trzeciej lodu

„Lodowce będące miejscami światowego dziedzictwa kulturowego znikną do 2050 r., niezależnie od zastosowanego scenariusza klimatycznego, a lodowce w około połowie wszystkich miejsc mogą zniknąć prawie całkowicie do 2100 r. w ramach zwykłego scenariusza emisji” – zauważa badanie UNESCO.

W raporcie zbadano los lodowców wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa. Obejmują one tylko 10% lodowców planety, ich łączna powierzchnia to 66 tysięcy kilometrów kwadratowych. Eksperci UNESCO uważają, że pozostałe dwie trzecie lodowców światowego dziedzictwa można uratować, jeśli globalne ocieplenie ograniczy się do półtora stopnia Celsjusza. Naukowcy wzywają do osiągnięcia tego celu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i monitorowanie obiektów naturalnych.

Wśród obiektów, które z dużym prawdopodobieństwem znikną do 2050 r., eksperci UNESCO zaliczyli lód na Kilimandżaro w Tanzanii, lodowce w Dolomitach we Włoszech, a także strefy zlodzenia w pobliżu szczytu Monte Perdido (granica między Hiszpanią i Francją w Pirenejach). i amerykański Park Narodowy Yellowstone.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Od ostatniej małej

Od ostatniej małej epoki lodowcowej minęło już tyle czasu że zaczynają znikać jeziora i rzeki a poziom oceanów nawet opada co widzimy po inwestycjach oligarchów na Malediwach , jeżeli nie zaczniemy odsalać wody morskiej i transportować jej rurociągami to samo topnienie lodowców nie uzupełni słodkiej wody.

Portret użytkownika Jolek

Problem z lodowcami jest

Problem z lodowcami jest nadmuchany, mówi się tylko o tych, które się topia - a pomija, że w innych lokalizacjach lód przyrasta, przypominam że cześć speców od tematu wróży nadchodzący glacjal

Portret użytkownika Q.

Co ma piernik do wiatraka ? A

Co ma piernik do wiatraka ? A poza tym jest parę krajów na ziemi w których prąd elektryczny jest ZA DARMO np. Chile. To samo tyczy się krajów zasobnych w geotermalne źródła gorącej wody - oni również nic za ogrzewanie nie płacą. Na islandii nawet chodniki w zimie są podgrzewane.. bo ich stać gdyż energii dostarczają wulkany.

Portret użytkownika Q.

A z gówna w dupie.. pajacu -

A z gówna w dupie.. pajacu - mówiłem że skończył się ci okres "karencji" ? Ile razy już pisałem o tym "fenomenie".. wiele razy ale ty wolisz pie****ić farmazony z jehowcem zaśmiecając to ubogie w inteligentną czytelnię forum zamiast przeczytać coś co podaję kurna na tacy. https://dobrewiadomosci.net.pl/11561-chile-nie-wie-jak-poradzic-sobie-z-nadwyzka-energii-wiec-rozdaje-ja-za-darmo-2/ I jeszcze masz czelność mnie od głupców wyzywać... głombie. Chciałem się zakolegować ale skoro wolisz mieć we mnie wroga to będziesz go kurma miał.

Co - spodziewałeś się że będę z pokorą znosił impertynencje i grzecznie siedział cicho ? Każdy dostaje to na co zapracował. A ja tu nie jestem by łakomić się na "plusy" ani jakieś pochlebstwa (gardzę przymilaniem się), jak te durnie które kraczą tak jak reszta wron, tylko by mówić to co jest tak jak jest.

Ps. Dostałeś opieprz bo źle trafiłeś - taka karma. 

Portret użytkownika ba

Ty masz coś z głową jak komuś

Ty masz coś z głową jak komuś nie naubliżasz , wszyscy muszą myśleć i mówić jak ty , a jak ktoś ma inne zdanie to same bluzgi pod jego adresem , tacy jak ty powinni mieć dożywotni zakaz dostępu  do komputera , bo nie liczysz sie z ludzmi i ich zdnaiem , a gdzie logiczne argumenty  w dyskusji , wymiana myśli  , pamiętaj ze twoje bluzgi dzieci czytają , czy ty jesteś postacia pozytywną  na tym forum skoro rozmawiać nie umiesz , ty jesteś dyktatorem  na forum , i byś wszystkich co mają inne zdanie do wiezień pozamykał , ale opanuj sie bo zawału dostaniesz !

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Strony

Skomentuj