Nawet jedna godzina gry na komputerze może poprawić naszą koncentrację

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Według najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym Frontiers in Human Neuroscience, osoby grające w gry na komputerze mogą posiadać lepsze wyniki poznawcze. Już 1 godzina spędzona na graniu może poprawić naszą koncentrację w ciągu całego dnia.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Chengdu. Uczestnicy eksperymentu grali przez 1 godzinę w popularną grę League of Legends, a naukowcy monitorowali aktywność ich mózgów.

 

W badaniu wzięło udział 29 studentów – jedna grupa miała co najmniej 2 lata doświadczenia w grze, a druga grupa poniżej 6 miesięcy. U graczy wykazano zwiększoną zdolność do skupienia się na istotnych informacjach, a jednocześnie zdolność do eliminowania ich ewentualnych zakłóceń.

 

Przed rozpoczęciem eksperymentu stwierdzono, że osoby posiadające dłuższe doświadczenie w grach komputerowych posiadają lepsze wyniki w koncentracji. Jednak po godzinie spędzonej na grze obie grupy wykazywały poprawione i już wyrównane wyniki.

W sumie gracze posiadali lepszy refleks wzrokowy oraz koncentrację. Naukowcy od dłuższego czasu starają się pogłębić swoją wiedzę na temat tego typu umiejętności, ponieważ są szczególnie pożądane podczas wykonywania wielu codziennych czynności, na przykład takich jak bezpieczne prowadzenie samochodu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gayka

Doprawdy? To ma świadczyć o

Doprawdy? To ma świadczyć o zdolności do koncentracji?

Ci "naukofcy" nie badaja zdolnosci do koncetracji, ale to, na ile czlowiek jest w stanie zatracić się w grze, ignorując świat zewnętrzny. A to nie to samo. To tak, jakby powiedzieć, że narkoman posiada niesłychaną zdolność dążenia do wyznaczonego sobie celu, bo cale swoje zycie podporządkowuje zdobywaniu narkotyku.

Zresztą fakt, że gry wciągają graczy jest powszechnie znany. Niektórzy zmarli podczas gry, bo dostali zatoru płucnego, wcześniej nabawiając się zakrzepicy. Wielu graczy wciąga się tak bardzo, że kompletnie ignoruje informacje własnych ciał, zapominając o jedzeniu czy na siłę powstrzymując się od wydalania, byle pokonać kolejny lewel.

To ma być zdolność do koncetracji?

Lepsze wyniki poznawcze?

Społeczeństwo idiocieje w zastraszającym tempie, poziom nauczania cały czas jest obniżany, bo obecne "komputerowe dzieci" mają zdolność do koncetracji chomika syjamskiego. Nie są w stanie skupić się na lekcjach, nie rozumieją zagadnień, które dla ich równolatków 20 lat temu były oczywiste. 

Ciekawe kto zapłacił tym "naukofcom" za dychę, by robili z ludzi kretynów?

Portret użytkownika Gidarin

Zapewne sam nigdy nie grałeś

Zapewne sam nigdy nie grałeś w gry komputerowe i w ogóle nie rozumiesz całej tematyki.

Czy lepiej uczyć dzieci starego systemu wlepiania się w telewizor przez 12 godzin dziennie, aby biernie przyswajały tą całą propagandową muzgo sieczkę ?

Pozdrawiam 

 

Portret użytkownika Bula

Ja w tej kwestii popieram

Ja w tej kwestii popieram Chińczyków. Ale dlaczego się tak cackać? Gdzie Chiński rozmach? Niech poprawiają koncentrację grając na komputerze minimum 12h dziennie haha :)  Tak na poważnie, większego steku prdlnych bzdur dawno nie czytałem... a nie chwila, czytałem jakieś głupoty o płaskiej ziemi, mniej więcej podobny poziom nonsensu.

Skomentuj