Nawet 255 bilionów dolarów z tytułu reperacji wojennych dla Polski

Kategorie: 

Źródło: Internet

Günter Grass, niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, ostrzegał: „Gdyby Polacy wystawili nam rachunek za zniszczone miasta, zrujnowane fabryki, zrabowane dzieła sztuki czy zapóźnienie cywilizacyjne będące konsekwencją wojny, bylibyśmy dłużnikami w nieskończoność”.

Kwestia odszkodowań za II wojnę światową ciągle poruszana jest zbyt ostrożnie. Sugerowane kwoty nie odzwierciedlają wszystkich czynników za pomocą których powinna być liczona wysokość odszkodowań. Gra toczy się o dziesiątki, a może nawet setki bilionów dolarów.

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas twierdzi, że jest to ponad 6 bilionów dolarów, czyli ponad 25 bilionów złotych. Przyjął on założenie że za każdego z zabitych Polaków należałoby się odszkodowanie o wartości 1 miliona dolarów. Zginęło 5,6 mln obywateli, wychodzi więc 5,6 biliona dolarów. I to bez uwzględnienia odsetek.

Co można zrobić mając do dyspozycji 25 bilionów złotych?

Za taką sumę można na przykład wybudować 833 centralne porty lotnicze (skoro według szacunków jeden ma kosztować 30 mld zł). Taki port mógłby więc stać w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu. Można by też wybudować 12,5 tys. Stadionów Narodowych. Oznaczałoby to, iż w każdej gminie można by wybudować nawet pięć takich boisk. Za takie pieniądze można by także zbudować 600 tys. kilometrów autostrad. Dla porównania siatka dróg publicznych liczy 420 tys. kilometrów. Droga o jakości autostrady mogłaby być więc doprowadzona do każdego domu. Gdyby 25 bilionów złotych przekazano do polskiego budżetu, to wystarczyłoby ich na 80 lat. Można by na 80 lat w całości zrezygnować z podatków.

Stowarzyszenie Ofiar Wojny i Związek Weteranów Wojennych wyceniły materialne i niematerialne straty Polaków z powodu II wojny światowej na 15 bilionów 358 miliardów dolarów, czyli około 58 bilionów złotych.

Starczyłoby to na prawie 1933 centralne porty lotnicze, 29 000 Stadionów Narodowych, 1 392 000 kilometrów autostrad. Gdyby z kolei 58 bilionów złotych przekazano do polskiego budżetu, to wystarczyłoby ich na ponad 185 lat. Na tyle lat można by więc w całości zrezygnować z podatków.

Powyższe sytuacje byłyby możliwe, gdyby Niemcy zapłacili od razu całą sumę, co oczywiście jest niewykonalne. Gdyby zgodzili się na to, by co roku wypłacać Polsce 1 proc. swojego budżetu w ramach reparacji, to do 25 bilionów złotych dobilibyśmy dopiero za dwa tysiące lat.

Przeliczanie wartości ludzkiego życia na pieniądze i zysk gospodarki też nie jest oczywiste i jednowymiarowe. Kostrzewa-Zorbas przyjął założenie, iż jedna zabita w czasie wojny osoba to milion dolarów strat dla gospodarki.

Jeśli jednak weźmie się pod uwagę inne wyliczenia, na przykład Environmental Protection Agency lub magazynu „Wired”, to okaże się, że wartość jednego ludzkiego życia w pierwszym przypadku wynosi 10 milionów dolarów, a w drugim ponad 45,6 miliona dolarów. Zatem za 5,6 miliona zabitych należy się Polsce kolejno 56 bilionów dolarów lub ponad 255 bilionów dolarów. I to bez uwzględniania odsetek.

W najlepiej pojętym interesie Polski, przyzwyczajonej do dziejowego wpier..lu jest to, by wykorzystywała ten argument i przestała być „chłopcem do bicia” i „Chrystusem Narodów”.

 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Proszę państwa, coś jednak

Proszę państwa, coś jednak musiało się zmienić na linii israhell--Polin :

https://fakty.interia.pl/polska/news-pompeo-wezwal-polske-do-zwrotu-mienia-ofiar-wojny-morawiecki,nId,2840886

Inaczej MK ( Mateuszek-Kłamczuszek, bo mi się nie chce stukać za każdym razem), nie gadał by tak otwarcie o niezapłaconych przez Niemców ( o dziwo nie mitycznych nazistów) reparacjach, czy odszkodowaniach wojennych ! Qrka wodna, jajo mu zstąpiło, czy co? Merkelowa persona non grata w Saksonii na wiecach przedwyborczych, fiuu, fiuu !

Coś za tym musi być. Z tekstu wynika, że ustalenia były w środę, czyli jak podejrzewałem, nachujachu dostał odmowę w kwestii Iraku, Pompeo pstryczek w nosek ( niedyplomatyczne 5/10, tylko oficjalnie !!) i stąd chamówa " na odchodne " nachujachu.

No cuż, : Prawdziwego męszczyznę, podobno, poznaje się się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna. Coś w tym musi być w kontekście postawy "dyplomatycznej" nachujachu.

 

Portret użytkownika GHJGHJGHJ

nawet jak niemcy wyplacą to

nawet jak niemcy wyplacą to my nadal żydom nic nie jesteśmy dłużni, ale za to oni nam nigdy się nie wypłacą np. za niezwrócone kredyty kachałów z 18 wieku, za budowę i utrzymywanie muzeów cmentarzy też nam wiszą. za ukrywanie przed niemcami też się należy!!

Strony

Skomentuj